Gerber Center Drive – test

Gerber Center Drive – test

Jest na rynku mnóstwo różnego rodzaju multitooli i każdy klient znajdzie coś dla siebie. W przeważającej większości producenci skupili się na tym żeby to były narzędzia “wszystko mające” co jest niestety opłacone komfortem użytkowania i tym co kiedyś nazywało się “kulturą pracy”.

Legendarny amerykański Gerber poszedł pod prąd i stworzył multitoola – Gerber Center Drive – który nie ma wszystkiego, ale za to to co ma robi jak prawdziwe narzędzie do pracy a nie idąca na kompromisy zabawka. I to w zasadzie wszystko co na temat tego profesjonalnego narzędzia napisać. Reszta jest jedynie rozwinięciem wstępu.

Komfort pracy i wrażenia użytkowe

Gerber Center Drive
Gerber Center Drive

Gerber Center Drive oferuje niezwykły komfort pracy a projektanci osiągnęli to poprzez kilka niestandardowych rozwiązań konstrukcyjnych. Przede wszystkim dobre narzędzie musi być poręczne, czyli duże. Gerber Center Drive jest mały, ale duży. Kombinerki są schowane wewnątrz ramion toola i wysuwa je się na żądanie jedną ręką. W ten sposób otrzymujemy kombinerki o ramionach dłuższych niż standard o 30%. A dłuższe ramiona to większa siła tnąca i zgniatająca. Kombinerki wysuwa się za pomocą przesuwania kciuka po dźwigni z malutką blokadą. Proste i bezpieczne.

Rewelacyjnie jest też pomyślany przecinak do drutu jak zawsze osadzony głęboko u nasady kombinerek. Tu tworzą go zmyślne trójkątne karbidowe krawędzie które po zużyciu możemy obrócić i korzystać z kolejnej krawędzi. W toolu bardzo ważne jest ostrze noża. Tutaj ostre noża ma aż 8,3 cm długości i jest wykonane ze stali nierdzewnej 420 HC ( HC oznacza high carbon zwiększoną zawartość węgla w stali co znacznie poprawia własności ostrza). Jest wystarczająco duże żeby normalnie nim pracować, szczególnie że wspaniale leży w dłoni przy schowanych kombinerkach a blokada zamknięcia tworzy naturalne i anatomiczne oparcie dla kciuka. Innowacją od której tool -Gerber Center Drive bierze nazwę jest system otwierania końcówki śrubokręta wzdłuż centralnej osi narzędzia. To właśnie sprawia, że odkręcanie śrub multitoolem nigdy nie było łatwiejsze. Wydłużone ramię na standardowe końcówki bitów powoduje, że można odkręcać śruby zupełnie jakby robiło się to pełnowymiarowym śrubokrętem. Dzięki takiej konstrukcji mamy możliwość wkręcać głęboko osadzone i trudno dostępne śruby. Co jest bardzo ważne śrubokręt korzysta ze standardowych rozmiarowo bitów, jeden typu Philips znajduje się w zestawie. W razie zgubienia końcówki dokupimy ją w każdym markecie budowlanym. Co bardzo fajne – ramię do osadzania bitów jest namagnesowane i świetnie “wciąga” końcówki które chcemy osadzić. Wszystkie narzędzia są w taki lub inny sposób blokowane a więc zabezpieczają nas przed zranieniem.

Jakość wykonania Gerber Center Drive

Gerber Center Drive
Gerber Center Drive

Cały tool jest bardzo solidnie wykonany i znakomicie spasowany. Wszystko ze sobą wspaniale współgra. Użycie wysoce nierdzewnych komponentów sprawia że nawet nie dbający o narzędzia użytkownik nie będzie miał problemu z korozją. W całości jest wyprodukowany w USA.

Warunki testu

Narzędzie było używane zimą w górach podczas wyprawy narciarskiej oraz pod namiotami, a także przy dorywczych pracach domowych.

Narzędzia:

1. Sprężynowe kombinerki
2. Karbidowy przecinak do drutu (wymienny poprzez rotację krawędzi)
3. Narzędzie do ściągania izolacji
4. Ostrze gładkie ze stali 420HC
5. Ostrze ząbkowane – piła
6. Magnetyczne ramię na bity
7. Końcówka Philips
8. Łom
9. Otwieracz do butelek
10. Szpikulec – dłuto
11. Pilnik
12. Otwór na linkę
13. Przymiar centymetrowy i calowy
14. Centralne zamknięcie

Dane techniczne:

– Długość złożonego: 11,9 cm
– Długość otwartego: 16,8 cm
– Długość ostrza: 8,3 cm
– Materiał: Stal nierdzewna
– Waga: 269 g
– Nylonowy pokrowiec
– Wyprodukowano w USA

Galeria Gerber Center Drive

Cena i link do strony dystrybutora

649 zł. Gerber Center Drive to porządne solidne narzędzie na wiele lat użytkowania oferujące niezwykły komfort pracy. Zdecydowanie warty swojej ceny.

www.polana.pl