Polar narty itp. Dobór sprzętu i odzieży na wyjazdy

Polar narty itp. Dobór sprzętu i odzieży na wyjazdy

Dobór odzieży na narty – od polara po buty i rękawiczki

Zasady podstawowe:

 1. Dwa polary o gramaturze 100 założone na siebie są znacznie cieplejsze niż jeden polar o gramaturze 200 a nawet 300.
 2. Dodatkową zaletą powyższego rozwiązania jest możliwość uniwersalnego doboru tych polarów w zależności od okoliczności. W wypadku posiadania jedynie jednego grubego polaru – takiej możliwości nie mamy.
 3. Odradzam wszelkiego rodzaju polary posiadające obszycia z materiału ( czyli wzmocnienia na łokciach , barkach itp.)Bez względu na to jak świetny to będzie materiał, zawsze znacznie pogorszy oddychalność, zwiększy wagę odzieży, a w zimowych warunkach uniemożliwi wysuszenie a nawet spowoduje osadzanie zalodzonego potu na ubraniu.
 4. Nie sprawdzają się kurtki z grubym, sztywnym zamkiem. Podczas pakowania takiej odzieży do plecaka bardzo łatwo o uszkodzenie zamka.
 5. Nie sprawdzają się bluzy polarowe z kapturem. Zawsze lepiej nosić czapkę która nie ogranicza ruchomości głowy i nie ogranicza pola widzenia niż kaptur który na domiar złego nie przylega ściśle do głowy i sprawia że wiatr hula wokół twarzy.
 6. Bielizna oddychająca musi przylegać ściśle do ciała. Nie można kupować za luźnej bielizny.
 7. Wszelka odzież traci swe własności takie jak oddychalność zdolność do wydalania potu , izolację termiczną itp. gdy jest brudna.

Dobór butów

 1. Zawsze należy kupować buty za duże ( najlepiej o 1 numer). Po pierwsze dlatego że stopa podczas intensywnego wysiłku „zwiększa się” z powodu napływu dużej ilości krwi. Po drugie dlatego ze możliwość włożenia dodatkowej pary skarpet pozwala nam regulować termikę stopy oraz uchronić się przed odciskami i otarciami.
 2. Jeżeli buty są naprawdę zbyt duże to pomaga włożenie dodatkowej wkładki. Patent jest o tyle dobry że eliminuje zbędna przestrzeń na całej długości stopy.
 3. Buty do trekingu powinny sięgać kostek , a buty do turystyki wysokogórskiej dodatkowo powinny mieć sztywne podeszwy. Czym sztywniejsze tym lepiej.
 4. Buty skórzane są tym lepsze im mają mniej szwów , najlepsze są buty gdzie cały przód jest wykonany z jednego kawałka skóry.
 5. Buty skórzane nie nadają się w rejony gdzie stale jest poniżej 0 C. Skóra chłonie wilgoć od stopy a następnie zamarzając rozsadza skórzaną powierzchnię buta. Poza tym kiedy jest bardzo zimno buty skórzane robią się bardzo sztywne.
 6. W warunkach wysokogórskich i zimowych dobrze sprawdzają się buty plastikowe , podwójne, tzw. skorupy. Przy zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę na ich wagę.
 7. Nie sprawdzają się podeszwy przeznaczone do raków automatycznych ,bądź półautomatycznych w butach skórzanych i trekingowych. Podeszwy tych butów są zbyt miękkie ,but ugina się podczas chodzenia i często doprowadza do wypięcia się raków. Innymi słowy – podeszwy do raków automatów tylko w skorupach.
 8. W warunkach letnich i tropikalnych ,dobrze sprawdzają się buty z cienkiej miękkiej skóry lub też buty syntetyczne z nylonu ,cordury , ortalionu itp.
 9. Buty skórzane , choć cięższe od syntetycznych i trudniejsze do wysuszenia ,są znacznie trwalsze i bardziej komfortowe.
 10. Membrany gwarantują w butach wodoodporność ale jest ona osiągnięta kosztemdobrej oddychalności.

Dobór rękawiczek

 1. Zawsze kupować za luźne. Po pierwsze ręka puchnie od wysiłku i tam gdzie rękawiczka zacznie nas uciskać nie trudno o odmrożenia. Po drugie można zawsze włożyć cieńsze rękawiczki pod spód.
 2. Rękawiczka nie może ograniczać ruchomości palców. Jeżeli możemy rozłożyć maksymalnie palce dłoni i rękawiczka nas nie krępuje to wtedy jest dobra.
 3. Wszelkie szwy i obszycia umieszczone po wewnętrznej stronie dłoni na pewno się bardzo szybko przetrą. Dobrze zaprojektowane rękawiczki nie mają tam szwów i takich należy szukać.
 4. Rękawice 5 palczaste są zawsze zimniejsze niż 1 palcowe łapawice.
 5. Należy unikać rękawic z ociepliną której nie da się usunąć. Takich rękawic – gdy się je przemoczy – nie sposób wysuszyć, np. podczas dłuższej wyprawy. Dobre rękawice mają wyjmowane wkłady cieplne.
 6. Unikać rękawic z bawełną – bardzo trudno je wysuszyć.
 7. Dobrze sprawdzają się rękawice wełniane, zarówno 5 palczaste jak i łapawice . Do łapawic przykleja się śnieg, który tworzy „wiatroodporną” skorupę i dobrze pracuje w zimowych warunkach.
 8. Należy unikać rękawic, które nie mają ściągacza w nadgarstku dookoła dłoni, a jedynie z wierzchu. Podczas zaciskania ściągacza fałdy powstające na wierzchu dłoni mogą uciskać, pogarszając krążenie.
 9. Bardzo dobrze sprawdzają się rękawiczki z polypropylenu, acrylu, mikrofibru z wpinanymi wkładkami cieplnymi, z polaru, rękawice z gore texu z wpinanymi ociepleniami itp.