AKU Rock DFS Mid GTX test

AKU Rock DFS Mid GTX test

Wstęp

AKU to dobrze znana w Polsce włoska marka obuwia która słynie z innowacji i poszukiwania nowych rozwiązań. Nie inaczej jest z modelem AKU Rock DFS. To buty z wielu powodów niezwykłe.

Trochę historii  czyli między butem trekkingowym a podejściowym

Jakieś 20 lat temu turyści górscy mieli do dyspozycji jedynie buty trekkingowe. Wysokie, za kostki, ze sznurowaniem pozwalającym ustabilizować staw skokowy i zabezpieczyć stopę przed skręceniem kostki. Potem pojawiły się buty podejściowe. Buty które pozwalały podejść wspinaczom pod ścianę  na której chcieli się wspinać. Były to buty poniżej kostki, z gęsty sznurowaniem pozwalającym na dojście pod ścianę nawet w trudnym skalnym terenie. Szybko podejściówki  zawojowały rynek i coraz więcej osób na jednodniowe wycieczki ruszało w góry właśnie w takich niskich butach poniżej kostki. Co prawda nie chroniły stopy przed skręceniem tak dobrze jak buty trekkingowe, ale za to były o wiele, wiele lżejsze i pozwalały przemieszczać się szybko.  Po co ten przydługi wstęp? Otóż bez niego nie da się wytłumaczyć czym  są buty AKU Rock DFS Mids GTX. Ten model  łączy oba typy butów. Jest hybrydą buta podejściowego i trekkingowego. Jest czymś pomiędzy.

Opis buta i wrażenia użytkowe

AKU Rock DFS sięga tuż powyżej kostki. Możemy ten but założyć, zasznurować i palcem dotknąć kostki która będzie na wysokości wierzchu cholewki.  But wykonany jest z wysokiej jakości skóry zamszowej która dobrze oddycha i dostosuje  się do sposobu chodzenia użytkownika. Za pełną wodoodporność odpowiada  membrana GORE-TEX. Co bardzo ciekawe te buty nie mają grubych ścianek. Język jest szczątkowy, cienki  i ma za zadanie jedynie ochronę przed wpadaniem do wnętrza buta kamyków czy wlewaniu się wody. Podobnie cholewki buta. W AKU  Rock są cienkie, elastyczne  i w żaden sposób nie przypominają grubych wypchanych  „poduszek” tak często stosowanych przez innych producentów. 

Po zewnętrznej stronie butów znajduje się plastikowy elastyczny pasek przez który przechodzi jedna pętla sznurowadeł i wiedzie aż do pięty. Ten element ma za zadanie wspierać stopę i stabilizować ją tak, aby uniknąć skręcenia stopy na zewnątrz. Drugi element sztuczny znajduje się od wewnątrz u nasady wielkiego palca. Ten z kolei element usztywnia nieco but u nasady palców i sprawia że ten wystający element jest lepiej mechanicznie chroniony przed kontaktem ze skałą czy żwirem niż zapewniałby to zamsz. Oba sztuczne elementy są wkomponowane po mistrzowsku i pokazują że twórcy butów AKU doskonale rozumieją co się dzieje ze stopą podczas chodzenia w trudnym terenie.

Buty mają wysoki elastyczny otok z dobrej jakości gumy który dobrze chroni całą konstrukcję przed uszkodzeniami mechanicznymi.

AKU wyposażyło swoje buty w nową wkładkę Ortholite® hybrid  , która mimo iż jest „gumowata” i jednolita bardzo dobrze radzi sobie z odbieraniem wilgoci i amortyzacją.  Jeżeli jesteśmy przy amortyzacji to warta podkreślenia jest fantastycznie amortyzująca uderzenia śródpodeszwa butów ROCK. W przeciwieństwie do większości butów trekkingowych i podejściowych które są twarde, a śródpodeszwa nie amortyzuje niemal niczego, AKU Rock oferują znakomite pochłanianie drgań i jest wydajnym „zderzakiem” uderzeń pięt o podłoże. Przy czym warto podkreślić że amortyzacja jest zrobiona z dużym wyczuciem. Zbyt duża amortyzacja sprawiałaby, że but uginałby się za bardzo i nie byłby stabilny w trudnym terenie. AKU znalazło doskonałą równowagę między stabilną stopą a wydajną amortyzacją.  Za bardzo dobrą amortyzację odpowiada pianka EVA o podwójnej gęstości z wykorzystaniem technologii poliuretanowej i technologii IMS3. Uzupełnieniem jest technologia Elica, która rozkłada ciężar ciała na całą powierzchnię stopy, zwiększając w ten sposób efektywność  i oszczędzając energię. 

