Hardangervidda 2013Norwegia

Hardangervidda 2013 Norwegia

"Hardangervidda 2013 Norwegia" table of contents

  1. Hardangervidda 2013 Norwegia
  2. Relacja
  3. Galeria wyprawa
  4. Galeria natura
  5. Podziękowania
  6. Sponsorzy
  7. Mapa trasy
  8. Life & Travel Magazine
  9. Patronat National Geographic

Dlaczego Hardangervidda?

Ponieważ to największy płaskowyż górski w całej Europie.
Ponieważ to najbliższa Arktyka jaka jest dostępna w Europie. I najbardziej wysunięty „język” Arktyki na południe na całym globie.
Ponieważ występują tam typowo polarne gatunki roślin i zwierząt (między innymi sowa śnieżna, lis polarny).
Ponieważ to największe w Europie siedlisko reniferów.
Ponieważ to tam trenowali wybitni polarnicy przed swoimi wyprawami (Roald Amundsen przed ekspedycją na Biegun Południowy).

Celem historycznym ekspedycji Hardangervidda było przypomnienie przedwojennego polskiego podróżnika i wybitnego himalaisty Jakuba Bujaka, który tuż po studiach w roku 1932 lub 1933 w maju, na nartach jako pierwszy Polak wybrał się na płaskowyż Hardangervidda. W 1939 r Jakub Bujak zdobył siódmy co do wysokości zdobyty wtedy szczyt Nanda Devi East wraz z Januszem Klarnerem ( 7434 m.n.p.m.).

Hardangervidda

Historyczne zdjęcie z ekspedycji Nanda Devi East z 1939 r- Jakub Bujak to drugi od lewej mężczyzna w koszuli w kratę. (Wędrując przez Hardangerviddę był 6 lat młodszy).

Celem sportowym
było pierwsze polskie przejście Hardangerviddy zimą. Do tej pory wszystkie aktywności Polaków na Hardangerviddzie jakkolwiek trudne i niebezpieczne pod względem sportowym pozostawiały sporo do życzenia. Ekipy  korzystały z chat i wytyczonych szlaków, nie robiły pełnego trawersu, bądź też wędrowały wiosną. Aby nikt nie posądził nas o korzystanie z ułatwień takich jak noclegi w chatach czy wędrówka po wytyczonych szlakach skuterowych, zdecydowaliśmy się ruszyć na początku lutego. Ruch skuterów wytyczających zimowe szlaki dla narciarzy i otwieranie schronisk przypada bowiem na połowę marca. Problemem był bardzo króki dzień, wiele czynności takich jak rozbijanie czy składanie namiotu musieliśmy wykonywać w świetle latarek, po ciemku tak aby jak najwięcej dnia słonecznego mieć na wędrówkę na nartach.

"Hardangervidda 2013 Norwegia" table of contents

  1. Hardangervidda 2013 Norwegia
  2. Relacja
  3. Galeria wyprawa
  4. Galeria natura
  5. Podziękowania
  6. Sponsorzy
  7. Mapa trasy
  8. Life & Travel Magazine
  9. Patronat National Geographic