ODLO Ceramicool test użytkowy

Ceramicool to technologia marki ODLO stworzona do wysiłku latem, innymi słowy na wysokie temperatury. W gradacji temperaturowej Ceramicool mieści się w serii X-light czyli najcieńszej warstwy na lato i upały.

Do testowania użyta była koszulka z krótkim rękawem (rozmiar L, waga 75 gram), bokserki ( rozmiar L, 50 g) oraz skarpetki Ceramicool Hike Graphic w rozmiarze L ( waga 40 g).

Materiały i wykonanie ODLO Ceramicool

Wszystkie trzy elementy odzieży są wykonane przy pomocy bardzo zaawansowanych maszyn i technologii. Bokserki nie mają żadnych szwów, i co szczególnie godne uwagi są wyplecione w sposób który daje anatomicznie miejsce w kroczu.

To bardzo poprawia wygodę podczas ruchu. Podobnie t-shirt na obwodzie, dookoła ciała nie ma żadnego szwu i bardzo elastycznie pracuje. Wszyte są tylko rękawki, ale i te na płasko tak aby nie drażnić skóry. Zarówno koszulka jak i majtki składają się z mieszaniny 73 % poliestru i 27 % poliamidu. Co warte podkreślenia nie ma ani 1 % elastanu (co wpływa pozytywnie na tempo schnięcia). Pomimo braku elastanu odzież jest elastyczna i rozciągliwa. Sam materiał odzieży tworzy paski naprzemiennie bardziej ażurowe ( oddychające) i bardziej materiałowe (chłonące wilgoć) co jako całość daje sprawnie działającą i wydają maszynę do odbierania od ciała wilgoci i ciepła. 

Komplet uzupełniają skarpetki Ceramicool Hike Graphic. Mają trochę inny skład, bo 39 % poliamidu, 32 % poliestru, 27 % polipropylenu i 2 % elastanu. Skarpety sięgają do kostek, a od wewnątrz mają drobną frotkę świetnie zbierającą i odprowadzającą wilgoć. Dodatek polipropylenu zwiększa jeszcze bardziej tempo wysychania skarpetek. Skarpetki nie mają żadnego szwu który uciskałby stopę.

Należy jednak zwrócić uwagę że frotka pod stopami skarpet jest delikatna, tak że skarpety nadają się na jednodniowe wycieczki i do biegania ale na wędrówki gdy jesteśmy dociążeni ciężkim plecakiem to może być zbyt mało.

Jak to działa w praktyce i w teorii

Odzież dobrze przylega do ciała i ma wygodny krój. Po kilku minutach w ogóle zapomina się że ma się ją na sobie. Technologia Ceramocool sprawia że włókna szybko schną i odparowując zabierają część ciepła wraz z parującym potem. Efekt jest wyraźniej odczuwalny, szczególnie przy bardzo dużym wysiłku i sporym poceniu. Co ważne, tkanina z Ceramicool chroni także przed słońcem. Cały zestaw jest także wyposażony w technologię „no odour” chroniącą przed powstawaniem nieprzyjemnych zapachów która naprawdę działa. Zestaw zaczyna gromadzić jakieś nieprzyjemne zapachy dopiero po 4-5 dniach wytężonego wysiłku co jak na bieliznę syntetyczną jest imponującym wynikiem. Ceramicool schnie tak szybko i wydajnie że nawet sport w umiarkowanym deszczu pozwala szybko wysychać i nie tracić ciepła ciała.

Technicznie rzecz biorąc efekt chłodzący osiągnięty jest na trzy różne sposoby. Z jednej strony to przewiewna konstrukcja i ażurowe panele które odprowadzają wilgoć, z drugiej sama struktura włókien materiału ma kanaliki które na zasadzie menisku zasysają wilgoć i rozprzestrzeniają go na większą powierzchnię aby szybciej parować i schnąć. Ale jest i trzeci, unikalny dla tej technologii. Ceramiczne cząsteczki zatopione na stałe we włóknach odzieży (nigdy nie ulegną rozpadowi na skutek prania czy noszenia) odbierają ciepło od ciała i szybko je wypromieniowują. Działa to trochę jak piec kaflowy który odbiera ciepło paleniska i oddaje je na zewnątrz.

Warto podkreślić że mieszanka poliestru i nylonu jest rozciągliwa ale i mocna mechanicznie co jak na odzież o tak małej wadze jest szczególnie godne uwagi.

Dla kogo Ceramicool

To świetny wybór dla tych wszystkich którzy latem uprawiają sport o dużej aktywności. Dużo potu, wysokie tętno, szybki oddech. Trekking w górach, biegi, rolki, rower, sporty zespołowe. Szczególnie warto polecić tę odzież osobom które oszczędzają wagę i objętość sprzętu. Im ktoś uprawia bardziej wysiłkowy sport latem tym bardziej będzie z tego zestawu zadowolony. W jednym zestawie ceramicool można spędzić aktywnie cały weekend i nie będzie od nas brzydko pachnieć. To również fajny zestaw dodatkowy w góry „w razie czego”, bo koszulka, bokserki i skarpety ważą łącznie mniej niż 200 gramów i zajmują bardzo mało miejsca w bagażu.

Galeria ODLO Ceramicool

Link ODLO Ceramicool:

https://odlo.pl/

Rafał Król

czerwiec 2023

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.