Podeszwa AKU to dobrze znany bieżnik marki Vibram, ale, tu kolejne zaskoczenie ze znacznie miększej i bardziej elastycznej gumy niż znamy ją z butów trekkingowych czy sztywnych podejściówek. Ta podeszwa dosłownie klei się do skały. Za taki efekt odpowiada podeszwa Vibram® Approcciosa z wysokowydajną mieszanką Megagrip która zapewnia maksymalną przyczepność dzięki specjalnej konstrukcji do wspinaczki. 

Sznurowanie

Kolejną i najbardziej widoczną innowacją jest niezwykłe, bo podwójne sznurowanie o nazwie Fit System. Zwykłe sznurowadła mają pięć przelotek, z czego ostatnie u góry to para haczyków. Sznurowanie to zaczyna się jednak wyżej niż w standardowych butach. Tuż poniżej niego zaczyna się drugie, precyzyjne sznurowanie którego przelotki znajdują się pomiędzy przelotkami tradycyjnego sznurowania. Precyzyjne sznurowanie ma trzy przelotki i pozwala bardzo precyzyjnie zasznurować przód  buta i ustabilizować palce. Robi się to za pomocą zaciągnięcia i blokady ze stoperem, tak jak w turystycznych sandałach, a nie jak przy zwykłym sznurowaniu. Ten genialny patent pozwala na wyjątkową kontrolę przy wędrówce i wspinaczce w trudnym terenie, a precyzyjne zasznurowanie przodów buta bardzo pomaga przy osadzaniu czubków butów na małych występach skalnych, ale także podczas schodzenia w dół, bo stopy nie będą przemieszczały się w bucie mimo napierania na przód butów.  To sznurowanie daje użytkownikowi pełną kontrolę w trudnym terenie.

Waga i inne parametry

Jeden but w rozmiarze 44 o długości wkładki 28,5 cm waży zaledwie 480 gramów, czyli para waży 960 g. Jak na parę butów w góry to naprawdę znakomity wynik.

Sztywność

Te buty jak na buty górskie są miękkie. Paradoksalnie są miększe niż wiele podejściówek. Gdybyśmy mieli stosować skalę miękkości od A do D to AKU Rock plasują się między A i B.

Komfort termiczny

Te buty nie są bardzo zabudowane ani ocieplone. W znacznej mierze komfort termiczny możemy sobie regulować za pomocą odpowiednio dobranych skarpet. To są buty na okres wiosna, lato, jesień.  W temperaturze tuż poniżej 0C świetnie się w nich wędruje z nieco cieplejszą skarpetą z wełny merino, powyżej + 25 C dobrze sprawdzały się z przewiewnymi skarpetami syntetycznymi.

Wygoda

Te buty są niezwykle wygodne, miękkie a dzięki skórze zamszowej jeszcze dodatkowo dostosują się do kształtu stopy i sposobu chodzenia użytkownika.

Dla kogo to nie są dobre buty

Osoby które nie są wprawnymi turystami i nie mają silnych i dobrze rozwiniętych mięśni kostek i stawu skokowego nie powinny zabierać tych butów na trudne trasy, a raczej poszukać wyższych butów ze stabilizacją kostki. Z kolei nawet wytrawni turyści nie powinni zabierać AKU Rock na trasy z ciężkimi plecakami.  Wielodniowe wyprawy z ciężkim bagażem jednak bardzo obciążają kostki. AKU Rock to jednak dosyć niskie buty z zamszową cholewką. Błoto i woda to nie jest ich żywioł, więc jeżeli zamierzamy je zabrać w Beskidy czy Bieszczady to w okresie bez deszczu. Jeżeli już jednak zabieramy je w błoto koniecznie trzeba zabrać stuptuty.

Dla kogo AKU Rock DFS Mid GTX

Jak sama nazwa wskazuje AKU Rock to buty przeznaczone na skały. Sprawdzi  się znakomicie nawet na najtrudniejszych tatrzańskich szlakach oraz trudnych skalnych szlakach w górach wyższych i na Via Ferratach.  W tych butach można  szybko i bezpiecznie przemieszczać  się i pokonywać spore przewyższenia. AKU Rock są świetną propozycją dla osób które maksymalnie wykorzystują czas w górach i lubią pokonywać na lekko długie trasy. Osoby które używały do tej pory butów trekkingowych i podejściowych, z powodzeniem mogą zamienić je na jedną parę AKU Rock DFS Mid GTX. Te buty dają wyjątkową frajdę z przemieszczania się w górach w trudniejszym terenie.

Link do produktu

https://www.aku.it/en/shop/approach-en/rock-dfs-mid-gtx-nero-arancio/

Galeria produktu

Rafał Król

Wrzesień 2021