Test Thermarest NeoAir XLite NXT

Thermarest wprowadził pierwsze materace Xlite już w 2008 roku. Miały wtedy izolacyjność na poziomie mat samopompujących o R Value 2,5 co zapewniało komfort wystarczającą od wiosny do jesieni jednak bez przymrozków. Ewolucja produktu która trwała od tamtego czasu doprowadziła do powstania lekkiego, super komfortowego, kompaktowego po złożeniu materaca do zastosowania przez cały rok włącznie z zimą. Przez lata producent konsekwentnie eliminował z produktu wszystko co mogło się użytkownikom nie podobać. Dzisiejsze materace NXT to czysta doskonałość i uniwersalny całoroczny materac na którym wygodni wyśpią się nawet najbardziej wybredni użytkownicy.

Choroby wieku dziecięcego

Mój pierwszy materac Thermarest XLite miał tradycyjny zawór, izolacyjność R- Value na poziomie 3,2 i grubość 6,3 cm. Miałem go od około 2016 roku. Nigdy się nie zepsuł i nigdy nie zawiódł. Jego izolacyjność pozwalała spać nie odczuwając chłodu do małych przymrozków. Przy temperaturze około – 5 C przy gruncie śpiąc na starym XLite zaczynało się czuć że od gruntu wieje chłodem. Dla mnie spanie na tym materacu było komfortowe, ale część użytkowników skarżyła się na dwie rzeczy. Po pierwsze materac mocno szeleścił przy przewracaniu się z boku na bok.

Drugim mankamentem był stary zawór. Prosty, okrągły i nie zwrotny. Kiedy przestawaliśmy dmuchać i wyjmowaliśmy zawór z ust czy odłączaliśmy worek do pompowania – wdmuchane powietrze zaczynało uciekać. Te dwa mankamenty to były tak zwane „choroby wieku dziecięcego”, bo rzadko który produkt jest idealny już w swojej wersji podstawowej. Jednak inżynierowie Thermaresta nigdy nie dali za wygraną i wciąż ulepszali ten wynalazek. Stan na rok 2024 i materace z generacji NXT to produkt do którego nie ma się o co przyczepić. Co bardzo ważne, inżynierowie poprawili wszystkie osiągi starego XLita nie zwiększając wagi i nie pogarszając termiki. Wręcz przeciwnie!

Osiągi nowego NXT

Materac XLite NXT jest ulepszony pod każdym względem. Ma izolacyjność na poziomie R Value 4,5 podczas gdy starszy model miał zaledwie 3,2. To sprawia że nowa odsłona to nie jest materac od wiosny do jesieni z przymrozkami, tylko materac na okrągły rok pod namiotem, włącznie z zimą. Do tego nowy materac jest grubszy o ponad 1 cm od starego! Jego grubość to aż 7,6 cm podczas gdy poprzednik miał 6,3 cm. A jak wiadomo materac grubszy jest cieplejszy i bardziej wygodny.

Co ważne – NXT nie jest cięższy niż poprzednik. Stary ważył z reparaturą i pokrowcem 430 g. Dodatkowo worek do pompowania ważył 60g.  W starym materacu wewnętrzne komory tworzyła metalizowana folia, podobna do tej którą znamy z koców termicznych. Przy zmianie pozycji folia ta mocno szeleściła. Generacja NXT jest niemal bezgłośna a poziom szelestu materaca jest na poziomie szeleszczenia śpiwora w którym śpimy. Wszystko mieści się do mocnego nylonowego worka. Waga materaca z zestawem naprawczym i workiem do dmuchania to zaledwie 470 gramów z czego 60 gramów waży worek do pompowania.

Pokrowiec ma 20 cm długości 10 cm średnicy. W praktyce jest ciut większy niż aluminiowa puszka z napojem o objętości 0,5 l. I na koniec – oszczędny zawór. Zawór WingLock ma blokadę zwrotną co oznacza że nic co wpompujemy do środka nie ucieknie bo zostaje zatrzymane przez zawór zwrotny (taki jak w oponie). Chyba że chcemy się pozbyć powietrza z materaca to  możemy ten zawór sami otworzyć przez odkręcenie skrzydełek (wing) stąd zresztą nazwa zaworu. Daje nam to pełen wachlarz możliwości. Cały zawór jest na tyle duży że można go otwierać i zamykać w rękawiczkach co na mrozie ma niebagatelne znaczenie. 

