AKU SERAI GTX- test butów

AKU to włoska firma znana od lat z produkcji wysokiej jakości butów trekkingowych. Tym razem AKU wyprodukowało but w wyższe góry, na bardzo niekorzystne, zimowe warunki. Oprócz takich aktywności jak chodzenie AKU Serai GTX mają sobie poradzić ze wspinaczką skalną i wspinaczką w rakach. Rzadko która firma produkująca buty do wędrówek jest w stanie zbudować but do wspinaczki w górach lodowcowych. Ta trudna sztuka nie udała się nawet największym graczom na rynku butów ( z grzeczności nie wymienię marek). Z tym większą ciekawością sięgnąłem po AKU Serai. Już po jednym dniu w górach wiedziałem, że te buty są strzałem w dziesiątkę.

 

AKU Serai buty
AKU Serai  GTX w terenie. Ciepłe a zarazem lekkie i sprężyste buty.

PIERWSZE WRAŻENIA AKU Serai GTX

AKU Serai są bardzo lekkie, ale jednocześnie sztywne. Sama podeszwa nie wydaje się grubym koturnem, przez co stopa znajduje się nisko gruntu i stabilnie trzyma kostkę, co ma wielkie znaczenie w trudnym terenie. Za sztywność przy tak niskiej wadze odpowiada usztywnienie śródpodeszwy przy pomocy włókna węglowego i kevlaru. To ułatwia zarówno wspinaczkę jak i używanie raków. Buty są niezwykle wygodne, i nie ma potrzeby żeby je rozchodzić. Kiedy wędruje się z plecakiem, podeszwa jest co prawda sztywna, ale but się ugina co poprawia wygodę chodzenia.

KONSTRUKCJA BUTA I MATERIAŁY

buta-aku-serai-boczne-zdjecie
AKU Serai GTX widok z boku.

AKU Serai GTX  wyglądają trochę tak, jakby but w góry zimą został wymyślony na nowo. Te buty nie posiadają dużego, mięsistego języka jaki znamy w zasadzie z każdych typowych alpejskich butów. Mają za to niezwykle wygodną cholewkę z wyściółką – poduszką od strony piszczela która amortyzuje ucisk na front stopy i piszczel. Te buty są wygodne jak kapcie. Za stabilizację w kostce odpowiadają pętle ze zbrojonej nylonowej taśmy przesunięte do tyłu w stosunku do przelotek do sznurowania. But posiada wysoki otok wykonany nie z gumy a z poliuretanu. Do dobre zabezpieczenie przed przypadkowym uszkodzeniem butów rakami. Powyżej otoku cały but jest wykonany z niezwykle mocnego nylonu balistycznego. Same ściany butów są sztywne i dobrze stabilizują stopę. Zewnętrzne wykończenia są wykonane z syntetycznej skóry w kolorze srebrnym. Fakt że buty nie są wykonane ze skóry naturalnej to ich ogromny atut. Skóra naturalna bardzo źle radzi sobie z wilgocią i zamarzaniem, nasiąka wodą i bardzo łatwo się niszczy na mrozie rozsadzana prze kryształy lodu. Buty są wyposażone w elastyczną patkę zapinaną na rzep która szczelnie okala nogę. Dzięki temu śnieg ani lód nie dostanie się do wnętrza buta. To praktyczne rozwiązanie sprawia że możemy w zasadzie nie zabierać stuptutów.

WYKONANIE BUTA

AKU Serai są znakomicie wykonane. Producent oferuje buty bez kompromisów, zbudowane w oparciu o najlepsze, najbardziej zaawansowane technologicznie komponenty dostępne na rynku. Podeszwa, śródpodeszwa, membrana wraz z ociepliną oraz lekkie przelotki z aluminium gdzie sznurowadła przesuwają się po utwardzonych rolkach, a do tego znakomita podeszwa sprawiają, że AKU Serai to buty z najwyższej półki oferujące znakomity komfort użytkowania.

ZIMOWOŚĆ BUTA

O tym jak but sprawdzi się zimą decyduje to, jak ukształtowane jest wnętrze, a raczej czy konstruktor przewidział, że będziemy używać grubych skarpet. Gruba skarpeta sprawia, że potrzebujemy buta nie tyle dłuższego, co bardziej wysklepionego. Takiego, gdzie stopa w grubiej skarpecie lub dwóch nie będzie uciskana z boków i z góry. Projektant AKU Serai GTX spisał się w tym względzie znakomicie. But ma sporo miejsca, jest szeroki i wysoko wysklepiony. Nie odmrozimy sobie w nim stopy od nadmiernego ucisku.

