Materac Comfort Plus firmy Sea to Summit – test

Materac Comfort Plus firmy Sea to Summit – test

Maty piankowe (karimaty) zostały jakieś dwadzieścia lat temu wyparte przez materace samopompujące, a te obecnie coraz częściej zastępowane są przez materace dmuchane nowej generacji – jakim jest materac Comfort Plus. Nowoczesne materace dmuchane mają wszystkie zalety starych dmuchanek, ale nie mają ich wad ( duży rozmiar, duża waga, długie męczące pompowanie i brak izolacji od gruntu).  Firma Sea to Summit nie tak dawno wydała na świat materace dmuchane wymyślone od nowa, które nawet dla kogoś kto spał prawie na wszystkim wydają się rewolucyjnym wynalazkiem.

Materac Comfort Plus

Sea to Summit stworzyło całą rodzinę materacy dmuchanych od super lekkich do  bardzo izolujących. Gdzieś pomiędzy jest Comfort Plus.

Parametry MATERACA

Comfort Plus to srebrny materac z zaokrąglonymi rogami. Materac w rozmiarze (R- regular czyli rozmiar średni) ma długość 183 cm, szerokość 55 cm i waży wraz z woreczkiem 710 gram. Worek ma kształt walca o średnicy ø 10 cm i wysokości 17 cm. Po nadmuchaniu materac na grubość 6,3 cm. Cały materac jest wykonany z Nylonu 40D o strukturze ripstopu, który to materiał coraz częściej jest wykorzystywany na poszycia podłóg
namiotów i materace oferując poprawną odporność na przebicie w stosunku do wagi.

Materac Comfort Plus
Materac Comfort Plus

Komfort termiczny

Jego komfort termiczny ma współczynnik R 2,5 co czyni z Comfort Plusa idealny materac na okres od wiosny do jesieni, ewentualnie ze sporadycznym spaniem zimą tuż poniżej 0C. Z powodzeniem używałem tego materaca w Andach na wysokości powyżej 5000 m. Poniżej 0C lub śpiąc na śniegu możemy jednak czuć pewien dyskomfort termiczny.

Opis produktu i użytkowanie  COMFORT PLUS

Materac jest w kolorze szaro-srebrnym co bez wątpienia wpływa na to, że lepiej odbija promieniowanie w zakresie podczerwonym odbite od ciała, co nieco poprawia komfort termiczny. Materac ma „pikowane” wgłębienia które z jednej strony sprawiają że pod śpiącym robią się dodatkowe poduszki powietrzne a więc izolacja, a z drugiej że mniej jest dmuchania i pompowania żeby go napełnić. Materiał jest dosyć śliski, ale nie za bardzo. To ważne, bo śpiący swobodnie się obraca ale nie spada z materaca a sam materac nie przesuwa się po podłodze namiotu.

Dwie niezależne strony

Materac ma dwie strony czyli dwie niezależne od siebie warstwy które dmuchamy osobno, podobnie jak mamy dwie strony monety. Nawet kiedy przebijemy jedną stronę, druga wciąż działa. Drugim plusem jest to, że dzięki rozdzieleniu warstw ciepłe powietrze od ciała nie miesza się z zimnym powietrzem od gleby co wydatnie wpływa na komfort termiczny.

Rewolucyjne zawory do dmuchania i wypuszczania powietrza W MATERACU COMFORT PLUS

Sea to Summit zaprojektowała fantastyczny podwójny zawór który wykorzystuje we wszystkich materacach i dmuchanych poduszkach. Zawór eliminuje wszystkie niedogodności w pompowaniu materacy „z płuca”. Zazwyczaj kiedy pompujemy materac powietrze ucieka w momentach kiedy akurat nie wdmuchujemy powietrza. W Sea to Summit jest zawór zwrotny i nic nam nie ucieka, mało tego, możemy sobie w każdej chwili zrobić przerwę. Kiedy napompujemy za mocno, wystarczy wcisnąć palcem środek zaworka, żeby upuścić trochę powietrza. Z kolei kiedy chcemy zupełnie wypompować materac wystarczy otworzyć drugi zawór który jest pod zaworem zwrotnym. Otwarcie tego zaworu pozwala w ciągu kilku sekund wypompować całe powietrze i złożyć materac do worka.

Dmuchanie i wilgoć

Warto zwrócić uwagę, że wnętrze materaca ma specjalną warstwę antybakteryjną. Bolączką materacy dmuchanych jest to że wdmuchując powietrze wdmuchujemy wilgoć i bakterie które mogą zacząć brzydko pachnieć i powodować butwienie. Materace Sea to Summit dzięki zaworowi oraz antybakteryjnemu wykończeniu doskonale sobie radzą z tą niedogodnością. Dzięki wgłębieniom z obu stron wcale nie trzeba bardzo długo pompować żeby napełnić Comfort Plusa. Ten materac dmucha się sprawniej niż inne i to bez mroczków przed oczami.

Przebicia naprawy i sytuacje awaryjne

Załączony system naprawczy łatek pozwala na sprawną naprawę dziury nawet w bardzo niedogodnych wyprawowych warunkach. Ja osobiście naprawiałem materac w Andach i zajęło mi to 5 minut. Łaty są bardzo proste do użycia i łatwo je umieścić nawet kiedy robi się to po raz pierwszy.

Dla kogo Comfort Plus

To idealny produkt dla osób dla których liczy się komfort spania (urazy, choroby kręgosłupa itp.) jak i dla tych którzy potrzebują małego po spakowaniu materaca do spania ( plecaki, sakwy rowerowe i bagażniki motocykli). Comfort Plus nada się dla każdego kto biwakuje w terenie między wczesną wiosną a późną jesienią, oraz dla tych którym zimowe biwaki zdarzają się sporadycznie.

Galeria materaca COMFORT PLUS

Cena

Około 700 zł

Producent

http://seatosummit.pl/

 

Rafał Król