THULE Capstone 50 test plecaka

THULE stale poszerza swoją ofertę plecaków. W momencie gdy pojawił się na rynku model THULE Capstone 50 zacząłem się zastanawiać czy jest jeszcze sens i miejsce na kolejny model. Wystarczyło, że zabrałem Capstona na ekspedycję w Andy i wszystko stało się jasne. Capstone 50 to bardzo uniwersalny plecak który przyda się do wielu różnych celów.

Wszechstronność THULE Capstone 50

THULE Capstone 50
THULE Capstone 50

Ten plecak po wypakowaniu na maksa mieści się do luku bagażowego samolotu. Capstone wchodzi akurat idealnie na półkę jako bagaż podręczny w samolocie. A to aż 50 litrów! Po ściągnięciu bocznych troków objętość nam się zmniejsza do 30-35 litrów i otrzymujemy dobrze przylegający do pleców plecak na jednodniową wycieczkę. Ale Capstona da się również rozwinąć w druga stronę. Okazuje się, że to 50 litrowy plecak, który ma takie same udogodnienia jak duże ekspedycyjne modele. Pod plecakiem znajdziemy dwa troki które bez problemu przytrzymają worek z namiotem nie korzystając z objętości komory a sam plecak ma znany z dużych modeli zamek w kształcie litery „L” który pozwala wybebeszyć całą zawartość komory bez konieczności otwierania czapki plecaka. Capstone oferuje również boczne, elastyczne kieszenie które pomieszczą sporą butelkę z płynem, a na pasie biodrowym da się zamocować wymienne kieszenie na różne utensylia. Boczne troki plecaka mają opcję na przytroczenie kijków trekkingowych. Ale to nie wszystko. Z zachwytem odnalazłem dużą kieszeń z tyłu pleców. To tak zwana „mokra kieszeń” która w Capstonie jest zrobiona z elastycznej siatki. Ta kieszeń to miejsce na mokry od rosy namiot, albo ręcznik. W tej kieszeni rzeczy będą schły, ale nie zamoczą nam zawartości komory plecaka. Warto się jednak przyjrzeć bliżej brzegom wszycia kieszeni. Producent zaopatrzył Capstona w dwa rzędy przelotek przez które możemy sobie przeciągnąć gumę czy sznurowadło i przypiąć jeszcze jeden dodatkowy bagaż. To sprawia, że Capstone 50 może być równie dobrze małym jednodniowym plecaczkiem 30 litrowym jak i wypchaną 50tką z której po wykorzystaniu kieszeni i troków robi się 60 litrów.

THULE Capstone 50 – Waga

Plecak waży zaledwie 1,4 kg. Jak na plecak z taką ilością troków i zamków oraz regulowanym systemem nośnym to naprawdę bardzo niewiele.

System nośny PLECAKA

THULE Capstone 50
THULE Capstone 50

Capstone 50 jest plecakiem w którym plecy są wykonane z napiętej niczym trampolina siatki. Siatka trzyma nasze plecy z dala od plecaka i zapewnia fantastyczny przewiew. Ta siatka sprawdza się doskonale latem, ale równie dobrze nie przeszkadza zimą. Pod napiętą siatką znajduje się klips z regulacją wysokości zawieszenia pasów ramiennych. Regulacja ta pracuje w zakresie 10 cm i pozwala dostosować do różnych „długości grzbietu”. System nazywa się MicroAdjust Suspension i działa bez zarzutu. Pas barkowy jest wszyty na stałe. To proste, lekkie i sprawne rozwiązanie które pozwala na sprawne przenoszenie ładunku z pleców na miednicę.

Materiały W Capstone 50

Materiałem bazowym jest Nylon Robic 210D oraz na spodzie nylon 420D. Nylon Robic oferuje mniejszą wagę ale zarazem  2,5 raza większą wytrzymałość na rozdarcie i  50% większą wytrzymałość na obciążenia niż wcześniejsze tkaniny nylonowe. Capstone wykorzystuje również znakomite klamerki plastikowe i zamki YKK.

Komfort

Z regulowanymi ramionami, wygodnymi mięsistymi pasami ramiennymi i biodrowymi Capstone jest bardzo wygodny. Moim zdaniem komfortowo da się w nim nosić ładunki do 15 kg. Ten plecak oferuje doskonałą wentylację pleców.

Dla kogo Capstone 50 

THULE Capstone 50
THULE Capstone 50

Ten plecak występuje zarówno w damskiej jaki i męskiej odsłonie w kilku litrażach. Polecany szczególnie tym którzy latają samolotami i mogą go zabrać jako bagaż podręczny oraz osobom które potrzebują plecaka do różnych aktywności w różnych porach roku. Capstone jest idealny do tego aby dostosować go do różnych potrzeb. Na parogodzinną wycieczkę lub na kilkudniowy wypad na lekko. Warto dodać, że rzadko który plecak o takim litrażu oferuje tak małą wagę i takie szerokie spektrum regulacji i dodatków. Osoby z nowoczesnym lekkim sprzętem będą w stanie spakować się w Capstona nawet na tygodniowe wycieczki pod namiot. Capstone to doskonała jakość, niska waga i uniwersalność użytkowania dla osób które cenią komfort i chcą mieć produkt na wiele lat użytkowania.

Link do strony producenta

https://www.thule.com/

Galeria plecaka

Cena THULE Capstone 50

800 zł

Rafał Król

styczeń 2018

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.