Dobór odzieży na narty – od polara po buty i rękawiczki
Zasady podstawowe:
- Dwa polary o gramaturze 100 założone na siebie są znacznie cieplejsze niż jeden polar o gramaturze 200 a nawet 300.
- Dodatkową zaletą powyższego rozwiązania jest możliwość uniwersalnego doboru tych polarów w zależności od okoliczności. W wypadku posiadania jedynie jednego grubego polaru – takiej możliwości nie mamy.
- Odradzam wszelkiego rodzaju polary posiadające obszycia z materiału ( czyli wzmocnienia na łokciach , barkach itp.)Bez względu na to jak świetny to będzie materiał, zawsze znacznie pogorszy oddychalność, zwiększy wagę odzieży, a w zimowych warunkach uniemożliwi wysuszenie a nawet spowoduje osadzanie zalodzonego potu na ubraniu.
- Nie sprawdzają się kurtki z grubym, sztywnym zamkiem. Podczas pakowania takiej odzieży do plecaka bardzo łatwo o uszkodzenie zamka.
- Nie sprawdzają się bluzy polarowe z kapturem. Zawsze lepiej nosić czapkę która nie ogranicza ruchomości głowy i nie ogranicza pola widzenia niż kaptur który na domiar złego nie przylega ściśle do głowy i sprawia że wiatr hula wokół twarzy.
- Bielizna oddychająca musi przylegać ściśle do ciała. Nie można kupować za luźnej bielizny.
- Wszelka odzież traci swe własności takie jak oddychalność zdolność do wydalania potu , izolację termiczną itp. gdy jest brudna.
Dobór butów
- Zawsze należy kupować buty za duże ( najlepiej o 1 numer). Po pierwsze dlatego że stopa podczas intensywnego wysiłku „zwiększa się” z powodu napływu dużej ilości krwi. Po drugie dlatego ze możliwość włożenia dodatkowej pary skarpet pozwala nam regulować termikę stopy oraz uchronić się przed odciskami i otarciami.
- Jeżeli buty są naprawdę zbyt duże to pomaga włożenie dodatkowej wkładki. Patent jest o tyle dobry że eliminuje zbędna przestrzeń na całej długości stopy.
- Buty do trekingu powinny sięgać kostek , a buty do turystyki wysokogórskiej dodatkowo powinny mieć sztywne podeszwy. Czym sztywniejsze tym lepiej.
- Buty skórzane są tym lepsze im mają mniej szwów , najlepsze są buty gdzie cały przód jest wykonany z jednego kawałka skóry.
- Buty skórzane nie nadają się w rejony gdzie stale jest poniżej 0 C. Skóra chłonie wilgoć od stopy a następnie zamarzając rozsadza skórzaną powierzchnię buta. Poza tym kiedy jest bardzo zimno buty skórzane robią się bardzo sztywne.
- W warunkach wysokogórskich i zimowych dobrze sprawdzają się buty plastikowe , podwójne, tzw. skorupy. Przy zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę na ich wagę.
- Nie sprawdzają się podeszwy przeznaczone do raków automatycznych ,bądź półautomatycznych w butach skórzanych i trekingowych. Podeszwy tych butów są zbyt miękkie ,but ugina się podczas chodzenia i często doprowadza do wypięcia się raków. Innymi słowy – podeszwy do raków automatów tylko w skorupach.
- W warunkach letnich i tropikalnych ,dobrze sprawdzają się buty z cienkiej miękkiej skóry lub też buty syntetyczne z nylonu ,cordury , ortalionu itp.
- Buty skórzane , choć cięższe od syntetycznych i trudniejsze do wysuszenia ,są znacznie trwalsze i bardziej komfortowe.
- Membrany gwarantują w butach wodoodporność ale jest ona osiągnięta kosztemdobrej oddychalności.
Dobór rękawiczek
- Zawsze kupować za luźne. Po pierwsze ręka puchnie od wysiłku i tam gdzie rękawiczka zacznie nas uciskać nie trudno o odmrożenia. Po drugie można zawsze włożyć cieńsze rękawiczki pod spód.
- Rękawiczka nie może ograniczać ruchomości palców. Jeżeli możemy rozłożyć maksymalnie palce dłoni i rękawiczka nas nie krępuje to wtedy jest dobra.
- Wszelkie szwy i obszycia umieszczone po wewnętrznej stronie dłoni na pewno się bardzo szybko przetrą. Dobrze zaprojektowane rękawiczki nie mają tam szwów i takich należy szukać.
- Rękawice 5 palczaste są zawsze zimniejsze niż 1 palcowe łapawice.
- Należy unikać rękawic z ociepliną której nie da się usunąć. Takich rękawic – gdy się je przemoczy – nie sposób wysuszyć, np. podczas dłuższej wyprawy. Dobre rękawice mają wyjmowane wkłady cieplne.
- Unikać rękawic z bawełną – bardzo trudno je wysuszyć.
- Dobrze sprawdzają się rękawice wełniane, zarówno 5 palczaste jak i łapawice . Do łapawic przykleja się śnieg, który tworzy „wiatroodporną” skorupę i dobrze pracuje w zimowych warunkach.
- Należy unikać rękawic, które nie mają ściągacza w nadgarstku dookoła dłoni, a jedynie z wierzchu. Podczas zaciskania ściągacza fałdy powstające na wierzchu dłoni mogą uciskać, pogarszając krążenie.
- Bardzo dobrze sprawdzają się rękawiczki z polypropylenu, acrylu, mikrofibru z wpinanymi wkładkami cieplnymi, z polaru, rękawice z gore texu z wpinanymi ociepleniami itp.