Thule Alltrail 25 test plecaka

Zazwyczaj producentom małych plecaków jednodniowych przyświeca jeden cel – jak najmniejsza waga. Projektanci Thule Alltrail 25 zupełnie zmienili priorytety. Ten plecak ma oferować wyjątkowy komfort i wszystko co potrzebne podróżnikowi podczas jednodniowych wycieczek nie ważne czy wybiera się górski szlak czy galerię sztuki, a do tego świetnie wyglądać. I to się udało. Bez względu na to czy mamy city break w Nowym Jorku czy zwiedzanie Luwru w Paryżu Alltrail 25 wygląda szykownie. Z drugiej strony nie ma znaczenia czy wybierzemy spacer w dolinie czy trudny górski szlak – ten plecak zapewni nam wszystko czego potrzebujemy i doskonale sobie poradzi.

Waga i kształt

Plecak Thule Alltrail 25 wraz przeciwdeszczowym pokrowcem waży 1080 gram. Jest to wąski plecak który świetnie „przylepia się” do naszych pleców. Plecak jest osadzony na sztywnej ramie której nie da się zdemontować o szerokości 28 cm i wysokości 55 cm. Szerokość 28 cm jest wprost idealna z kilku powodów:

  • w tłumie czy komunikacji miejskiej nie będzie zawadzać ani przeszkadzać innym
  • w górach plecak nie będzie nam zawadzał ani majtał sięna boki na trudnych szlakach
    • gdy udajemy się w dłuższą podróż można bez trudu wsadzić Alltraila do większego plecaka lub zrobić z niego bagaż podręczny do samolotu.

Plecak ma wysokość 55 cm i pasy ramienne wszyte na stałe ( bez możliwości regulacji wysokości). W praktyce pozwala na wygodne noszenie i korzystanie z pasa biodrowego osoby o wzroście między 165 a 190 cm.

Po wypakowaniu „na maksa” plecak odstaje od pleców na 20 cm czyli tworzy bryłę o wymiarach 28 x 55 x 20 cm czyli zgrabny dobrze przylegający do pleców tornister.

Materiały i wykonanie Thule Alltrail 25

Plecak Alltrail 25 jak to u Thule jest bardzo starannie wykonany z najwyższej jakości materiałów. Bazowa tkanina nylonowa jest mocna i gęsto tkana. Klamry, zamki, szwy i robocizna są najwyższej klasy i gwarantują wiele lat bezawaryjnej pracy.

Łatwość użytkowania i wyposażenie

Z tego plecaka korzysta się bardzo łatwo. Klamerki są wygodne, zamki mają wygodne pociągawki. Z obu boków plecaka mamy po kieszeni do której możemy schować przekąski czy jakiś przedmiot. I da się to zrobić nie ściągając plecaka z pleców! Od frontu plecaka jest duża kieszeń zamykana klamerką (to klamerka od czapki plecaka). Kieszeń ta ma regulowaną objętość i boczne troki dzięki którym możemy zwiększyć lub zmniejszyć jej wielkość. Wejdzie tam bez trudu kurtka przeciwdeszczowa czy para kapci lub sandałów.

Gdybym miał opisywać wszystkie udogodnienia, kieszonki, pętle i przelotki które ma ten plecak – opis byłby dłuższy od tego testu. Thule Alltrali 25 to plecak ale też organizer. Kieszeń na bukłak do 3 litrów objętości – jest.  Ale jest to wyściełana kieszeń – zamiast bukłaka możemy ją wykorzystać jako kieszeń na laptopa. Dodatkowo wewnętrzna płaska kieszeń z siatki zapinana na zamek. Można tam schować dokumenty lub ważne przedmioty. W specjalnej bocznej kieszeni – skrojony na miarę pokrowiec wodoodporny.

Niezwykły system dostępu do plecaka

Dostęp do plecaka jak to zazwyczaj w małych plecakach jest tylko z góry. Odpinamy czapkę plecaka i dostęp do zawartości mamy poprzez ściągacz na sznurku który zamyka lub otwiera zawartość. W Altraillu 25 tego nie ma. Ten plecak w ogóle nie ma żadnego ściągacza na sznurek. Po odpięciu klapy plecaka zapinanej na jedną klamerkę widzimy … zamek w kształcie litery C. To po odpięciu tego drugiego zamka mamy dostęp do środka plecaka. Jeżeli postawimy plecak bokiem do siebie to mamy dwie klapy: jedną otwieraną na prawo a drugą na lewo. W każdej z klap jest z wierzchu kieszeń zapinana na zamek.

Takie nowatorskie rozwiązanie daje nam dwie korzyści – jednoczesny dostęp do dwóch kieszeni ( nawet w trudnych warunkach jak np. zatłoczony autobus czy pociąg) oraz to że kieszeń przy zamku w kształcie litery C po zamknięciu klapy plecaka jest absolutnie niedostępna dla złodziei. Takie rozwiązanie jest pracochłonne i drogie w produkcji ale naprawdę dobrze uzasadnia cenę plecaka. Daje nam jednak bezpieczeństwo zawartości i łatwość zarządzania bagażem nawet gdy jest bardzo ciasno i niewygodnie.

Pasy nośne

Pasy ramienne mimo że płaskie i minimalistyczne, są bardzo wygodne. Łącznik pasów ramiennych na torsie ma regulowaną wysokość góra – dół i pozwala dostosować zapięcie łącznika do naszej postury. Pas biodrowy to dwa minimalistyczne skrzydełka na taśmie z klamerką. Srzydełka dobrze układają się na biodach i trzymają plecak w miejscu. Pas biodrowy będzie nam potrzebny na wycieczce w góry ale w mieście już niekoniecznie. Thule pomyślało i o tym. Gdy pas biodrowy jest nam niepotrzebny to możemy go łatwo schować w specjalne wnęki – kieszenie w dolnej części pleców.

Podsumowanie Thule Alltrail 25 test plecaka

Alltrail 25 zachwyca. Przede wszystkim zachwyca swoją uniwersalnością. To plecak – organizer który pozwala nam wygodnie przemieszczać się w zatłoczonym mieście ale jednocześnie wygodnie wędrować po górach. Inżynierowie z Thule postawili komfort użytkowania i uniwersalność ponad wagę i cenę. I chwała im za to. Zamiast prostego worka na plecach gdzie wszystko jest wymieszane jak groch z kapustą w końcu jest na rynku wyrafinowany mikro – sekretarzyk gdzie wszystko ma swoje miejsce. I przeciwdeszczowy pokrowiec.

https://www.thule.com/pl-pl/backpacks/hiking-backpacks/thule-alltrail-daypack-25l-_-3205090

Zdjęcia z testu

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.