Pieszo przez Haiti 2011Haiti

Pieszo przez Haiti 2011 Haiti

"Pieszo przez Haiti 2011 Haiti" table of contents

  1. Pieszo przez Haiti 2011 Haiti
  2. Dziennik z podróży
  3. Galeria - Rafał Król
  4. Galeria Paweł Łączny
  5. Pogoda
  6. Sponsorzy

haiti.

12 stycznia 2010 r na Haiti zatrzęsła się ziemia. Doszło do niewyobrażalnego kataklizmu w jednym z najbiedniejszych krajów świata. Dwóch polskich znakomitych reporterów młodego pokolenia Paweł Łączny i Tomek Woźny spędza na Haiti kilka tygodni po trzęsieniu ziemi w niewyobrażalnie trudnych warunkach, wśród stert trupów dokumentując sytuację na gruzach Porta au Prince. W czasie tej tragedii zginęło blisko 300000 ludzi, a wiele dziesiątków tysięcy zostało okaleczonych lub straciło dach nad głową i dobytek całego życia.

Rok później z inicjatywy Pawła Łącznego przy wsparciu Biura Podróży ITAKA i marki Berghaus powstaje projekt przejścia przez Haiti z południa na północ, przez interior, rejony objęte epidemią cholery i malarią. Projekt zakłada dotarcie tam gdzie nie docierają biali w klimatyzowanych autach z obstawą. Celem ekspedycji jest pierwsze przejście Haiti z południa na północ, udokumentowanie sytuacji w rok po tragedii oraz przypomnienie opinii publiczne świata o niedoli i wciąż ogromnych potrzebach ludzi na Haiti.

Na prośbę Pawła zgadzam się zostać „kierownikiem” tej ekspedycji i zadbać o organizację żywności, trasy, i zadbanie o bezpieczeństwo całego projektu.

Dla mnie to był bardzo trudny i przełomowy wyjazd. Nigdy wcześniej nie dopuściłem nikogo z aparatem fotograficznym tak blisko siebie. Codziennie dwie osoby robiły mi kilkaset zdjęć często w bardzo intymnych sytuacjach. Długo zastanawiałem się również nad tym, czy zabierać na tę ekspedycję własny aparat. Fotografowanie w obecności dwóch znakomitych reporterów jest bardzo onieśmielające. To była ekspedycja gdzie przeżycie zależy w mniejszym stopniu od mojej wiedzy i umiejętności, a w większym od umiejętności wyczucia nastrojów wśród ludzi tu mieszkających.

Poniżej kilka zdań które napisał Tomek Woźny jeszcze przed wyruszeniem w naszą trasę:

Trasa rozpocznie się w miejscowości Belle Anse, na południu wyspy. Prowadzić  będzie na północ przez surowe masywy górskie i najwyższy szczyt Haiti – Pic la Selle, aż do porośniętych lasami wybrzeży przy Cap-Haitien, znanych z serii filmów Piraci z Karaibów. W sumie Król i towarzysząca mu dwójka reporterów, Tomasz Woźny oraz Paweł Łączny, mają do pokonania około 400 kilometrów. Szlak sponsorowanej przez Biuro Podróży Itaka wyprawy prowadzić będzie przez rejony dotknięte trzęsieniem ziemi i niedawną epidemią cholery. Stworzony w jej trakcie dokument, będzie nie tylko zapisem podróży Rafała Króla przez wyspę, ale również spojrzeniem białego człowieka na kraj zwany „Hiobem Karaibów”, dotkniętego przez klęski żywiołowe i biedę. Kraj który część swoich nieszczęść zawdzięcza właśnie białemu człowiekowi.

Haiti jest najbiedniejszym krajem półkuli zachodniej. Kiedy 12 stycznia na Haiti zatrzęsła się ziemia, życie straciło blisko 300 tysięcy osób. Opinia publiczna wstrząśnięta rozmiarem tragedii obiecała pomoc w odbudowie kraju. Niestety ponad rok po kataklizmie zrujnowana stolica kraju, Port-au-Prince, nadal leży w gruzach, a tysiące osób pozostają bez dachu nad głową i środków do życia.

"Pieszo przez Haiti 2011 Haiti" table of contents

  1. Pieszo przez Haiti 2011 Haiti
  2. Dziennik z podróży
  3. Galeria - Rafał Król
  4. Galeria Paweł Łączny
  5. Pogoda
  6. Sponsorzy