Optimus Terra Weekend HE

Optimus Terra Weekend HE

Optimus to firma która działa na rynku od 1899, a jej ogromne doświadczenie emanuje z wielu produktów. Pozornie proste i niezbyt efekciarskie, w praktyce są niezwykle przemyślane i wydajne. Idealnym przykładem jest garnek Optimus Terra Weekend HE.

Optimus Terra Weekend HE

Garnek dla solisty

Jeżeli jesteś samotnikiem albo minimalistą, wędrujesz sam i gotujesz tylko dla siebie, to naturalnym wyborem będzie garnek do gotowania o objętości około 1 litra. Masz też do wyboru “stove system” czy garnek o podobnej objętości zintegrowany z palnikiem typu MSR Windburner, Primus Lite czy Jetboil albo zestaw garnek z pokrywką + palnik. Set czyli zestaw w którego skład wchodzi palnik zintegrowany z garnkiem gotuje wydajniej i szybciej, za to nie da się go zazwyczaj używać z innym palnikiem, ani tym bardziej postawić na ognisku – bo plastikowe części się stopią. Natomiast garnek z pokrywką da się postawić na ognisku, nagrzanym kamieniu czy używać z dowolnym palnikiem gazowym. Tylko, że na zwyczajnym garnku zaledwie 20% mocy palnika ogrzewa wodę reszta ucieka bezpowrotnie bokami. Straty ciepła są ogromne, zużywamy dużo cennego gazu żeby otrzymać wrzątek, a czas ten dramatycznie się wydłuża gdy tylko zaczyna wiać wiatr.

Dlaczego Optimus Terra Weekend HE?

Żaden inny garnek do gotowania na rynku nie jest tak uniwersalny. To jest jedyny garnek który jest wyposażony w radiator który w ogromny sposób zmniejsza straty ciepła a do tego jest tak niezwykle uniwersalny. W normalnym garnku tylko 20 % jest wykorzystane, w tym można “wycisnąć” aż 80 % wydajności. To jedyny garnek który zrazem jest bardzo wydajny, daje się go używać z różnymi palnikami jak i można go używać do bushcraftu i survivalu stawiając bezpośrednio na palenisku.

Radiatory, radiatory W OPTIMUS TERRA WEEKEND HE

Optimus Terra Weekend HESą co prawda inne garnki z radiatorami ( np. Primus Eta) ale mają one plastikowe pokrywki które na ognisku się stopią. W Terra Weekend HE sam radiator jest wykonany dużo staranniej i jest dużo bardziej wydajny niż radiatory w produktach konkurencji, a pokrywka (rondel) też jest metalowa. Najgorsze radiatory z miękkiej blach spotykamy w produktach Jetboil, łatwo je pogiąć, ale najgorsze jest to, że są “gołe” i stawiając garnek Jetbolia na palniku ramiona palnika potrafią zablokować się w radiatorze. Łatwo się wtedy oparzyć. W Optimusie Terra Weekend HE tego problemu nie ma, radiator jest osłonięty dodatkową warstwą blachy. W ten sposób garnek stoi stabilnie na każdym palniku.

