Rafał Król

Urodziłem się w połowie lat 70 nad zimnym morzem i zimno zostało moim znakiem firmowym. Jestem mieszkańcem Gdyni- miasta młodego, nowoczesnego, aczkolwiek niezbyt dużego- co idealnie wpisuje się w moje potrzeby. Gdybym miał uchylić nieco "rąbka prywatności" swej osoby, powiedziałbym tak: bardzo lubię wino, gram na gitarze, lubię też ciemne okulary, i "konsumowanie" kultury w postaci kina , teatru czy wszelkiego rodzaju wystaw. Jestem złośliwym szydercą i właścicielem kolekcji zaraźliwych powiedzonek. Uwielbiam kawę i herbatę, choć na wyprawach mogę bez tego przeżyć. Słucham bardzo różnej muzyki, od klasyki do jazzu i trash metalu. Nigdy nie nosiłem krawata i mam bardzo wyczulony węch. Księżyc podczas pełni nie pozwala mi spać. Mówię to co myślę, robię to co mówię. Sporo informacji o mnie można znaleźć w zakładce "MEDIA" w znajdujących się tam wywiadach.

Od najmłodszych lat interesowały mnie ekspedycje i podróże w formule odbiegającej od standardowych karier wspinaczy, podróżników czy survivalowców. Gdybym miał podsumować swoje wyprawy- to jest klika wspólnych cech które przewodzą wszystkim moim przedsięwzięciom. Unikam miejsc znanych i uczęszczanych, mówiąc wprost - unikam ludzi. Fascynuje mnie to, że są jeszcze miejsca gdzie można być pionierem. Osobą która opisze i zrobi zdjęcia miejsc nieeksploatowanych lub zwróci ludziom uwagę na miejsca na których istnienie umyka powszechnej uwadze.

Inspirują mnie miejsca gdzie przetrwanie jest trudne. Wyprawy w takie miejsca pozwalają mi się sprawdzić, zdobyć nowe umiejętności i dowiedzieć sporo o mnie samym. Pozwalają również rozwijać moją kolejną pasję, a mianowicie wprowadzać w życie nowe produkty, wynalazki i rozwiązania techniczne dzięki którym staje się bezpieczniej i można osiągać jeszcze bardziej niedosiężne cele. Od prawie 20 lat z moich testów korzysta wielu liderów światowego sprzętu outdoor, w tym nie tylko firmy rodzime ale również norweskie czy amerykańskie.

Moją znajomość technologi i sprzętu wykorzystuje między innymi TRAVELER National Geographic gdzie można znaleźć moje teksty poradnikowe. Współpracuję również z INTERSPORT POLSKA gdzie między innymi pomagam w szkoleniu sprzedawców.

Innym wyróżnikiem moich podróży jest różnorodność. Organizuję wyprawy z skrajnie różne warunki i w różnych formułach od rejonów polarnych po najwyższe góry i od bagien po pustynie. Moje ekspedycje wykorzystują różnorodny sprzęt, pomysłowość i rozmaite środki transportu.

Wiedza, uczenie się i zdobywanie informacji to kolejny ważny motyw moich ekspedycji. Uważam, że każdą podróż muszą poprzedzać szczegółowe przygotowania i studia. Same wyprawy wymagają szerokiej wiedzy z dziedziny meteorologii, kartografii, fizjologii, farmacji, astronomii, nawigacji, i wielu innych a zdobywanie nowych umiejętności w tych dziedzinach sprawia mi sporo frajdy. Moim zdaniem wiedza i kondycja psychiczna decydują o sukcesie wypraw w znacznie większym stopniu niż sprawność fizyczna. Swoimi umiejętnościami i doświadczeniem dzielę się od lat na organizowanych przeze mnie szkoleniach o różnorodnej tematyce i zakresie.

Prowadzę również działalność edukacyjną i popularyzatorską. Oprócz audycji radiowych organizuję zarówno pogadanki dla dzieci jak i pokazy dla studentów i „dorosłych”. Prowadzę prelekcje dotyczące ekspedycji ale również spotkania typu seminaryjnego o różnorodnej tematyce oscylującej wokół ochrony przyrody, ochrony dziedzictwa narodowego, praw człowieka i filozofii. Tego typu tematykę poruszam również publikując w różnego rodzaju czasopismach podróżniczych i periodykach specjalistycznych dla wojska, policji, czy studentów. Biorę też udział w wielu imprezach turystycznych na terenie całego kraju. Ponadto moje podróże widnieją na wielu portalach internetowych o tematyce podróżniczej zarówno krajowych jak i obcojęzycznych.

Sorry, there is nothing to display here…

 

Bezpieczeństwo to kwestia do której przywiązuję najwyższą wagę. Z myślą o bezpieczeństwie młodzieży przygotowałem szkolenie „Bezpieczeństwo w Miejskiej Dżungli”, które uczy młodzież jak radzić sobie we wszelkiego rodzaju zagrożeniach jakie niesie miasto i cywilizacja - od nocnego podróżowania środkami komunikacji miejskiej po zachowanie podczas paniki i pożaru na imprezach masowych. Szczególnie zapraszam do współpracy szkoły średnie i uczelnie wyższe, dla których to szkolenie jest szczególnie przydatne.

Ale bezpieczeństwo jest ważne także poza obrębem cywilizacji. Od wielu lat organizuję Kurs Zimowy, Kurs Polarny a z najlepszymi ratownikami i instruktorami narciarstwa Kursy Narciarstwa Wysokogórskiego oraz Szkolenia Lawinowe na rożnych poziomach trudności. Szkolenia te pozwalają podnieść bezpieczeństwo zwykłym turystom jak i uczestnikom poważnych ekspedycji, podnieść poziom swoich umiejętności i pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin. W tej chwili oferta szkoleń które organizuję to pełen wachlarz od survivalu na bagnach po obozy wędrowne i od spływów kajakowych po skialpinizm. 

belweder-1-420x280

Od roku 2008 do połowy 2012 byłem związany bliską współpracą z brytyjską marką Berghaus. Berghaus docenił moje dokonania podróżnicze włączając mnie do swojego światowego „teamu” obok tak wybitnych postaci jak np. Sir Chris Bonington.

 

 

rafal_krol__chris_bonington-657Uprzedzając wiele pytań, zamieszczam garść informacji o używanym przeze mnie sprzęcie. Podczas szkoleń i ekspedycji używam systemów do spania firmy Therm-a-Rest , sprzętu do transportu i oczyszczania wody a także rakiet śnieżnych i 3 sezonowych namiotów firmy MSR . Korzystam ze sprzętu narciarskiego firmy Dynafit . W specjalistyczne obuwie na kursy i ekspedycje zaopatruje mnie niemiecka marka Meindl .

Od 2013 roku jestem ambasadorem wywodzącego się z Norwegii koncernu Helly Hansen. Skandynawskie wzornictwo, prostota i funkcjonalość połączone z legendarną trwałością i innowacyjnością Helly Hansena pozwalają mi bezpiecznie pracować w terenie i z sukcesem realizować ekspedycje.

Paker
G-Shock
Helly Hansen
https://sklep.malavi.pl/

Przyjaciele expeditions.pl

Przyrodnik i fotograf z pasji, absolwent Ekonomi Krakowskiej Akademii Rolniczej, zawodowo związany ze Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym w Jabłonkach, gdzie swoim zamiłowaniem dzieli się z młodzieżą.