Thule Guidepost 85 – test plecaka

Thule Guidepost 85 to świetny plecak! Już poprzednik, Guidepost 75 był bardzo udanym modelem. Ale THULE rozwinęło ten koncept decydując się zaryzykować i pójść krok dalej, a mianowicie z dużego plecaka turystycznego stworzyć w pełni ekspedycyjny model który usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagających użytkowników. To właśnie Guidepost 85.

Miejsce testu Thule Guidepost 85 

Plecak był testowany przez kilka tygodni podczas ekspedycji wysokogórskiej w Andach w temperaturze -20 C do + 35 C i na wysokości do 5600 m n.p.m.

Podobieństwa

THULE Guidepost 85
THULE Guidepost 85

Projektanci zachowali wszystkie najlepsze rozwiązania z Guideposta 75 i przenieśli go do Guideposta 85. Wszystko co wspaniale sprawdzało się w starym modelu znajdziemy też w nowym. Zatem przeniesiono do nowego modelu: pełen dostęp do zawartości komory głównej i to błyskawicznie – za pomocą pancernego zamka w kształcie litery „L”. Ogromną kieszeń na mokre rzeczy ( płachta namiotu, ręcznik po kąpieli, wilgotne ciuchy) również została przeniesiona. Fantastyczny system nośny który pozwala na regulację rozstawienia pasów barkowych  i ponad 200 kombinacji, w tym asymetryczne rozstawienie dla osób po urazach i z wadami kręgosłupa. Czapkę plecaka która zamienia się w wyrafinowany i wygodny plecaczek na jednodniowe wycieczki. Doczepiane do pasa biodrowego akcesoria – kieszonki. Kieszenie boczne, troki, paski , pokrowiec przeciwdeszczowy i fantastyczne przelotki do mocowania dodatkowych bagaży. Podsumowując – projektanci nie zepsuli niczego i wszystkie wspaniałe cechy Guideposta przenieśli do nowego modelu.

Różnice

Przede wszystkim nowy Guidepost ma inny kształt. O ile stary model miał kształt prostopadłościanu – takiego wysokiego tornistra, o tyle nowy Guidepost przypomina lejek lub loda-rożka. Od dołu do góry jest coraz szerszy. U samej góry jest tak szeroki, że bez problemu można położyć na płasko nawet bardzo zabudowane buty wysokogórskie lub duży namiot. To bardzo ułatwia życie w trudnych warunkach i na ekspedycjach.

Kolejną zmianą jest konstrukcja pasa biodrowego. W poprzednim modelu pas biodrowy to był bardzo twardy, sztywny i duży element utwardzony drutami z hartowanej elastycznej stali. W Guidepost 85 pas biodrowy jest pozbawiony metalowych elementów. Metal został zastąpiony przez sztywne elementy plastikowe i tkaninę. Zmniejszono wagę ale poprawiono elastyczność. Nowy model łatwiej wpakować do bagażnika czy do luku, bo pas biodrowy da się ścisnąć czy złożyć. Jednocześnie projektanci zachowali najważniejszą cechę pasa biodrowego – możliwość wychylania na boki, tak aby anatomicznie współpracował z miednicą. Kolejną różnicą jest inny materiał. THULE zdecydowało się zastosować lżejszą tkaninę i zbić wagę plecaka, ale nie kosztem wytrzymałości. Nowa tkanina jest aż o 250% wytrzymalsza na rozdzieranie i 50% odporniejsza na rozciąganie niż standardowy nylon.

Komfort i użytkowanie Thule Guidepost 85 

THULE Guidepost 85
THULE Guidepost 85

Projektanci dokonali rzeczy prawie niemożliwej – taki szeroki u góry plecak, chociaż bardzo wygodny, powinien nas odchylać do tyłu i przez to być niewygodny. Na szczęście tak nie jest. Mimo rozszerzającego się ku górze kształtu Guidepost 85 jest bardzo wygodny, ładunek jest stabilny i dobre trzyma się w pionowej osi. Możliwość regulacji rozstawienia szerokości i wysokości pasów ramion, ruchomy pas biodrowy o dużej sztywności oraz znakomicie wykonane i wyściełane wewnątrz pasy nośne sprawiają, że w tym plecaku można wygodnie i bezpiecznie przenosić ładunki o masie ponad 25 kg. I to nawet w trudnym terenie. Wszystkie regulacje i prace przy plecaku da się wykonać w rękawiczkach. Zapinanie zamków, regulacja, przyczepianie i odpinanie przedmiotów jest możliwe do zrobienia w rękawiczkach co ma niebagatelne znaczenie w trudnych zimowych warunkach. Kieszenie i zamki dostępu są umieszczone w dobrych miejscach, dających łatwy dostęp i będących w „zasięgu”.

Waga Thule Guidepost 85 

Thule Guidepost waży 2,7 kg co jak na plecak tej wielkości jest sporym osiągnięciem. Są na rynku inne plecaki które ważą poniżej 3 kg przy objętości podobnej do Guideposta 85, ale bardzo trudno będzie znaleźć plecak który przy wadze poniżej 3 kg oferuje takie bogactwo ustawień, regulacji, komfortu i akcesoriów. Ten plecak po prostu oferuje więcej.

Materiały i wykonanie

Guidepost 85 jest znakomicie wykonany. Wszystkie detale są staranni wszyte i zamocowane. Materiałem bazowym jest Nylon Robic 210D oraz na spodzie nylon 420D. Nylon Robic oferuje mniejszą wagę ale zarazem  2,5 raza większą wytrzymałość na rozdarcie i  50% większą wytrzymałość na obciążenia niż wcześniejsze tkaniny nylonowe.   THULE zastosowało najlepsze materiały, taśmy, zamki YKK i mrozoodporne klamerki. Wszystko obliczone jest na wieloletnie użytkowanie.

Dla kogo THULE Guidepost 85

To jest plecak z najwyższej półki dla świadomego podróżnika. Ten plecak zapewnia komfort noszenia i daje poczucie satysfakcji z wędrówki i pokonywania odległości. Dla wymagających użytkowników, dla ludzi ceniących jakość i świadomie wydających pieniądze na produkty premium , które mają służyć przez długie lata. Guidepost 85 to doskonały plecak na ekspedycje i na wielotygodniowe podróże. Warto dodać, że to jeden z bardzo nielicznych plecaków na rynku który daje szansę na uprawianie turystyki osobom z dużymi wadami kręgosłupa.

Strona producenta

https://www.thule.com/pl-pl/pl/backpacks/

Galeria

Thule Guidepost 85  – Cena

1400 zł

Rafał Król

styczeń 2018

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.