Vango Aotrom Thermo – dmuchany materac do spania

Vango Aotrom Thermo – dmuchany materac do spania

Tradycyjne karimaty odchodzą do lamusa, cały turystyczny rynek przerzuca się coraz chętniej na materace samopompujące lub dmuchane. W ogóle dmuchane przechodzą drugą młodość. Są lżejsze, mniejsze po spakowaniu i o niebo wygodniejsze niż karimaty. Maty dmuchane premium kosztują jednak sporo i jest to bezsensowny wydatek na sporadyczne wyjazdy. Vango Aotrom Thermo to przykład wygodnej i ciepłej maty trzysezonowej za rozsądne pieniądze. 

Dane techniczne Vango Aotrom Thermo

Aotrom Thermo waży w wraz z woreczkiem 615 gram i pakuje się do bardzo małego woreczka który ma 10 cm średnicy i 20 cm wysokości.

Vango Aotrom Thermo

Maksymalna grubość to 5 cm, długość maty to 185 cm a szerokość 55 cm.

test Vango Aotrom Thermo

Izolacyjność ten maty ma R-value w wysokości 3.1 co oznacza że na tej macie możemy już spać nawet przy temperaturach poniżej 0C. Czyli mata nadaje się do użytku od wczesnej wiosny do późnej jesieni, poza sytuacjami gdy temperatura spada poniżej -5 C. Materac ma dwie strony, czarną na której się kładziemy i srebrną którą kładziemy na ziemi. Srebrna strona poprawia izolacyjność odbijając część promieniowania podczerwonego emitowanego przez nasze ciało. 

Pompowanie i komfort spania Vango

Aotrom Thermo pompuje się „z płuca” czyli dmuchając ustami. Mimo że materac ma 5 cm grubości to nadmuchanie go zajmuje dosłownie chwilę. Dzieje się tak dlatego że materac ma liczne przegrody i tylko część komór ma 5 cm grubości. Komory te utrzymują nasze ciało z dala od ziemi, natomiast liczne małe komory są nieco cieńsze i dlatego materac dobrze się pompuje. Napompowany materac tworzy pomysłowy wzór czteroramiennych „wiatraczków” między którymi znajdują się małe kwadraty.

Na tej strukturze leży się wygodnie i co ważne – nie ześlizguje się z niej. Tak samo materac położony na podłodze namiotu nie ześlizguje się na nierównościach. Pompując materac nie męczymy się bo znajduje się zawór zwrotny. Powietrze wdmuchiwane zostaje w materacu a nie ucieka. Z kolei jeżeli chcemy opróżnić materac wystarczy palcem uchylić zawór zwrotny i wygnieść z niego całe powietrze rolując materac.

W porównaniu z innymi materacami dmuchanymi Aotrom Thermo jest szerszy o jakieś 5 cm.  

Jakość wykonania i materiały materaca Vango Aotrom Thermo

Aotrom Thermo jest solidnie wykonany z mocnego materiału nylonowego ThermoFlex® Base Fabric . Nie ma obawy o przebicie materaca na patyku, szyszce czy żwirku. Oczywiście nie jest to materac do spania na tłuczonym szkle- ale żaden inny też nie. Zawór do dmuchania i wypuszczania powietrza jest wykonany z przyjemnej w dotyku i elastycznej gumy i działa bez zarzutu.

Warto dodać że sam wzór maty, sposób jej wykonania, dobór materiałów i użyte technologie sprawiają że jest to jeden z bardziej zaawansowanych produktów tego typu na rynku. 

Relacja ceny do jakości 

Jak na materac za niecałe 500 zł to Aotrom Thermo oferuje doskonałą relację jakości produktu do ceny. Warto dodać że materace premium kosztują nawet trzy razy więcej. 

Dla kogo Aotrom Thermo 

To idealny materac dla dzieci i dorosłych na większą część roku, poza zimą. Jego małe po spakowaniu rozmiary sprawiają że idealnie nadaje się do wędrowania i szeroko pojętej turystyki. Ten materac można nosić w plecaku, wozić w sakwach roweru czy zabrać na kajak czy do torby motocykla. Można go dać dzieciom na wakacje, zabrać samemu na biwak czy wycieczkę, mieć jako awaryjne łóżko dla gości.  

Zdjęcia Vango Aotrom Thermo

Rafał Król

Luty 2024