TNF Tadpole 23 – Namiot

The North Face Tadpole 23

W ofercie Intersportu
jest od pewnego czasu dostępny namiot The North Face Tadpole 23. Zwróciłem na niego uwagę, ponieważ sieć Intersport oferuje ten doskonały produkt przy zadziwiająco niskiej cenie. Relacja ceny do jakości jest wprost powalająca.

Produkty konkurencyjne

Namiotem , który najbardziej przypomnia Tadpola jest Marabut Khumbu. Khumbu ma szerszą komorę: 160 cm, przy 128 cm Tadpola, posiada też fartuchy śnieżne (których nie ma Tadpole), bo to namiot z założenia ekspedycyjny. I tu jego przewaga się kończy. Kosztuje 999 zł przy 899 zł za TNF Tadpole. Jego waga to 3,5 kg, przy 2,3 kg modelu Tadpole. Daje to 1,2 kg różnicy. Jak wszystkie Marabuty: podłoga z politarpu jest co prawda mocna, ale niezwykle ciężka i trudna do spakowania, a na mrozie to już naprawdę bardzo trudna do wciśnięcia w worek. A więc również po spakowaniu Tadpole jest dużo mniejszy. No i przedsionek w Khumbu nie jest zbyt duży, choć dosyć szeroki.

 

Kolejnym namiotem konkurencyjnym podobnym do Tadpola jest Marmot Grid 2P. Przy cenie 1700 zł, wadze 2,7 kg i sypialni o szerokości maksymalnie 116 cm, nie jest to konkurencja dla Tadpola. Jako plusy Marmota należy podać długość komory, bo 225 cm, i znakomite maszty DAC.Przedsionek Tadpola jest jednak większy niż Marmota.

Reasumując – konkurencyjne produkty są cięższe, mniejsze, oraz droższe. Teraz przyjrzyjmy się Tadpolowi.

 
Konstrukcja i maszty

Tadpole – to po angielsku "kijanka". Duży łepek i ogonek z tyłu. I ta nazwa pasuje jak ulał do tego namiotu. Duży łepek to czerwony masz
t stojący na sztorc wysoko na ponad 115 cm i tworzący wejście. Wejście jest wysokie i wygodne. Namiot spełnia podstawową zasadę komfortu: da się w nim siedzieć wygodnie w pozycji wyprostowanej bez garbienia. Nie trzeba się też czołgać przy wchodzeniu. Po zamknięciu można spokojnie sobie siedzieć w komorze i gotować w przedsionku.

Wzdł uż czerwonego masztu, pod którym niczym pod bramą siedzimy, idą dwa maszty żółte, które krzyżują się w tylnej części namiotu na wysokości 60 cm. Komora w tylnej części obniża się, ale chęć obniżenia wagi jest dobrze wyważonym kompromisem z zachowaniem komfortu. Maszty wzdłuż (żółte) wsuwa się w tunele, masz pionowy (czerwony) podpina się za pomocą plastikowych klipsów. Klipsy idealnie pasuja do masztów. Rozkładanie namiotu jest łatwe nawet w rękawiczkach, czy podczas dużego wiatru. Maszty o średnicy 9 mm wykonał amerykański potentat, firma Easton. Maszty mocuje się w metalowych kółeczkach umieszczonych na taśmach z nylonu. Z przeciwnej strony niż sypialnia, po założeniu tropiku opada nam przedsionek długości prawie 100 cm. Tuż przy brzegu, od strony sypialni, możemy gotować, dalej położyć plecaki, a tam gdzie jest całkiem nisko postawić buty.

Uwaga! Wielką zaletą tego namiotu jest to, że maszty rozpina się na
sypialni. W upalne dni można zdjąć tropik i mieszkać w samej sypialni. W tradycyjnych namiotach często trudno wytrzymać podczas upałów, w Tadpolu można się schować przed słońcem i owadami. To, że sypialnia jest konstrukcją samonośną sprawia, że to idealny namiot – moskitiera do użytku zarówno na mazurach jak i w tropikach. Nawet w hotelowym pokoju gdzieś w Afryce można sobie rozbić komorę Tadpola na łóżku i nie przejmować się robalami!

