Trail Speed 3XT test latarki Silva

Przetestowaliśmy Latarkę Silva Trail Speed 3XT. Już na samym początku trzeba wyjaśnić jedną, najistotniejszą rzecz. To nie jest latarka turystyczna. Ta latarka nie służy do świecenie sobie podczas wędrówek z plecakiem gdy zapada zmrok, ani do zorganizowania obozowiska po ciemku. Ta latarka to profesjonalne źródło światła przeznaczone dla tych wszystkich którzy uprawiają wyczynowo lub pół-wyczynowo sporty w ruchu i poruszają się z dużymi prędkościami.

Po co tak mocna latarka, która w trybie maksimum ma 800 lumenów? Po to, aby każdy kto zbliża się z dużą prędkością do przeszkody mógł ją zobaczyć z daleka i mieć czas aby w porę zareagować. Silva Trail Speed 3XT to nie tylko źródło światła, ale przede wszystkim skuteczny środek bezpieczeństwa. Znacznie prościej zainwestować w tak zaawansowane urządzenie niż w leczenie skomplikowanego wypadku i rehabilitację.

TRAIL SPEED 3XT TEST – Opis czołówki 

Czołówka TRAILSPEED 3XT - test praktyczny
Czołówka TRAIL SPEED 3XT – test praktyczny

Głowica latarki jest bardzo mała i przypomina nieco płaską muszelkę ślimaka. Ponieważ w środku ukryte są dwie potężnej mocy diody wiadomo, że nie lada problemem inżynieryjnym jest pozbycie się emitowanego ciepła. Inni producenci wymyślają fikuśne radiatory i nacięcia które mają chłodzić powietrzem rozgrzane diody. W Silvie Trail Speed inżynierowi rozwiązali kilka problemów za jednym zamachem. Cała obudowa muszelki jest wykonana z aluminium. Daje to lekką, pancerną obudowę która jednocześnie sama z siebie doskonale przewodzi i odbiera ciepło od nagrzanych diod.

Co zawiera zestaw od producenta

Całość jest zamknięta w czworokątnym usztywnionym opakowaniu zamykanym na zamek. Opakowanie jest odporne na wstrząsy i urazy mechaniczne. Cały zestaw zawiera:

Czołówka Silva Trail Speed 3
Akumulator Li-ion 3,3 Ah, 7,4 V w silikonowej obudowie z pokrowcem zapinanym rzepem
Opaska na głowę z mocowaniem
Mocowanie na kierownicę
Dodatkowe samoprzylepne mocowanie na kask
Długi kabel zasilający, pozwalający schować baterię w kieszeni
Kabel USB
Usztywniony pokrowiec z zamkiem
Woreczek transportowy

Latarka Silva Trail Speed 3XT – Użytkowanie

Czołówka TRAILSPEED 3XT- użytkowanie
Czołówka TRAIL SPEED 3XT- użytkowanie

Jak to w Skandynawskich produktach wszystko jest funkcjonalne i przyjazne dla użytkownika. Silva pomyślała o rozmaitych aspektach potrzebnych użytkownikom. Włącznik na obudowie jest duży i łatwo nim operować w rękawiczkach oraz intuicyjnie przełączać tryby. Projektanci dołożyli sporo starań żeby z tą latarką można było biegać, bo latarka jest bardzo lekka a zasobnik nie musi być noszony na głowie. Kiedy moc akumulatora spada poniżej 20% latarka sama nas o tym informuje zaczynając migać. Poniżej tego progu zacznie również automatycznie oszczędzać światło i przechodzi w tryb minimum, tak aby świecić jak najdłużej i żebyśmy mogli sprawnie wrócić do domu. Latarka bardzo dobrze działa zarówno latem jak i zimą podczas dużych mrozów. Skrócenie czasu pracy akumulatora na mrozie jest poprawne i dopuszczalne. Warto też dodać, że w tej latarce kable na mrozie nie sztywnieją, a wszystkie inne komponenty (takie jak mrozoodporny plastik) pozwalają na użytkowanie jej w skrajnie różnych warunkach bez zagrożenia złamaniem czy innym uszkodzeniem. Złącze do przedłużania lub skracania kabli daje się połączyć lub rozłączyć nawet w trudnych warunkach. Cała konstrukcja jest w pełni wodoodporna w standardzie IPX5.

TRAIL SPEED 3XT test – Światło LatarkI Silva

Inżynierowie Silva dokonali rzeczy niezwykłej, ponieważ stworzyli źródło światła wysokiej mocy które nie ma żadnych wad często występujących w tego typu latarkach. Przede wszystkim Silva stosuje najwyższej jakości diody i materiały. To bardzo ważne żeby latarka o takiej mocy dawała równomierne światło bez zaciemnień, ponieważ każde zaciemnienie oświetlanego pola może ukryć przed naszym wzrokiem przeszkodę. Ale również dlatego, że diody dające światło z plamami bardzo męczą wzrok. Drugim częstym mankamentem w latarkach dużej mocy jest to, że diody wydają dźwięk. Najczęściej to ledwo słyszalny pisk wysokiej częstotliwości który drażni i nie rzadko doprowadza do bólu głowy. Silva Trail Speed 3XT jest absolutnie cicha. Latarka oferuje cztery różne tryby świecenia, które w zasadzie odpowiadają naszym potrzebom.