PODESZWA I WKŁADKA

buta-aku-serai-wkladka
Wierzch wkładki AKU Serai GTX.

Mimo niezbyt grubej podeszwy nie czuje się zimna od spodu. Odpowiada za to kilka rozwiązań. Śródpodeszwa z pianki EVA o różnych gęstościach której głównym zadaniem jest wsparcie chodu ( Aku Exoskeleton) oraz bardzo technicznie zaawansowana wkładka ze srebrną folią odbijającą promieniowanie do wnętrza buta. Ale to nie wszystko. W tańszych butach po wyjęciu wkładki zobaczymy spód podeszwy z plastiku. Ale wbutach wyściółka z Gore-texu zespolona z ociepliną z Primaloftu okala całą stopę , z każdej strony, również od spodu. Wkładka posiada od spodu naniesioną warstwę aluminium i sprawnie odbija promieniowanie do wnętrza buta. Od zewnątrz but jest wyposażony w znakomitą podeszwę Vibram Nepal.

TERMIKA I ODDYCHALNOŚĆ

Zdecydowanie AKU Serai GTX to jedne z najcieplejszych butów przy tej wadze jakie można dostać na rynku. Polecam je na temperatury 0C i niższe. Przy – 20C w średniej grubości skarpecie nie czuje się chłodu przy niewielkim wysiłku. Sądzę, że termika tych butów bez problemu sięga – 30C. membrana Gore-Tex® Insulated Comfort sprawuje się znakomicie. Transport wilgoci na zewnątrz jest bardzo dobry nawet przy wytężonym wysiłku.

WSPINACZKA I RAKI

buta-aku-serai-do-rakow
AKU Serai i raki automaty.

AKU Serai znakomicie opierają się na występach skalnych, a sztywna podeszwa pozwala osadzić krawędź buta nawet na małych stopniach skalnych. But bardzo dobrze trzyma raki automatyczne, które nie wypinają się nawet przy frontalnej wspinaczce. Te buty co prawda nie mają typowego języka, ale przemyślany system sznurowania znakomicie stabilizuję stopę w bucie.

DLA KOGO AKU SERAI GTX?

Dla wspinaczy w Alpy i zimą w Tatry, dla tych wszystkich którzy wędrują zimą w butach a zdarza im się spać w namiocie i nie mogą sobie pozwolić na zamarzanie butów ze skóry. Dla zimowych wędrowców którzy marzną. AKU Serai dzięki znakomitemu trzymaniu stopy nadają się również do finezyjnej wspinaczki mikstowej. To ciepłe a zarazem lekkie i sprężyste buty które idealnie balansują między światem wspinaczki wysokogórskiej a zimowego trekkingu.

CENA AKU Serai

Cena detaliczna na rok 2017 to 1500 zł. Moim zdaniem AKU Serai GTX są warte takiego wydatku.

Dane techniczne I PLUSY

– wyspecjalizowana membrana Gore-Tex® Insulated Comfort

– ocieplina Primaloft®

– rdzeń cholewki wykonany z Kevlaru

– poliuretanowy otok Liba Smart

– śródpodeszwa z poliuretanu o podwójnej gęstości

– usztywnienie śródpodeszwy z włókna węglowego i aluminiowego rdzenia

– pianka EVA o podwójnej sztywności w śródpodeszwie

– podeszwa Vibram® Nepal

– sztywność podeszwy i ranty gwarantują współpracę z rakami automatycznymi

– stosunkowo niska waga 840 g (jeden but)

– niski system sznurowania

– wysoki, elastyczny kołnierz

– ochronna patka na rzep w górnej części kołnierza

Materiał zewnętrzny: zamsz Perwanger 3,0 mm

Materiał wewnętrzny: Gore-Tex® Insulated Comfort

Podeszwa: Vibram® Nepal

Waga: 938 g (jeden but w rozmiarze 44, długość wkładki 285 mm)

MINUSY

Elastyczna patka u góry buta mogłaby być trochę większa i luźniejsza.

BUTY NA STRONIE PRODUCENTA

www.aku.it

GALERIA

 

Rafał Król

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.