ODLO PW 130 wełna na lato

Wstęp

Marka ODLO działa na rynku już od ponad 70 lat i wciąż dostarcza sportowcom i turystom najwyższej jakości bieliznę termoaktywną. Od ponad dekady ODLO robi zwrot ku naturze i oprócz znakomitych syntetyków oferuje produkty z wysokogatunkowej wełny merino. Dlatego też z wielkim zainteresowaniem przyjąłem współpracę ODLO ze specjalistami od wełny i to z Nowej Zelandii, z Mekki merino marką Nuyarn.

Odlo PW 130 Nuyarn i Tencel

Seria PW ( Performance Wool) 130 zawiera mieszankę wełny Nuyarn i włókna Tencel i jest przeznaczona na lato i upały. Czysta wełna Nuyarn o bardzo niskiej gramaturze jest zmieszana z włóknami Tencelu. Tencel to to samo co Lyocell tylko produkowany przez potentata branży austriacką firmę Leinzing która jest gwarantem jakości i potentatem w branży.  Tencel ma szereg własności dzięki którym idealnie nadaje się na lato. Jego włókna są cieńsze i delikatniejsze niż jedwab, oddycha aż 3 x szybciej niż bawełna i aż o 70 % szybciej niż bawełna odprowadza wilgoć i schnie. Co ciekawe jest do tego stopnia antybakteryjny że robi się z niego opatrunki medyczne i prześcieradła oraz pościel dla pacjentów. A do tego jest biodegradowalny. Jest to włókno sztuczne ( bo wytwarzane przez człowieka) ale nie syntetyczne. Tencel uzyskuje się z włókien celulozy drzew eukaliptusowych.

Skład i sposób tkania ODLO PW 130

Skład to 50 % wełny Nuyarn i 50 % Tencelu. I już po pierwszej wycieczce zrozumiałem że to bardzo dobra proporcja. Wełna odbiera wilgoć od ciała natomiast Tencel wzmacnia wełnę mechanicznie i poprawia jej schnięcie oraz nie utrudnia oddychalności. Oba włókna są biodegradowalne! Oba tworzą blend czyli są połączone ze sobą w jedną nitkę z której wykonana jest odzież. Oba tworzą produkt w którym nie jest za ciepło na słońcu.

Produkt ODLO Performance Wool 130

Testowana przeze mnie była Koszulka Ascent PW 130 T-Shirt Men i bokserki Natural PW 130 Boxers. Koszulka ma luźny krój tak zwany relaxed fit. Choć koszulka nie ma płaskich szwów to jednak zupełnie to nie przeszkadza. Szwy są raglanowe, nie idą po ramieniu ale chowają się za łopatkami z tyłu i pod obojczykiem z przodu. Nawet chodząc z plecakiem pasy ramienne nie będą nam uciskać tych szwów. Bokserki są za to mocno przylegające, jak z kolekcji sportowej. I tu już wszystkie szwy są płaskie. Warto dodać że bokserki nie mają rozporka. Bokserki w rozmiarze L ważą 65 gramów, a  koszulka również L zaledwie 145 gramów.

Wrażenia użytkowe ODLO PW 130

ODLO Performance Wool 130 okazała doskonałą odzieżą casualową i rekreacyjną na upały. Sama dzianina nie jest tak bardzo rozciągliwa jak całoroczna seria PW 150. Jest miła w dotyku, przewiewna, nie podrażnia skóry. Nawet gdy ją przepocimy zapewnia nam komfort termiczny (nie marzniemy – co jest zasługą wełny). Z drugiej strony jest bardzo przewiewna i zapewnia nam ochronę przed słońcem. Nawet po tygodniowym wysiłku z plecakiem ta odzież nie śmierdzi, choć już ma sporo wykwitów solnych. To jedyna odzież z wełny merino na lato w której nie robi się za gorąco. Bez wątpienia to zasługa Tencelu. Zaskakujące że ani koszulka, ani boskerki nie uszkodziły się. Nie ma żadnych przetarć, dziur, nie puściły żadne oczka. To lekka ale mocna dzianina na wiele lat używania. Natomiast w przeciwieństwie do syntetyków ta bielizna nie schnie momentalnie i potrzebuje na to trochę więcej czasu, choć na pewno mniej niż bawełna.

