Optimus Crux Lite Piezo – Test palnikaTest palnika

Optimus Crux Lite Piezo – Test palnika Test palnika

Optimus Crux Lite Piezo – test

Wstęp

Mam od wielu lat uraz do palników wyposażonych w zapalarkę piezo. Kiedyś miałem palnik gazowy wyposażony we wbudowaną zapalarkę piezo. Najpierw zapalarka trochę się nadtopiła nad płomieniem, a niedługo potem przestała działać. Został tylko bezużyteczny kikut którego nie dało się zdemontować. Było to wiele lat temu ale uraz pozostał. Z ciekawością sięgnąłem po palnik Optimusa Crux Lite wyposażony w zapalarkę piezo i testując go nie zawiodłem się.

Zapalarka

Zapalarka jest osobno. I to jest genialny zabieg. Nie jest przytwierdzona do palnika, możemy ją zastosować ale nie musimy. Jakby się zepsuła – nie musimy z niej korzystać. Zapalarka ma smycz dokładnie taką jak np pendrajwy. Smycz jest zielona, i przycisk wyzwalający iskrę również. To bardzo fajnie rozwiązanie bo bardzo ułatwia korzystanie z zapalarki i znalezienie jej w ciemnym namiocie czy przy słabym oświetleniu. Sama zapalarka ma metalową rurkę kilkucentymetrowej długości na szczycie której jest zapalnik piezo. Testy pokazują, że  gdy zainicjujemy płomień, nie oparzymy dłoni.  Nawet gdy rurka się rozgrzeje – to nie oparzy nam dłoni, bo jest obsadzona w czarnej obudowie która tak łatwo się nie nagrzewa. Obudowa ma swoisty jelec wykonany z nie przewodzącego prądu plastiku na którym opieramy palce podczas wyzwalanie płomienia kciukiem. Waga zapalarki ze smyczą to 17 gramów.

Palnik

Zawór otwierający i zamykający dopływ gazu jest wykonany z wygiętego drutu. Drut ten nie nagrzewa się od płomienia, a jego wygięcie pozwala na złożenie go i “przytulenie” do głowicy konstrukcji. Drut jest koloru zielonego co bardzo ułatwia pracę przy kiepskim oświetleniu – dokładnie tak jak w zapalarce. Palnik jest zwieńczony “grzybkiem” z dziurkami przez które wydostaje się płomień. Zwieńczeniem “grzybka” są trzy rozkładane ramiona na których stoi garnek. Ramiona są wykonane z nierdzewnej stali i mają ząbki dzięki którym garnek stabilnie stoi i się nie zsuwa przy niewielkich nachyleniach gruntu. Cały palnik waży 75 gramów.

Rozmiary i woreczek

Crux Lite + piezo mieści się do małego czarnego woreczka zaciąganego sznurkiem ze stoperem. Worek waży 8 gramów. Cały zestaw zabiera objętość kostki 7,5 cm x 6 cm x 6 cm. Po rozłożeniu ramiona palnika dają okręg o średnicy 11 cm.

Wygoda użytkowania

Mimo tak niskiej wagi trzeba przyznać że projektanci nie robili zbędnych oszczędności i obsługa palnika i zapalarki jest bezproblemowa nawet w rękawiczkach.

Płomień palinka Crux Lite Piezo

Ten mały palnik daje potężny płomień o mocy 3000 W. Przy maksymalnym otworzeniu zaworu gazu otrzymujemy bardzo duży, szeroki płomień, który dobrze “układa się” nawet na dużych garnkach o szerokich podstawach. W praktyce możemy na nim gotować nawet w 3 litrowych garnkach dla kilku osób. Kiedy zmniejszymy płomień otrzymujemy dosyć punktowe grzanie idealne dla małych garnków i górskich solistów.

Gotowanie

Litr wody na garnku z pokrywką gotuje się w około 3 minuty. Kartusz 230 ml czyli ten średniej wielkości wystarcza na 90 minut pracy palnika czyli na ugotowanie około 30 litrów wody.

Zastrzeżenia i uwagi co do Crux Lite Piezo

Płomień podczas gotowania powinien być osłonięty od wiatru, a garnek powinien równo stać na środku palnika i mieć założoną pokrywkę. Jeżeli chcemy podnieść osiągi palnika to powinniśmy stosować garnki z radiatorem. W praktyce garnek wyposażony w radiator skraca znacznie czas gotowania i sprawia, że na każdym kartuszu zagotujemy więcej wody.

Dla kogo jest Optimus Crux Lite Piezo?

Optimus Crux Lite + Piezo to palnik dla miłośników minimalizmu, osób które redukują wagę sprzętu i chcą podróżować bardzo lekko. Sprawdzi się na biwakach, nawet dla 3-4 osób. Dla wspinaczy i alpinistów może to być doskonały palnik szturmowy lub zapasowy.

LINK DO STRONY PRODUCENTA

https://www.optimusstoves.com/en/de/233-8018914-optimus-crux-lite-piezo

GALERIA CRUX LITE PIEZO

 

Rafał Król
Kwiecień 2016