Thule Upslope 35
Wstęp DO TESTU THULE UPSLOPE 35
Plecków na wycieczki narciarskie poza trasą mamy na rynku coraz więcej. Samo narciarstwo pozatrasowe lub snowboard zyskuje coraz więcej zwolenników. Zdecydowałem się na wielkość 35 litrów, bo wersja 25 to stanowczo za mało na moje potrzeby. Pierwsze wrażenie podczas testu Thule Upslote 35 – że to duży i bardzo dobrze wykonany plecak z solidnych materiałów nie ulegnie zmianie.
Objętość PLECAKA
35 litrów wydawało mi się trochę mało. Ale dopakowanie tego plecaka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Konstruktorzy pomyśleli o wszystkim. Projektanci tak zorganizowali komorę główną, że narciarze w pełni mogą wykorzystać oferowaną objętość.
Organizacja
Całość jest pomyślana bardzo logicznie, i dostosowana do potrzeb użytkownika. Dostępne z zewnątrz od góry są dwie kieszenie. Pierwsza to kieszeń na okulary i gogle. Bez problemu mieści okulary w etui oraz spore gogle w worku. Zostaje jeszcze trochę miejsca na małą lornetkę czy inny sprzęt optyczny. Cała kieszeń jest wyściełana miękkim polarem tak aby w awaryjnych sytuacjach gdy bardzo wieje i sypie śniegiem można wrzucić okulary do kieszeni i nie martwić się o etui. Zamek kieszeni jest gęsty i nie przepuszcza śniegu.
Za kieszenią na optykę znajduje się duża kieszeń z asymetrycznym zamkiem w kształcie odwróconej litery J . Zewnętrzna ściana kieszeni jest równocześnie tylną ścianą plecaka. Zamek pozwala na pełen dostęp do kieszeni która przeznaczona jest na środki bezpieczeństwa lawinowego czyli sondę i łopatę lawinową oraz na foki. Wewnątrz kieszeni są wszyte kieszonki które pozwalają na lepszą organizację rzeczy. To pojemna kieszeń do której zmieści się nawet spora łopata czy sonda o długich segmentach.
Ale to nie jest najlepsze. Najlepsze są dwie kieszenie wszyte z obu stron pasa biodrowego. Kieszenie te posiadają pomysłowe sztywniki które nadają im objętość i pozwalają na bardzo łatwe otwieranie zamów jedną ręką i to nawet w rękawiczce. W te kieszenie możemy zapakować ciężkie ale potrzebne w każdej chwili przedmioty jak żywność, aparat, telefon czy odbiornik GPS. Wewnątrz tych kieszeni są dodatkowe siatkowe kieszonki zabezpieczone gumką które pozwalają zablokować ważne przedmioty. Dzięki tym kieszeniom mamy dostęp do potrzebnych przedmiotów bez potrzeby zdejmowania plecaka z pleców. To bardzo przydatne podczas złej pogody, lub gdy znajdujemy się w eksponowanym miejscu gdzie niemożliwe jest bezpieczne zdjęcie plecaka.
Ostatnia piąta kieszeń znajduje się u spodu plecaka. Po jej otwarciu mamy do dyspozycji elastyczną siatkę z zaczepami w której możemy przenosić kask czy odzież. Oprócz pięciu kieszeni które mądrze organizują nam zawartość mamy komorę główną. Komora jest dostępna tylko poprzez odpięcie pleców plecaka za pomocą długiego zamka o kształcie odwróconej litery U. Zamek ten jest bardzo mocnym zamkiem sprężynowym z dwoma wózkami który pozwala na bezpieczne przenoszenie nawet cięższych ładunków. Całe plecy daje się odpiąć i otworzyć plecak niczym neseser, co daje nam pełen dostęp do zawartości wnętrza plecaka.
