Vango Helium UL2 test namiotu

Ci którzy chodzą z całym dobytkiem na plecach potrzebują bezpiecznego schronienia które będzie małe po spakowaniu i lekkie. Vango Helium UL2 zapewnia maksimum ochrony przed deszczem i robalami oraz minimum komfortu aby odpocząć. To namiot dla minimalistów i dla tych dla których każdy gram się liczy.

Rozstawianie

Choć to bardzo mały namiot ma aż trzy maszty. Jeden główny łuk rozpina całą konstrukcję w połowie długości do tunelu na zewnątrz tropiku. W dwóch miejscach maszt ten ma „kolanka” dzięki czemu łuk namiotu nie jest półkolem tylko uzyskuje więcej miejsca i przypomina prostokąt tworząc niema płaski dach nad głową. Dwa dwusegmentowe proste maszty podpierają konstrukcję w obu szczytowych  częściach od głowy i od strony stóp. Te skrajne segmenty montuje się bez trudu do tuneli z nylonowej taśmy. Wszystko rozkłada się bardzo wygodnie i  na szacunek zasługuje fakt że inżynierowie wymyślili to bez pomocy rzepów. Namiot rozkłada się szybko i łatwo nawet w złej pogodzie.

Sypialnia Vango Helium

Sypialnię podpina się na stałe do tropiku i to jest wielki konstrukcyjny plus. Pozwala to rozstawić namiot w deszczu i zachować suche wnętrze. Poza tym taki system znacznie skraca czas rozstawiana namiotu. Sypialnia ma dwa wyjścia po jednym z każdego z boków. Sypialnia ma nieregularny kształt. Z jednej strony bok jest prosty z drugiej trójkątny. Z jednej strony jest przedsionek, z drugiej go nie ma. Sypialnia ma w najwyższym miejscu czyli w środku 95 cm wysokości. Dla osób 180 cm i więcej to już mocno niewygodne, ale dla tych o wzroście 175 cm i mniej to będzie wygodny namiot.

Sypialnia ma 210 cm długości ale ściany na końcach idą pionowo do góry czyli cała długość jest do wykorzystania. Szerokość sypialni w najszerszym miejscu to 120 cm ale to tylko w połowie. Na dwie osoby to naprawdę za wąsko, chyba że byłby to niewielkie i szczupłe osoby. Sypialnia ma unikalny system napinający TBS Pro. Tu nic nie wisi tylko jest pięknie ponapinane i można to regulować. Podłoga sypialni została dookoła trochę podniesiona i tworzy swoistą burtę. Dzięki temu krople wody czy kałuże nie zamoczą sypialni. Sypialnię wykonano bardzo gęstych materiałów i zapewnia pełną ochronę przed robakami. Nawet najmniejsze kleszcze czy meszki nie dostaną się do środka. 

Tropik

Ultralekki tropik wykonano z gęstego nylonu o gęstości tkania 10D. Wszystkie szwy są zalaminowane  a tropik w pełni wodoodporny. Jakość wykonania jest bardzo dobra i nie ma się o co przyczepić. Na zewnątrz tropiku u góry w pobliżu masztu są umieszczone dwa mocje odciągi do stabilizacji namiotu na wietrze. Namiot Vango Helium posiada liczne elementy odblaskowe i jest dobrze widoczny w świetle latarki. Tropik sięga do samej ziemi dzięki czemu stabilnie stoi na wietrze. Tropik został połączony z sypialnią za pomocą gumek i plastikowych haczyków które w razie potrzeby można odpiąć.

Wentylacja

Helium UL2 ma dobrą i wydajną wentylację. Dwa otwory wentylacyjne są umieszczone od strony stóp i głowy. Powietrze przechodzi przez dwie ściany z siatki, jedna w tropiku a druga w sypialni. Dodatkowo można rozpiąć zamki wejściowe zarówno od dołu jak i od góry co tworzy przewiew pod „sufitem”.

Przedsionek

Przedsionek namiotu Vango Helium, czyli absyda ma kształt trójkąta o podstawie 210 cm ( długość sypialni ) i wysokości ( czyli szerokości ) 55 cm. Spokojnie pomieści plecak, buty i część brudnego i mokrego ekwipunku. Podobnie jak sam namiot to wystarczająca powierzchnia na bagaż dla jednej osoby. Co ważne – cały przedsionek napina nie sam materiał odciągnięty na linkach ale główny maszt. To daje stabilną, dobrze trzymającą się nawet na wietrze ścianę i pozwala w miarę bezpiecznie gotować na małym palniku – o ile oczywiście odsuniemy nieco suwak zamka od góry i zapewnimy należytą wentylację. Innymi słowy, to nie jest duży przedsionek ale bezpieczny, o dużej wysokości i można go dobrze wykorzystać.

Kształt, wielkość i odporność na wiatr namiotu Vango Helium

Helium UL2 ma opływowy kształt i jeżeli jest dobrze odciągnięty to bardzo stabilnie stoi na wietrze. Dodatkowe odciągi pozwalają to jeszcze zabezpieczyć. Cały namiot potrzebuje 8 śledzi żeby stać a z odciągami to w sumie 10 śledzi. Maszty mają zaledwie 6 mm średnicy i długość 30 cm. To pozwala spakować namiot w nawet niewielką sakwę rowerową czy niewielki plecak. Dodatkowo pokrowiec na namiot ma dwa troki dookoła worka co pozwala troczyć namiot na ramę roweru czy kierownicę.

Namiot na 3 sezony

Świetna wentylacja i fakt że tropik sięga do ziemi sprawia że Helium UL2 jest do wykorzystania od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a nawet mały opad śniegu mu nie straszny.

Waga

Vango Helium UL2 waży 1400 gramów, ale ktoś kot go kupi bez trudu obetnie z wagi jeszcze przynajmniej 100 gram. Można wymienić pociągawki od zamków na lżejsze i obciąż wszystkie plastikowe instrukcje i ostrzeżenia które są niedorzecznie duże i ciężkie jak na tak lekki namiot. Ktoś kto wszystko poucina zyska ładnych parę gram i trochę miejsca.

Zastrzeżenia do Vango Helium

Choć namiot jest teoretycznie dwuosobowy to jednak trudno sobie wyobrazić żeby pomieścił dwie osoby. To bardzo wygodna jedynka dla solisty z bagażem. I to dla osoby o wzroście  do 175 cm. Dla ludzi niższych, samotnie wędrujących dziewczyn i młodzieży ten namiot będzie idealny.

Podsumowanie

Vango Helium UL2 to bardzo udany namiot od wiosny do jesieni dla samotnych wędrowców i podróżników. Bardzo łatwo się go rozkłada, jest stabilny na wietrze i w pełni chroni przed robakami i deszczem.  Jest także wyjątkowo mały po spakowaniu. Osoby o wzroście powyżej 175 cm wzrostu powinny poszukać jednak czegoś większego. 

Strona producenta

https://www.vango.co.uk/f10-helium-ul-2

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.