Wstęp
Gabel to włoski producent kijów o różnym przeznaczeniu. Choć marka istnieje od 1956 roku jest w Polsce wciąż mało znana. A bardzo szkoda, bo Gabel oferuje produkty znakomite, naszpikowane nowoczesnymi technologiami i świetnymi pomysłami. Firma stawia na jakość i tożsamość, wciąż produkując swoje znakomite wyroby we Włoszech. Oto test kijów Gabel Carbon Force FLK, kijów z górnej półki.
Przede wszystkim to nie są kije tanie, ani przeciętne. To jest produkt z górnej półki dla bardzo świadomego i wymagającego użytkownika.
Kije Carbon Force FLK towarzyszyły mi podczas wyprawy w rumuńskie Karpaty. Sam ważę 80 kg, w plecaku miałem dobre 20 kg, a wędrówka to przewyższenia rzędu 2000 metrów. W takich warunkach każdy gram ma znaczenie a każdy krok jest istotny. Bardzo ważne jest, żeby kijom nad przepaścią można było zaufać i oprzeć na nich cały swój ciężar.
Kiedy dziennie wykonuje się dziesiątki tysięcy kroków, to każde machnięcie kijem ma znaczenie. To znaczy, ma znaczenie czy kij ten waży mniej czy więcej. Nawet kilka gramów różnicy pomnożone przez tysiące zamachnięć robi pod koniec dnia ogromną różnicę.
Przewaga technologiczna
Firma Gabel wykonała kije Carbon Force FLK z kompozytu, a nie jak większość modeli z lotniczego aluminium. Technologia “Snake Carbon” to kompozycja aż 7 warstw włókna węglowego oraz kevlaru dająca układ geometryczny skóry węża powstały w wyniku innowacyjnej technologii krystalizacji włókien, dzięki któremu kije są o 20% lżejsze i 18% bardziej wytrzymałe na uderzenia. To bardzo istotne bo kije nie tylko są lżejsze, ale jednocześnie mocniejsze.
Pochłanianie drgań
Z użytkowego punktu widzenia taki kompozyt ma jeszcze jedną wielką zaletę – pochłania drgania. Każde uderzenie widiową końcówką o ziemię to drgania. O ile w kijach aluminiowych czuje się to mocno, do tego stopnia że aż są modele z amortyzatorami, o tyle w Carbon Force’ach drgania tłumi sam materiał. Amortyzatory zwiększają wagę, mogą się zablokować lub zepsuć, w Carbon Force FLK pochłanianie drgań to po prostu cecha materiału. To bardzo ważne dla komfortu użytkownika i bezawaryjności produktu.
Bezpieczeństwo
Kije FLK mają podwójny system blokowania. To bardzo duży komfort w czasie wyprawy, bo wiemy, że gdyby zepsuł się system blokowania na klips ( Power Fast Lock) to w zapasie mam drugi, tradycyjny system kołków rozporowych (Top Performance Locking) system wewnętrznego blokowania. A przy skrajnych sytuacjach mogę zastosować oba systemy naraz. System klipsów Power Fast Lock działał jednak znakomicie, a dodatkowo każdy użytkownik może sobie spersonalizować „klipsy” poprzez małe pokrętło regulujące sprężyną siłę ścisku obejmy.
Do trekkingu i na narty
Choć Carbon Force FLK to kije trekkingowe, to z powodzeniem można ich używać przez cały rok, również zimą i na nartach skiturowych. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim CF FLK mają maksymalną długość aż 142 cm, a nie 135 cm co pozwala nawet wysokim osobom korzystać z nich przy podejściach na nartach skiturowych. Kije są ponadto wyposażone w szeroki talerzyk typu „śnieżynka” który doskonale opiera się na śniegu. I po trzecie cała rączka jak i dobre 20 cm poniżej rękojeść jest wyściełana porowatą pianką która nie przekazuje chłodu i dobrze izoluje. Taka dłuższa rękojeść pozwala także na błyskawiczne złapanie kija poniżej rękojeści gdy jesteśmy w trudnym terenie lub nie ma czasu na zmianę długości kijów.
Pasek
Top Click System System umożliwia wpięcie oraz wypięcie paska z rękojeści, a to z kolei pozwala na wymianę lub po prostu wypranie pasków. Niezależnie od tego Gabel CF FLK oferują pełną kontrolę długości paska. To bardzo ważne bo innej długości pętla jest potrzebna dla gołej dłoni a innej zimą gdy używamy rękawic.
Waga i rozmiary
Kij Gabel Carbon Force FLK z talerzykiem waży 215 gramów. Po złożeniu ma długość 67 cm a po rozłożeniu maksymalnie 142 cm. Tym samym choć dłuższy, jest lżejszy od kijów konkurencji, mimo że dodatkowo ma podwójny system blokowania i z racji użytych materiałów jest 18 % mocniejszy niż konkurencyjne produkty.
Przydatne drobiazgi
W płaszczyźnie bocznej, tuż poniżej wierzchu rękojeści kij ma dwa wgłębienia w których znajdują się elementy odblaskowe dzięki czemu łatwiej jesteśmy widoczni w ciemnościach. Poza tym wierzch rączki jest szerszy i płaski, łatwo i wygodnie jest na nim oprzeć dłoń.
Wrażenia użytkowe
Te kije dają realne wsparcie, mimo że ich wagi się niemal nie odczuwa. Drgania uderzeń są w pełni amortyzowane i nie przenoszą się na ręce. Nawet przy poślizgnięciu i oparciu się na kiju cały ciężarem ciała z ciężkim plecakiem kije wytrzymują, nie składają się i są elastyczne.
Podsumowanie
Przy cenie detalicznej 550 zł te kije oferują zaskakująco dużo. Nie są też najdroższymi kijami na rynku, a mimo to są doskonałym produktem dla wymagającego użytkownika. Jeżeli cenisz sobie komfort, bezpieczeństwo i wygodę, szukasz jednych kijów do różnych aktywności od trekkingu po skitouring to Gabel Carbon Force FLK są idealnym produktem. Serdecznie polecam skiturowcom, trekkerom, biegaczom górskim i sportowcom. To profesjonalne, całoroczne kije do różnych aktywności.
Link produktu
Galeria produktu
Rafał Król
Wrzesień 2021 r