Jasność maksymalna to 800 lumenów i zasięg światła do 130 metrów. To tryb do korzystania kiedy poruszamy się na nartach czy rowerze z maksymalną prędkością. W tym trybie latarka może świecić minimalnie 2 i pół godziny na mrozach do 5 godzin latem.

Jasność średnia to 400 lumenów mocy czyli połowa mocy maksymalnej co daje nam wyraźne oświetlanie obiektów na odległość do 70 metrów. W tym trybie latarka świeci między 5 godzin zimą do 7 i pół godziny latem. Ten tryb idealnie nadaje się do jazdy ze średnią, równomierną prędkością.

Jasność minimalna to 80 lumenów które pozwalają oświetlić obiekty na odległość do 40 metrów przez 10 godzin. Ten tryb pozwala na oświetlenie podczas postojów i zwykłej nocnej działalności. Można powiedzieć, że w tym trybie latarka pracuje jak zwykła mocna latarka trekkingowa.

Czwartym trybem jest tryb migający. Łatwo nim oznaczyć postój lub miejsce wypadku. Jesteśmy dobrze widoczni i nikt w nas nie wjedzie.

TRAIL SPEED 3XT Intelligent Light®

latarka silva - Czołówka Silva Trail Speed 3
latarka silva – Czołówka Silva Trail Speed 3

Ten patent Silvy jest niezwykle prosty a jednocześnie bardzo pożyteczny. Polega na tym, że latarka zamiast jednego kręgu światła oferuje nam dwa kręgi światła ale tak dobrane, że dostosowane specjalnie do naszego wzroku i pola widzenia. Chodzi o to że jeżeli mamy skupioną wiązkę bardzo jasnego światła skierowaną daleko przed siebie, to nie widzimy tego co mamy blisko, pod nogami. SILVA Intelligent Light® oferuje skupiony snop światła skierowany daleko i nieco słabszy ale oświetlający to co mamy pod nogami. Ten system oferuje nam bezpieczeństwo i rozpoznawanie przeszkód zarówno daleko od nas jak i tuż pod nosem. Mało tego, kąty i wielkości kręgów światła zmieniają się w zależności od tego czy świecimy sobie tuż pod nogi czy daleko przed siebie. Jest to system optyczny wbudowany na stałe. Nie można go regulować, ani popsuć. I chociażby dla tej technologii warto kupić tę latarkę a nie jakąkolwiek inną.

Silva Trail speed 3XT świeci białym, zimnym światłem o barwie wpadającej w kolor niebieski.

Waga urządzenia od SILVA TRAIL SPEED 3XT

Sama lampka z wygodną opaską z szerokiej gumy zabezpieczonej przez zsuwaniem lateksowym elementem waży zaledwie 90 gram. Biegacz nie poczuje jej na głowie. Za zasilanie odpowiada dedykowany akumulator litowo jonowy Silva którego firma używa od 2008 roku. Akumulator o pojemności 3,3 Ah ( 3300 mili amperogodzin) i napięciu 7,4 doskonale znosi zimno i jest zamknięty w silikonowej obudowie zamykanej rzepem. Zasobnik z akumulatorem waży 150 gram. Warto zauważyć, że latarka + zasobnik waży około 250 g czyli dokładnie tyle co wiodące latarki turystyczne zasilane 4 bateriami typu AA ( paluszki duże).

Opcje zasilania LATARKI 

latarka silva - TRAIL SPEED 3XT akumulator
latarka silva – TRAIL SPEED 3XT akumulator

Zasobnik możemy nosić na głowie lub za pomocą sprytnego kabla przedłużającego możemy zasobnik wsadzić do kieszeni spodni, plecaczka czy dopiąć do paska spodni. Silva pomyślała o wszystkim i da się zamienić akumulator litowy ładowany prądem przez złącze USB na zasobnik tej samej wielkości mieszczący 4 baterie, paluszki AA. To szczególnie ważne podczas ekspedycji gdzie nie mamy możliwości podładowania akumulatora prądem z sieci. Kolejnym udogodnieniem jest dołączenie do kompletu mocowania latarki do ramy roweru oraz drugi do mocowania na kasku.

Dla kogo Silva Trail Speed 3XT?

Dla tych wszystkich którzy po ciemku uprawiają sport w ruchu. Ta latarka to idealne źródło światła dla narciarzy freeridowych i skialpinistów, dla biegaczy przełajowych i miłośników biegów na orientację, dla osób jeżdżących nocą rowerami albo motocyklami o ile korzystają z dodatkowego źródła światła. Tu oczywiście listę można wydłużyć o sporty nowe – np. jazda na wrotkach, hulajnogach, longboardach i innych „rzeczach” z kółkami.

Ocena Silva Trail Speed 3XT

To jest latarka profesjonalnym produktem dla świadomych użytkowników którzy cenią swoje bezpieczeństwo i nie chcą być ograniczeni czasem dnia w uprawianych przez siebie sportach. Silva Trail Speed 3 XT to niezawodne źródło światła które zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Strona dystrybutora:

https://polana.pl/
Cena 1300 zł

Zdjęcia Latarki Silva Trail Speed 3XT

 

Rafał Król
czerwiec 2018

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.