Na czym polega fenomen Nuyarn?

O co tak naprawdę chodzi z włóknami Nuyarn i czym one różnią się od standardowej przędzy merino? Właściwie zrozumienie tego na czym polega różnica to klucz do zrozumienia jak to działa. Otóż Nuyarn to nie jest żadna mieszanka wełny z syntetykiem, żaden chemiczny dodatek ani też proces chemiczny. Nuarn to unikatowy, niezwykły sposób przędzenia włókien merino który przestaje ograniczać cudowne własności tego runa. Wełna która rośnie na owcy to proste, pojedyncze włosy. Aby z tej wełny zrobić przędzę na bieliznę trzeba te włosy obciąć i połączyć w przędzę czyli taki cienki, długi sznurek z którego utka się materiał i uszyje bieliznę. Od tysięcy lat przędzę robiło się tak samo, poprzez skręcenie włosów, dokładnie tak jak jest zrobiona lina czy typowy stary sznurek. Tak jak ściśnięta gąbka nie wchłonie tyle wody i nie jest tak mięsista jak gąbka leżąca swobodnie, tak i skręcone włókno wełny nie działa tak dobrze, jak włókno którego nic nie tłamsi. Otóż rewolucja Nuyarn polega na tym, że firma ta znalazła sposób na łączenie włókien merino w przędzę, ale tak żeby jej nie skręcać, tylko przeplatać. I to właśnie sprawia, że wełna merino od Nuyarn, to taka ekstra wełna „z dopalaczem”.

Magiczne wręcz osiągi

Włókna merino które nie są skręcone, i nie działa na nie żadna siła dają wyższe pożądane parametry niż najlepsza nawet standardowa wełna merino od marek premium. I co najciekawsze wełna od Nuyarn nie ma już wad które miała klasyczna wełna merino. Główną wadą bielizny z merynosów w porównaniu do syntetyków był długi czas schnięcia. Ale! Nic dziwnego że tak się działo skoro wełna była poskręcana. Każdy z nas może zrobić eksperyment i próbować wysuszyć dwie skarpetki, jedną rozłożoną na płasko a drugą zawiązaną w supełek. Nuyarn to ta rozłożona, a ta z supełkiem to standardowa wełna merino. Wiadomo, że tam gdzie są zagięcia i supeł wszystko będzie schło bardzo, bardzo długo. Ale, przejdźmy do realnych wyników. Merino od Nuyarn schnie aż PIĘĆ RAZY szybciej niż standardowa bielizna merino, co oznacza, że schnie tak szybko jak syntetyki! Jest także o 85 % bardziej elastyczna, a jej trwałość jest aż o OSIEM RAZY większa. Włókna Nuyarn oferują też o 35% większą objętość (puszystość), łapią o 35 % więcej powietrza a co za tym idzie są o 35 % cieplejsze, a cyrkulacja ciepła (retencja) jest także większa o 35%. Nuyarn to także o 50% większa odporność na rozerwanie (pójście oczka) i szwy wytrzymalsze na rozerwanie o 120 %.

Dla kogo Odlo Performance Wool 130

To jest odzież dla tych którzy cenią komfort. Warto zamienić nawet stertę bawełnianych koszulek czy majtek na jedną PW 130. Odlo na lato jest po prostu bardziej przewiewna, miła i lekka. To także świetna odzież podróżna. Można ją nosić dłużej, bo dłużej pozostaje świeża, nie śmierdzi i waży mniej niż bawełna. Sama dzianina nadaje się do aktywności sportowych, ale raczej do rekreacji i turystyki niż do wyczynowego sportu i dyscyplin aerobowych. Na wakacje za granicą czy podróż gdzie waga bagażu i dostępność do pralki są problemem nada się znakomicie. Sam planuję zamienić letnią bawełnianą garderobę na tą z wełny Nuyarn. Naprawdę, jest dużo wygodniej.

Galeria ODLO PW 130

Strona dystrybutora ODLO PW 130:

https://odlo.pl/

Rafał Król

sierpień 2023

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.