Jaki nóż survivalowy

Jaki nóż survivalowy

jaki nóż survivalowy?

Nóż jest najważnieszym narzędziem survivalowym. Dzięki niemu możemy polować , bronić się i zmieniać otoczenie, czyli budować narzędzia , schronienie itp. Jaki nuż survivalowy wybrać?

jaki nuż survivalowy

Czego nie wolno robić

Jest szereg czynności które robi się z nożem, z głupoty lub niedbalstwa. Taką amatorszczyznę można zobaczyć wszędzie jak Polska długa i szeroka. Nóż będzie nam służył przez wiele lat o ile będziemy go właściwie używać. A warto to robić bo nierzadko od niego może zależeć nasze życie.

  1. Nożem nie wolno rzucać w drzewo. Do rzucania są specjalne noże z miękkiego metalu. Nóż surviavlowy, z dobrej stali jest bardzo twardy, ale zarazem kruchy. Rzucanie nim może doprowadzić do złamania lub rozdzielenia rączki od ostrza.
  2. Noża nie można wbijać w ziemię. Prowadzi to do porysowania ostrza dzięki czemu powstają mikroskopijne rowki w których będzie gromadził się brud i wilgoć , a po jakimś czasie rdza. Poza tym nóż wbijany w ziemię strasznie szybko się tempi , a nawet może się wyszczerbić.
  3. Noża nie można nagrzewać (standardowa zabawa wygląda tak że przy ogniskach wszyscy demonstrują swoje ogromne kosy nadziewając na nie kiełbasy i opiekając nad ogniem ). Prowadzi to do rozhartowania stali i bezpowrotnego utracenia pierwotnych właściwości.
  4. Nie można używać noża jako śrubokrętu. Nawet najlepszy nóż złamie się gdy jego czubkiem będziemy wkręcać śruby lub coś podwarzać.
  5. Noża nie można ostrzyć na szlifierkach mechanicznych.Nadmiernie nagrzane od tarcia ostrze rozhartuje się, a poza tym mały błąd czy omsknięcie ręki i nasze ostrze nigdy już nie będzie proste.
  6. Noża nie można ostrzyć za bardzo. Bardzo ostre ostrze oznacza że sama krawędź jest bardzo wąska ,a więc łatwo ją wyszczerbić. Poza tym czym bardziej naostrzymy nóż tym szybciej bedzie się tempił.
  7. Noża nie można pożyczać – tak samo jak szczoteczki do zębów.
  8. Po kazdej wyprawie nóż trzeba naostrzyć, wyczyścić i zakonserwować jakimś środkiem który uwalnia brud i wypiera wilgoć ( np. WD40)

Jak wybrać nóż survivalowy ?

Jest kilka kryteriów wyboru noża.

  1. Nóż musi się składać z jednej części. Musi być trwale , bardzo mocno połączone ostrze z gardą i rękojeścią. Noże składane nie nadają się. Podczas używania mogą się złamać lub co gorsze złożyć sie i poważnie nas zranić.Niektóre noże mają wydrążone rękojeście a w nich małe survivalowe niezbędniczki.Choć czasami jest to przydatne ,to jednak taka konstrukcja jest zawsze słabsza niż nóż z jednego kawałka metalu z prętem wewnąrz rękojeści.
  2. Rękojeść musi być szorstka. Warto swrócić uwagę żeby nie ślizgała się nawet gdy jest mokra.
  3. Rączka musi posiadać gardę , czyli osłonę na szczycie rękojeści dość szeroką aby osłonić naszą dłoń przed urazem.
  4. Tył rączki musi byś płąski i masywny – tak aby można było go używać jako młotka.(w rączkach wydrążonych znajduje się tam zazwyczaj kompas, któremu lepiej nie wierzyć , jeśli używamy zakrętki na nożu jako młotka)
  5. Nóż nie musi i nie powinien być zbyt duży. W zupełności wystarczy ostrze o dł między 14 a 20 cm. Wielkie noże są ciężkie i nieporęcze a podczas pracy bardzo szybko męczy się ręka.