Położenie

Spitsbergen leży w północno zachodnim obszarze Morza Barents’a, między południkami: 10E – 30E i równoleżnikami 77N – 82N.

Planowana trasa
Spitsbergen.
Zaznaczony obszar obejmuje zaplanowaną trasę. Obszar ten jest powiększony na następnej ilustracji.
Zaplanowana trasa.
Jeśli chcesz wiedzieć jakie warunki meteorologiczne panują dzisiaj na Spisbergenie wybierz jeden z poniższych linków:

CNN.com – Weather
Yahoo Weather
Jakie będą warunki?

Temperatury od -10C do – 30C .ogromna wilgotność powietrza ( 80 – 100% ) powstająca przez obecność ciepłego prądu morskiego Golfsztrom. Dzięki temu mróz jest bardziej odczuwalny, wilgoć wchodzi we wszystko i nie można korzystać z części sprzętu ( np z puchowych śpiworów ). Długość dnia jest taka jak u nas, ale za to słońce po zachodzie jest ledwo pod horyzontem i w nocy nie jest ciemno a panuje zaledwie półmrok który powoli będzie przechodził w „polarny dzień ” z „białymi nocami”.

Pokrywa lodowa

Jeśli chodzi o pokrywę lodową, to sprawa wygląda dobrze – lód jest gruby. Jest to bardzo ważne, ponieważ kiedy się śpi na lodzie lód może się spiętrzyć albo rozstąpić pod namiotem,(dzieje się tak pod wpływem wiatru i prądów morskich) poza tym może się okazać że biwak urządziło się na krze która się oderwała i oddala się od lądu ….

Poniżej zamieszczone są mapy przedstawiające zmianę pokrywy lodowej w rejonie Spitsbergenu w okresie 01.2001 do 03.2001. Mapy takie, także dla innych rejonów, sporządza National Ice Center.

Można także otrzymać 30 dniową prognozę.

"Spitsbergen 2001 Norwegia" table of contents

  1. Spitsbergen 2001 Norwegia
  2. Relacja z wyprawy
  3. Położenie
  4. Zdjęcia
  5. Podziękowania
  6. Transport
  7. Pogoda
  8. Formalności