Jakość, działanie wykonanie

Optimus Terra Weekend HE testGarnek jest wykonany z wysokiej jakości anodyzowanego (czyli utwardzonego) aluminium i dodatkowo od wewnątrz ma powłokę która zapobiega przywieraniu jedzenia. (Uwaga! Nie wydrap tego fajnego wnętrza metalową łyżką czy widelcem. Użyj czegoś plastikowego lub drewnianego). Garnek o pojemności 0,95 litra ma średnicę 124 mm i wysokość 165 mm. Wysokość 165 mm to wysokość zamkniętego zestawu wraz pokrywką a właściwie rondlem o głębokości 4 cm i objętości 0,385 l . Rondel sprawdzi się np. przy gotowaniu jajecznicy czy podsmażeniu czegoś innego. Uchwyt rondla jest podleczony podobnie jak uchwyt garnka zielonym tworzywem sztucznym. Uchwyt ten składa się i po zamknięciu przylega do denka rondla. Po rozłożeniu, za pomocą bardzo prostego i niezawodnego mechanizmu blokuje się ” na sztywno” tak, że można go bezpiecznie przechylać oraz nim swobodnie manipulować. Sam garnek łapiemy za pomocą dwóch rączek z drutu zaizolowanych zieloną powłoką. “Trzymaczka” się nie nagrzewa, spokojnie daje się utrzymać garnek z wrzątkiem gołą dłonią bez rękawiczki. Mało tego, wygodnie się manipuluje garnkiem kiedy go przechylamy żeby nalać wrzątek. Dodatkowo garnek ma lekko zaakcentowany dzióbek który bardzo pomaga przy precyzyjnym nalewaniu wrzątku. Całość waży 270 gram. W zestawie jest jeszcze dwuwarstwowa szorstko miękka gąbka do czyszczenia oraz siatkowy pokrowiec na całość. Garnek jest niezwykle przemyślany. Do jego wnętrza idealnie mieści się kartusz gazowy średniej wielkości, taki na 230 g gazu. Po zapakowaniu kartusza ( najlepiej zaworem w dół, ale w plastikowym kapslem żeby nie porysować gwintem denka) zostaje nam jeszcze sporo miejsca na mały palnik. I tu – do wyboru do koloru – mamy szeroki wybór, choć Optimus zaleca swój sprawdzony CRUX lub CRUX Lite.

Miarka

Miarka do mierzenia objętości wody wlanej do środka jest bardzo mądrze wytłoczona wewnątrz garnka, tak żeby poziom nalanej wody można było odczytać patrząc do środka. Takie genialnie proste, ale ile firm tak robi?

Wydajność OPTIMUS TERRA WEEKEND HE

Optimus Terra Weekend HE ( czyli Heat Exchanger) zaskakująco wydajnie gotuje wodę. Z palnikiem o mocy 3000 W litr wody gotuje w 3 minuty i 30 sekund. Oczywiście ważna jest temperatura wody, powietrza, wysokość n. p. m. ale i tak czas jest rewelacyjny i porównywalny z bardzo oszczędnymi zestawami “setami” o których wspomniałem wyżej, a które kosztują znacznie, znacznie drożej niż ten garnek + palnik. W praktyce na jednym kartuszu 230 g który mieści się do wnętrza garnka daje się zagotować aż 22 litry wody!

Dane techniczne

Cena : 160 zł
Waga: 275 g (z pokrowcem i gąbką)
Pojemność garnka: 0,95 litra ( 200 g)
Pojemność pokrywki/ rondla: 0,385 litra ( 70 g)
Cena na rok 2017 159 zł.

Jeszcze oszczędniej ( Optimus Clip- On Windshield)

Optimus Terra Weekend HE recenzajaAby gotować wydajnie na wietrze warto zaopatrzyć się ruchomą i bardzo praktyczną osłonę od wiatru Optimus Clip – on Windshield. Kosztuje to zaledwie 60 zł i waży 87 gramów. Za to zupełnie uniezależnia czas gotowania od podmuchów wiatru. Osłona ma kształt połowy cylindra przeciętego z góry i łatwo się ją obraca na kartuszu gazowym. Strona zabudowana osłania przed wiatrem, strona otwarta daje nam pełen dostęp do garnka i palnika. Co ciekawe, ta osłona pasuje do każdego palnika gazowego na kartusze i współpracuje z garnkami różnych producentów o średnicy do 125 mm.

Plusy i Minusy

To jest garnek niemal idealny. Jeżeli jest jakiś minus to taki, że przez metalową przykrywkę/ rondel nie widać kiedy zaczyna się gotować woda. Ale przeźroczystego aluminium jeszcze nikt nie wymyślił. Za to możemy na rondlu smażyć i robić jajecznicę a cały garnek stawiać na palenisku.

Galeria Zdjęć OPTIMUS TERRA WEEKEND HE

Strona produktu

https://www.optimusstoves.com/

 

Rafał Król
maj 2017 r