Komfort Materaca XLite NXT

NXT oferuje niezrównany komfort porównywalny jedynie z materacem medycznym czy wygodnym domowym łóżkiem. Co ważne, nie należy tego materaca pompować maksymalnie. Najlepiej tak na 3/4 aby lekko się uginał. Wtedy idealnie umościmy się w powstałym wgłębieniu. Na tym materacu wyśpią się nawet osoby które często się przewracają i śpią na boku. Nawet osoby z wydatnymi biodrami śpiąc na boku który wciska się w materac nie doznają zimna ani dyskomfortu. To wręcz idealny materac dla kobiet i osób które mają problemy z kręgosłupem czy miednicą. Zdecydowanie żaden inny materac na rynku nie jest tak kompaktowy, tak ciepły ani tak wygodny jak ten. Poszycie materaca jest stworzone z gęstej tkaniny nylonowej na której wygodnie się leży. Na szczęście nie jest to bardzo śliska tkanina i nie zsuniemy się z materaca mimowolnie podczas snu. 

Trochę fizyki

Thermarest osiągnął niezwykłe parametry termiczne dzięki oddzieleniu ciepłego powietrza od ciała i zimnego powietrza od gruntu (ograniczenie konwekcji). Ale nie tylko. Ten materac odbija także promieniowanie podczerwone emitowane przez nasze ciało (odbijanie fal podczerwonych). Na podobnej zasadzie działają koce termicznie. 

Uwagi użytkowe do Termarest NXT

Jeżeli chcemy żeby ten materac posłużył nam przez długie lata, powinniśmy przestrzegać kilku zasad.

  • Zawsze pompuj materac za pomocą pompki lub worka. Nie pompuj go „z płuca”. Dmuchanie ustami powoduje wpompowanie do skomplikowanej konstrukcji materaca wilgoci z naszego oddechu której trudno się będzie pozbyć. Na dłuższą metę może to przyczynić się do rozwoju grzybów i pleśni co nie jest dobre dla naszego zdrowia.
  • To materac dmuchany, a więc można go przebić. Sprawdzaj grunt na którym go kładziesz, usuwaj z niego ostre przedmioty i zawsze zabieraj ze sobą zestaw naprawczy.
  • Składaj go zawsze tak samo, w sposób jaki wymyślił producent. Czyli składaj szerokość na 3 i wtedy roluj z otwartym zaworem.
  • Nie pierz materaca w pralce. Jeżeli się zabrudzi to wystarczy gąbka, trochę mydła czy detergentu i przetarcie brudnych plam.
  • Jeżeli chcesz się pozbyć wilgoci z wnętrza materaca zostaw go rozłożonego z otwartym zaworem i co jakiś czas wyciskaj z niego powietrze tak jakbyś go zwijał do zapakowania w worku. 

Dla kogo Thermarest XLite NXT?

To materac dla osób ceniących wygodę podczas snu oraz tych dla których wielkość bagażu jest ważna. Ten materac zajmuje mało miejsca w bagażu. Nadaje się do sakw rowerzystów i motocyklistów oraz plecaków turystycznych. To także idealne awaryjne łóżko w domu w razie odwiedzin gości. Jednak dla użytkowników którzy dbają o swój sprzęt.

Dla kogo nie nadaje się ten materac

Ten materac to nie jest dobry produkt dla osób bardzo ciężkich (powyżej 120 kg) oraz tych którzy rozkładają się na gołej ziemi bez wybrania terenu ze szkieł, cierni i ostrych kamieni. Raczej nie nadaje się dla służb mundurowych i myśliwych.

Podsumowanie

Thermarest NeoAir XLite NXT to jest czysta doskonałość. Lekki, wygodny, mały po spakowaniu i cichy. Ten materac ma wiele supermocy i gwarantuje nam ciepły sen przez okrągły rok. Oferuje znacznie więcej niż konkurencja ale ma też swoją cenę. Jeżeli lubisz spać wygodnie, nosić mało i pakować się w niewielki bagaż i jeżeli szukasz rozwiązania na wiele biwaków przez długie lata to NXT jest dokładnie tym czego potrzebujesz.

Strona z produktem

https://paker.pl/materac-thermarest-neoair-xlite-nxt-winglock

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.