Thule Chasm 90 – test torby

Thule Chasm 90 – test torby

Model Chasm to od latu produkowany i stale poprawiany model pancernej torby podróżnej szwedzkiej marki THULE.  Warto dodać  że torba ta jest produkowana w kilku rozmiarach, ale to właśnie 90 litrów moim zdaniem daje najwięcej możliwości.

Torba waży 2240 gramów w specjalnym futerale wielkości bochenka chleba. Oprócz samej torby i futerału otrzymujemy w pakiecie dwa dodatkowe pasy ramienne, dzięki którym możemy tą torbę nosić na ramionach jako plecak.

Wymiary i ładowność

Torba ma 74 cm długości  x 42 cm szerokości  x 33.5 cm wysokości. Torba jest tak zaprojektowana że oferuje maksymalną objętość do wykorzystania po jej otwarciu. Nie ma żadnych przegródek. To jedna, wielka objętość do wykorzystania. Wszystkie kieszenie są umieszczone poza tą właściwą bryłą do pakowania. To bardzo mądre posunięcie, bo kieszenie nie zmniejszają nam dostępu do ładunku i nie zabierają części ładowności. Co bardzo ważne, gdy nie chcemy aby rzeczy przemieszczały się w środku gdy torba nie jest w pełni zapakowana od zewnątrz przy wszyciu pasów mamy do dyspozycji proste cztery troki które pozwalają nam zmniejszyć objętość  torby poprzez redukcję jej wysokości. I to jest system łatwo dostępny z zewnątrz, w dowolnym momencie.

Kieszenie

Dwie kieszenie różnej wielkości mamy wszyte w odpinaną na zamek pokrywą  torby od wewnątrz. Czyli po rozpięciu zamka torby mamy do dyspozycji wielką kieszeń  z zamkiem poziomym i małą kieszeń z zamkiem pionowym. To dobry pomysł, bo zawsze możemy napełnić tą kieszeń z której nam nic nie wypadnie w zależności czy otwieramy torbę gdy leży lub gdy stoi. Kieszenie są z mocnej siatki i widzimy ich zawartość, co pozwala uniknąć niepotrzebnego szukania. Torba ma też wszytą wiszącą kieszeń z siatki która  wszyta jest w ścianę pokrywy torby (tam gdzie nie ma zamka otwierającego). Ta kieszeń wisi sobie niczym firanka i wpada do wnętrza torby na jej wysokość. To fajny pomysł, bo to kieszeń z której możemy dodatkowo skorzystać gdy nie chcemy żeby coś nam się w torbie przemieszczało.

Od zewnątrz mamy dostęp z boku do jednej kieszeni. Ta kieszeń jest wszyta w ścianę boczną, a gdy nosimy torbę jako plecak, to ta kieszeń jest dostępna od góry, tuż przy naszych ramionach. Ta kieszeń jest odporna na warunki atmosferyczne bo zamek jest wodoodporny. Można w niej schować dokumenty czy inne ważne przedmioty które powinniśmy mieć pod ręką.

System noszenia tryb torba

W trybie torba mamy dwoje uszu wszytych na zawsze. To jest funkcja podstawowa. Ale! Czasami uszy nam przeszkadzają. Np. wtedy gdy korzystamy z torby jako plecaka, albo gdy mamy te uszy położyć na bardzo brudnym gruncie. W Chasm 90 uszy można podpiąć za pomocą zatrzasków, po dwa z każdej strony. Te zatrzaski „skracają” długość uszu tak, że nie majtają nam one niepotrzebnie i nie włóczą się po ziemi.

System noszenia plecak

Z Chasm 90 da się błyskawicznie zrobić plecak. Dwa dopinane pasy ramienne są w zestawie. Pasy te są szerokie, wygodne i dobrze przenoszą ciężar. Mocuje się je od strony ramion za pomocą sprytnych skobelków z lotniczego aluminium. Jest to mocne, niezniszczalne i niezawodne. Natomiast od dołu pasy nośne przypina się na klamerki plastikowe – ale – uwaga – sprytnie schowane pod pancernym materiałem tak aby nie uszkodziły się w transporcie czy systemach transmisyjnych na lotnisku. To bardzo mądry pomysł. Pasy ramienne są regulowane za pomocą taśm i można je dostosować do swojego wzrostu. W systemie plecak spód torby będziemy mieli od strony pleców, a zawartość dalej jest dostępna.

Materiały i odporność na pogodę

Cała torba jest wykonana z pancernego materiału nylonowego 840 D a na zewnątrz jest gładka i w pełni wodoodporna warstwa TPE czyli termoplastycznego elastomeru. Dzięki tej warstwie materiał jest odporny na wodę, nie czepia się go brud, jest odporny na rozerwanie i przebicie. A co najważniejsze miękki i miły w dotyku.  Chasm jest tak pomyślana że można ją zostawić na deszczu czy śniegu. Zamek kieszeni jest wodoodporny, a zamek główny pokrywy jest osłonięty zasłaniającą go patką.

Zamek i otwieranie

THULE Chasm  jest otwierana poprzez pancerny zamek sprężynowy z mocarnymi wózkami marki YKK. Zamek ten wytrzyma wielkie ciężary i ogromne siły. Pokrywa torby ma kształt litery C i po otwarciu jej do końca mamy pełen dostęp do zawartości.

Jakość i wykonanie

Chasm jest fantastycznie wykonana z najwyższej jakości materiałów. Wewnątrz wszystkie szwy i łączenia są dodatkowo obszyte mocną taśmą lamującą co gwarantuje wiele lat użytkowania.  Nawet pokrowiec na torbę jest bardzo mądrze pomyślany a ażurowa ściana z siatki pozwala na usuwanie wilgoci.

Dla kogo Chasm 90

To świetna torba podróżna dla osób które nie chcą się martwić o pogodę. Dla żeglarzy, jako torba podróżna do auta, jako bagaż podróżny, jako torba przeprowadzkowa,  albo po prostu torba do trzymania zbędnych rzeczy THULE Chasm będzie fantastyczna. Można z nią wygodnie pokonywać dworce i lotniska, zmieści się w pociągu i bagażniku auta. To świetnie wymyślony produkt na wiele lat użytkowania. Warty swojej ceny i w pełni niezawodny.

Strona produktu

https://www.thule.com/pl-pl/luggage/travel-duffel-bags/thule-chasm-90l-_-3204418

Rafał Król

Marzec 2022