Wentylacja

Pozornie ten namiot nie ma wentylacji, ale to nie
prawda. Jest wentylacja i to bardzo dobra. Po założeniu tropiku na sypialnię widać, że tropik nie sięga do samej ziemi. To daje wlot powietrza dołem z każdej strony namiotu , na bardzo dużej powierzchni. Wystarczy że przed snem odepniemy od góry na długości 15-20 cm suwak zamka zamykającego przedsionek i mamy rewelacyjną wentylację grawitacyjną góra- dół, i to bez specjalnych konstrukcji wentylatorów. Sama sypialnia jest bowiem wykonana z bardzo gęstej nylonowej siatki, bardziej przeźroczystej jedynie na otworze wejściowym.

Deszcz

Kiedy pada deszcz, rozbryzgujące się krople nie zmoczą
sypialni, mimo nie sięgającego do ziemi tropiku. Cała podłoga sypialni ma wysoką burtę" dookoła, więc de facto nawet jeżeli cały namiot bedzie stał w kałuży o głębokości 10 cm – osoby w sypialni pozostaną suche. Wszystkie szwy podłogi jak i tropiku są zalaminowane i wodoodporne. Zamek zewnętrzny w tropiku jest zakryty sporą patką, która chroni przed deszczem nawet gdy rozsuniemy górny suwak zamka dla pełnej wentylacji.

 

Wiatr
Konstukcja masztów krzyżuje się w 3 miejscach
, dając mocną, stabilną konstrukcję odporną na wiatr z różnych kierunków. Namiot posiada tylko 3 linki odciągowe w razie wiatru, po jednej z każdego boku oraz z tyłu. Faktycznie, konstrukcja jest tak stabilna że więcej nie trzeba.

Żeby namiot stał z rozpiętym przedsionkiem potrzeba minimalnie 4 szpilek. Jeżeli chcemy odciągnąć wszystkie punkty, potrzebować będziemy 11 szpilek.

 

Waga i wymiary
Segmenty masztów mają długość 50 cm i to determinuje wielkość worka. Same powłoki namiotu
, sypialnia i tropik wchodzą do worka bez trudu i jeszcze sporo można by tam upchnąć. Sama konstrukcja jest maksymalnie odchudzona. Zamiast metalowych pociągawek wszystkie zamki w namiocie mają uchwyty ze sznurka. Najcięższe i kiepskiej jakości są szpilki wykonane z rdzewiejącej i ciężkiej stali cynkowej. Jeżeli zainwestujemy kilkanaście złotych w lekkie aluminiowe śledzie, zbijemy wagę namiotu do poniżej 2,3 kg! W sprzedaży w Intersporcie dostępna jest również wersja DL o wadze 2,13 kg, ale już w cenie 1399 zł.

 

Udogodnienia
Łatwo jest zapinać i odpinać namiot zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
Sypialnia posiada z obu stron liczne kieszonki, które pozwalają mądrze zorganizować życie w namiocie. Pod sufitem liczne pętelki, więc można sobie powiesić latarkę, albo przeciągnąć linkę i suszyć mokre rzeczy. Maszty są różnokolorowe, co ułatwia rozstawianie. Równie dobrze przemyślane i różnokolorowe są taśmy, którymi łączymy sypialnię z tropikiem. Dzięki różnym kolorom trudno się pomylić.

Dla kogo Tadpole
?
Przede wszyskim dla tych
, którzy wędrują z namiotami i noszą wszystko na plecach. Namiot o wadze 2,3 kg idealnie pomieści 2 osoby. Tadpole jest również świetnym rozwiązaniem dla osób wędrujących samotnie, które lubią spać samemu i cenią sobie komfort. Ze względu na małe wymiary po spakowaniu, to idealny produkt dla rowerzystów, motocyklistów i kajakarzy.

Na jakie warunki Tadpole ?
Ten namiot nadaje się na cały rok, oprócz śnieżnej zimy. Dzięki wysokiej jakości materiałom i stabilnej konstrukcji
, sprawdzi się dobrze nawet na trekkingach w wysokich górach, czy najgorszej wietrznej i deszczowej pogodzie. Jak napisałem wcześniej, możliwość rozłożenia samej sypialni sprawia, że Tadpole jest również doskonałym namiotem na upały, oraz w rejony gdzie komary i meszki nie dają spokoju.

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.