Zatem plecy plecaka tworzą swoistą klapę. Bez problemu możemy sobie w środku wszystko ułożyć i rozmieścić. Plecy (klapa) utwardzone są pianką o dużej gęstości która jest wygodna do noszenia. Co ważne, nie przywiera do niej śnieg. Od wewnętrznej strony klapy mamy wszyte dwie kieszenie. Jedna pozwala na umieszczenie bukłaka z płynem tuż przy plecach a druga pomieści małe przedmioty które dobrze widać przez siatkę kieszeni (dokumenty, portfel).
Przenoszenie nart w THULE UPSLOPE 35
Upslope posiada z boku dwie taśmy nylonowe wszyte do zewnętrznych kieszeni i zabezpieczone. To bezpieczne rozwiązanie i nawet narty z bardzo ostrymi krawędziami nie uszkodzą tego systemu noszenia. Oczywiście boczne taśmy służą do montowania nart w systemie A, czyli spiętych u szczytu nad plecakiem.
Dodatkowo plecak posiada z tyłu jedną asymetryczną pętlę której długość możemy regulować poprzez zaczepianie specjalnego aluminiowego haczyka o nylonowe taśmy na różnej wysokości. Pozwala to na asymetryczny montaż nart w poprzek plecaka w awaryjnych sytuacjach czy na stromych wąskich podejściach.
Inne wyposażenie Plecaka
Upslope 35 posiada dodatkową pętlę na montaż czekana. U góry plecaka symetrycznie po obu stronach znajdziemy dwie taśmy regulowane z klamerkami plastikowymi które pozwalają na regulację objętości. U góry plecaka znajduje się szeroka i wygodna rączka za którą można dźwigać plecak. Wszystkie zamki posiadają dodatkowe przywieszki dzięki którym nie ma problemu w otwieraniu kieszeni w rękawiczkach.
System nośny THULE UPSLOPE 35
Pasy ramienne są wykonane z gęstej ale elastycznej pianki i bardzo dobrze przenoszą obciążenie. Dodatkowo posiadają klamerkę łączącą je na piersi która jest ruchoma w płaszczyźnie góra/dół i pozwala na dostosowanie wysokości zapięcia do wzrostu użytkownika. Klamerka wyposażona jest w gwizdek.
dodatkowo jeden z pasów ramiennych ma rozpinany zamek przez który można wyprowadzić rurkę do bukłaka z wodą. Warto dodać że cały przewód w pasku ramienny jest ocieplony. Da się w nim również umieścić np. cienkie dodatkowe rękawiczki do których będziemy mieli szybki dostęp. Pas biodrowy jest szeroką na 5 cm taśmą która otacza nasze biodra za pomocą bocznych kieszeni o których pisałem wyżej. To unikatowe rozwiązanie trzyma plecak blisko pleców podczas szybciej jazdy czy nagłych skrętów. Uplslope nie ciąży podczas ewolucji a wręcz idealnie trzyma się grzbietu.
Rama
Sporej objętości i wygody użytkowania nadaje plecakowi specjalny drut który jest sprężysty i napina całą konstrukcję. Drut jest bardzo cienki i sprężysty, tak że nadaje plecom kształt odwróconej litery U, ale nie czuć go zupełnie podczas użytkowania. Drut jest zablokowany za pomocą rzepów, ale daje się go zdemontować.
Materiały i jakość wykonania
THULE stosuje najlepsze materiały, a plecak jest znakomicie uszyty. Bazowa tkanina czyli Cordura 420D to bardzo mocny i gęsto tkany, wręcz pancerny materiał. Do tego zamki YKK oraz mrozoodporne klamerki.
Waga
Plecak waży 1380 g.
Dla kogo Upslope 35
Ten plecak zadowoli nie tylko niedzielnych narciarzy ale i zawodowców. Upslope 35 to bardzo wygodny i mocny plecak z doskonale zorganizowanym dostępem do zawartości. Jakość wykonania i doskonałe materiały są gwarantem satysfakcji przez długie lata użytkowania. Dzięki wyposażeniu sprawdzi się również na trudnych skialpinistyczych turach.
Gdzie wykonano test
Test wykonano w Norwegii w Alpach Lyngeńskich w kwietniu 2016 roku.
Rafał Król
Link do strony producenta:
Galeria THULE UPSLOPE 35