Odlo Blackcomb – test serii odzieży marki Odlo

Odlo Blackcomb – test serii odzieży marki Odlo

Bez wątpienia seria Blackcomb to dla firmy Odlo zimowy koń roboczy. Wygląda dosyć niepozornie ale tak naprawdę to misterny i zaawansowany technologicznie projekt bielizny termoaktywnej do bardzo różnych aktywności. I do tego – mechanicznie niemal niezniszczalny. Choć ja testowałem bluzę The POW Blackcomb base layer half zip to test ten dotyczy wszystkiego co Odlo opatruje nazwą blackcomb.

Wrażenia użytkowe

Blackcomb jest mocno przylegającą do ciała, techniczną bielizną na zimę.

W większości uszytą bezszwowo (np. dookoła tułowia bielizna nie ma żadnego szwu). Płaskie szwy ma natomiast na rękawach, ale zupełnie ich nie czuć. Zarówno spód bielizny jak i mankiety rękawów są wplecione same w siebie czyli tak że nie sposób aby cokolwiek się tu odpruło. Zakładamy blackcomba na siebie, czujemy lekki ucisk i…pół godziny później zapominamy że w ogóle coś na sobie nosimy.

Termika Odlo Blackcomb

Odlo nadało tej bieliźnie sygnaturę Warm, czyli idealny zakres do umiarkowanej aktywności w zakresie od + 10C do – 10 C , i dużej aktywności aż do – 25C. W odczuciu – nie jest w niej jakoś bardzo ciepło, ale nie o to w niej chodzi. Blackcomb to koń roboczy w osuszaniu ciała i szybkim transporcie wilgoci na zewnątrz.

Body mapping by Odlo

Idea body mappingu to trochę święty graal producentów bielizny termoaktywnej. Chodzi o to żeby dostosować bieliznę idealnie do każdej części ciała, tak aby odpowiadała temu jak produkuje ciepło i jak się poci. Nagrzewamy się najbardziej na klatce piersiowej za to mniej na rękach, za to pocimy mocno na plecach a szczególnie pod pachami itd. itp. Blackcomb od Odlo w znacznym stopniu rozwiązuje te problemy.

Odlo Blackcomb – kolory to tak naprawdę strefy body mappingu.

Jak to jest zrobione – Odlo Blackcomb

Odlo zrobiło to dosyć interesująco. Cała bielizna to elastyczny szkielet z nylonu i elastanu. Na tym szkielecie osnuto „pędzelki” z poliestru o różnej gęstości tkania w zależności od potrzeby w każdej ze stref.

Odlo Blackcomb – poliestrowe włókna widoczne od środka. To od nich wzięła się nazwa blackcomb nawiązująca do bruzd grzebienia.

Gdy spojrzycie na bielzinę Blackcomb to zobaczycie że każdy inny kolor to właśnie przejście do innej warstwy w której zmienia się termika i zdolność do odprowadzania wilgoci.

Ekologia i ochrona przyrody

Warto dodać, że Blackcomb POW zaprojektowano we współpracy ze Szwajcarską organizacją Protect Our Winters (POW) – organizacją pozarządową zaangażowaną w działania na rzecz świadomości kryzysu klimatycznego. Bluza jest wykonana z poliestru pochodzącego z recyklingu. A poliester to aż 74 % składu. Pozostałe to 21 % Poliamidu i 5 % Elastanu.

Do czego Blackcomb, dla kogo blackcomb?

To jest bielizna na zimę do zasuwania w terenie. Nie ważne czy rąbiesz drewno przed górską chatą, odśnieżasz chodnik w mieście czy jesteś na nartach, w tej bieliźnie będzie dobrze. Ona doskonale zarządza produkcją ciepła i transportem potu. I co bardzo istotne jest mocna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Nie zaczepimy jej zarostem, nie rozerwie się od rozciągania, nie zaciągnie od ostrego rzepa. To jest mocna rzecz do ciężkiej zimowej roboty. Nie tylko na treningi dla narciarzy i zimowych sportowców ale dla wszystkich pracujących w zimowych warunkach. Leśnicy, straż graniczna, ratownicy górscy, survivalowcy, drogowcy i wszyscy aktywni zimą będą z blackcomba zadowoleni.

Link do produktu:

https://www.odlo.com/int/en/the-pow-blackcomb-base-layer-half-zip-196282.html

Zdjęcia Odlo Blackcomb

Rafał Król

Grudzień 2023