Sandały TEVA Terra FI 4 – testTest sandałów

Sandały TEVA Terra FI 4 – test Test sandałów

Sandały TEVA Terra FI 4

Firma TEVA to amerykański lider w zaopatrywaniu Amerykanów w sandały. Firma powstała w 1984 i ma na wymagającym amerykańskim rynku bardzo silną pozycję. Trudno tą pozycję zrozumieć, jeżeli nie miało się sandałów TEVA na nogach. A ten kto je nosił ten wie, że to taki produkt premium. Warto przyjrzeć się nowym produktom TEVA które trafią na nasz rodzimy rynek wraz z wiosną 2016 r. Ja postanowiłem się przyjrzeć modelowi z uznanej kolekcji Terra, a mianowicie Terra Fi 4 i podzielić z internautami moimi wrażeniami o tym produkcie.

Wrażenia ogólne o testowanych sandałach

TEVA Fi 4 – to „kawał buta”. Biorąc go do ręki od razu czuje się że jest to mocny, solidnie wykonany i przemyślany produkt. Nie trzeba się z nim cackać, ani o niego dbać.

Waga Terra FI 4

To jest ciężki sandał. Para w rozmiarze 43 (czyli dla osób o stopach długości 280 mm ) waży 824 gramy. Zdecydowanie to co w tym sandale tyle waży to podeszwa. Ale, czego tu nie ma!

Podeszwa

W Terra Fi 4 podeszwa jest gruba i pancerna niczym odcięta z wysokogórskiego trekkingowego buta. W znacznym stopniu to ona odpowiada za sporą wagę, ale w tym wypadku producenci świadomie wybrali – może być ciężko ale komfort ma być na najwyższym poziomie. I tak jest. Podeszwy z bieżnikiem z bardzo przyczepnej gumy Spider Oryginal™ oferują znakomitą przyczepność. TEVA zaopatrzyła Fi 4 w amortyzację pięty Shoc Pad™. W tym sandale da się chodzić po betonie czy kamieniach, a nawet biegać i to bez ryzyka odbicia pięty. Mało tego, w tych sandałach bez obawy możemy stanąć na kawałku szkła czy ostrym patyku bez obawy przebicia podeszwy. Te sandały mają bardzo szerokie podeszwy i idealnie pasują na nasze Polskie szerokie stopy.

Wyściółka

Wyściółka jest niejako wtopiona w twardą gumę podeszwy która otacza ją dokoła. Stopa wprost „zapada się” w anatomiczną wyściółkę która ma fakturę małych trójkącików. Dodatkowo sandał posiada anatomiczne zagłębienia i podwyższone środkowe ,wewnętrzne odcinki wyściółki.  Antybakteryjność podeszwy i wyściółki Microban® Zinc to wysokiej jakości, antybakteryjny środek stosowany we wszystkich warstwach podeszwy sandałów marki Teva. Aktywnym składnikiem jest pirytonian cynku, który bezkompromisowo rozprawia się z rozwojem bakterii, grzybów i pleśni, odpowiedzialnych za brzydkie zapachy. Dzięki temu, że Microban® Zinc nie jest jedynie powłoką, a preparatem dodawanym już na etapie produkcji gumowej podeszwy, wykazuje ponadprzeciętną odporność na zmywanie i ścieranie się. Nawet kilka intensywnych sezonów nie jest w stanie obniżyć jego pierwotnej skuteczności. Microban® Zinc jest ponadto nietoksyczny i spełnia wiele norm prawnych dot. ochrony środowiska, w tym unijną dyrektywę RoHS. Te sandały nie śmierdzą nawet przy dłuższym użytkowaniu.

Paski i regulacja

Te sandały nadają się nawet dla tych których sandały denerwują z powodu spadania, zsuwania się i przemieszczania. Wszystkie paski są wykonane z mocnego nylonu a rzepy są przyszyte mocno i na sporej długości oferują pełną regulację. Końcówki pasków mają plastikowe języczki za które łatwo jest złapać. Fi 4 oferują regulację zarówno nad palcami w poprzek stopy, na podbiciu jak i z tyłu na pięcie. Wszystkie elementy regulacyjne są wyściełane od strony stopy tak że nic nas nie uwiera i nie ociera. Siły naprężenia pasków sprawnie rozkładają plastikowe klamerki.

Komfort SandałÓW TEVA Terra FI 4

Terra Fi 4 zapewniają komfort noszenia i wygodę porównywalną jedynie z wygodnymi butami sportowymi. Dzieje się tak za sprawą pełnej regulacji pasków oraz niezwykle wygodnej anatomicznej wyściółce. Dodatkowo sandały mają podniesiony tył gumy, tuż za piętą co dobrze stabilizuje stopę i zapobiega „uciekaniu” pięty na boki.

Ochrona stopy

Terra Fi 4 nie mają zabudowanego przodu. To tak zwane sandały otwarte. Tym niemniej jednak palce są dobrze chronione przed urazami. Na całym obwodzie stopy sandały „wystają” na dobre 5 mm poza stopę i nawet kiedy zahaczymy czubkiem sandału o ziemię, stopa wciąż jest chroniona przez wystający rant.

Woda, błoto, brud, kamienie

Te sandały nie boją się brudu, wody, żwiru, błota i kamieni. Wystarczy je dobrze spłukać wodą po zakończonej wycieczce i zostawić do wyschnięcia. Terra Fi 4 nie boją się wody. Nie mają żadnej części która „bałaby” się wody. Wszystko jest syntetyczne i dobrze radzi sobie z rosą, deszczem czy wodą z kałuży lub potoków.

Podsumowanie testu Sandałów TEVA Terra FI 4

TEVA Fi 4 to solidne i bardzo wygodne sandały na różne warunki. Doskonale sprawdzą się na pielgrzymce, podróży do ciepłych krajów czy bezdrożach Beskidów. To solidny produkt na wiele lat użytkowania który jest warty swojej ceny. Jeżeli do czegoś można się przyczepić to do dosyć dużej wagi.

GALERIA

Link do strony producenta

http://www.teva-eu.com/en/men-sandals/terra-fi-4/1004485.html?dwvar_1004485_color=CTBC#start=4&cgid=men-sandals-active

Marzec 2016 Rafał Król