Aku Climatica test

Jest taka zwariowana piosenka Elvisa Presleya ” Blue Suede Shoes”. Kiedy dostałem niebieskie, zamszowe AKU Climatica do testów od razu zacząłem ją nucić. Bo te buty są równie kolorowe, zabawne i fajne jak przebój Elvisa.

Cóż to za hybryda?

Aku Climatica
Aku Climatica

Zazwyczaj zamszowe buty to wielka pokusa ale i wielki problem. Z jednej strony są bardzo ładne, miękkie, wygodne i świetnie oddychają, z drugiej strony boją się wody , zabrudzeń i trzeba na nie bardzo uważać. AKU tworząc model Climatica pogodziło ogień i wodę łącząc w jednym produkcie różne z pozoru wykluczające się cechy. Ten model w zasadzie nie należy do żadnego z gatunków butów jakie znamy. Nie jest to but podejściowy, bo na to jest za miękki a stopa jest zbyt swobodna. Nie jest to but biegowy bo jest trochę za ciężki i jest wykonany ze skóry. Nie jest to elegancki zamszowy but casualowy do miasta na oficjalne spotkania. Ale czy aby na pewno? A może warto odwrócić wszystko i postawić do góry nogami? Oto but który jest „sexy” i przyciąga uwagę. Fajnie wygląda z rzeczami miejskimi i sportowymi. Ma skórę zamszową w najlepszym wydaniu i wielu żywych kolorach. W tych butach przykuwamy uwagę innych. Do tego w tych butach można szybko zasuwać po mieście, albo biegać. Podeszwa z autorskim bieżnikiem AKU Tenuta Grip nie tylko świetnie trzyma się podłoża, ale ma przedłużony tył i wystaje poza piętę jak w profesjonalnym bucie biegowym. Śródpodeszwa z licznymi dziurkami jest wykonana ze sprężystej i amortyzującej pianki EVA.

Na różne warunki – Aku Climatica

Ten but jest pogodowo uniwersalny i sądzę, że stąd wywodzi się jego nazwa. Zachowuje się dobrze gdy jest zimno i może padać deszcz (możemy włożyć cieplejszą skarpetkę wełnianą i będzie nam komfortowo nawet w temperaturach w okolicy 0C, możemy włożyć skarpetę termoaktywną z włókien typu coolmax na lato i Climatica spokojnie sobie poradzi z ciepłe i poceniem. W tym bucie Gore-tex jest dookoła stopy, nawet pod wkładką a podeszwa posiada system dziurek wentylatorów zupełnie na wylot które znakomicie wentylują stopę i zapewniają przewiew. W Climatyce nie ma możliwości abyśmy odparzyli stopę, bo świeże powietrze czuje się pod kopytem podczas każdego kroku. Podeszwa z licznymi dziurkami i wentylacją połączona z Gore-texem surround jest moim zdaniem epokowym połączeniem fantastycznie zwiększającym wentylację stopy i odbieranie nadmiaru ciepła i wilgoci.

Jak się w tym chodzi?

Aku Climatica
Aku Climatica

Podeszwa jest dosyć miękka ale sprężysta, przypomina twardością buta do biegania w terenie. Same ściany buta są dosyć sztywne i całkiem dobrze trzymają stopę chroniąc ją przed skręceniami. O ile ściany są dosyć sztywne o tyle język jest wysoko wszyty na stałe, mięsisty i miękki. Język jest elastyczny i się rozciąga, stopę po prostu wsuwa się do buta odciągając język. But błyskawicznie się zaciąga systemem gumowej, elastycznej sznurówki zakończonej stopperem. A nadmiar wyciągniętej gumy nie lata luzem, bo wsuwa się go pod specjalnie zamontowaną gumową tasiemkę. AKU jak zwykle pomyślało o w wszystkim. Najsztywniejszym elementem w tym bucie jest… pięta. Cała pięta w moim bucie jest żółta i jest sztywnym elementem który mocno trzyma tył stopy i nie pozwala jej się przemieszczać na boki. Uwaga! Jeżeli źle dobierzemy wielkość buta lub niestarannie zaciągniemy gumę sznurowania to możemy łatwo obetrzeć piętę. Ale gdy zrobimy wszystko jak trzeba Climatica będzie sprawnie trzymać nam stopę nawet na górskich wycieczkach, mimo że to niski but który nie sięga do kostki. Natomiast w mieście ten but jest wygodny niczym ulubione adidasy. Climatica jest dosyć szeroka i pasuje do szerokich stóp większości Polaków.

Wykonanie Aku Climatica

But jest porządnie wykonany ze znakomitej jakościowo skóry zamszowej o grubości 1,8 mm. Czubek z przodu jest dodatkowo obszyty syntetycznym materiałem żeby ich nie poharatać. Cały skórzany wierzch buta jest jeszcze osadzony na otoku z czarnego plastiku który zaczyna się tuż za czubkiem i okala but dookoła. To taki element który łączy śródpodeszwę z wierzchem buta i na pewno usztywnia nieco całą konstrukcję na linii przód – tył. Climatica ma tasiemkę ułatwiającą złapanie za język buta oraz z tyłu buta nad kostką wystający skrawek skóry za który łatwo złapać gdy chcemy buta naciągnąć na stopę

Liczne technologie

Ten but nie dość że ma dziury w podeszwie które odprowadzają wilgoć i membranę Gore-tex nawet dookoła stopy, to jeszcze posiada system Elica – niezwykle skonstruowaną śródpodeszwę z gum o różnych gęstościach tak aby wspierać stopę w dwóch najbardziej obciążanych obszarach po zewnętrznej stronie pięty oraz w obszarze palców. System Elica tak naprawdę wspiera stopę podczas dwóch faz chodu – stąpnięcia oraz wybicia. Choć zastosowany jako nowość w butach Climatica, system ten na dobre zagości we wszystkich butach AKU. Niby takie zwykłe zamszaki a liczne ukryte patenty dbają na różnych polach o naszą wygodę.

Dla kogo Aku Climatica

To są buty dla ludzi z charakterem którzy lubią na siebie zwracać uwagę. Te buty nie dosyć, że zwracają uwagę to jeszcze gwarantują ogromny komfort użytkowania i gwarancję że warunki atmosferyczne nas nie zaskoczą. W Climatice spokojnie możemy podążać z psem przez rosę, przez kałuże czy nawet zimą przez miejskie pośniegowe błoto bez obawy przemoczenia stóp. Te buty idealnie nadają się dla miejskiego eksploratora, ludzi którzy chodzą dużo, aktywnie, uprawiają sporty i mogą ich zaskoczyć różne warunki pogodowe. Na górskie spacery, do miejskiej dżungli i do rożnych aktywności. Nie są to buty na trudne górskie szlaki połączone ze wspinaczką, ale na górskie wędrówki już tak. Wygodne, ładne zamszowe buty, na sportowej podeszwie, z dobrą amortyzacją i wspaniałą wentylacją i do tego w pełni wodoodporne. Elvis śpiewał „uważaj na moje niebieskie zamszaki”. Na zamszowe Climatiki uważać nie trzeba – są znakomicie zabezpieczone.

Galeria zdjęć Aku Climatica

Link do producenta

https://www.aku.it

Link do sklepu

https://www.polarsport.pl

Cena

799 złna rok 2018

Rafał Król

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.