THERMAREST Oberon test śpiwora

THERMAREST Oberon test śpiwora

Śpiwory puchowe w ofercie tak dużej marki jak Thermarest to nowość. Dlatego też z wielką uwagą i ciekawością testowałem czterosezonowy czyli zimowy śpiwór z kolekcji Thermaresta o nazwie Oberon. Po teście najlżejszego śpiwora Parsec, Oberon okazuje się bardzo konsekwentną kontynuacją całej serii śpiworów puchowych Thermaresta. Mało tego, okazał się najciekawszym śpiworem całorocznym na rynku.

Przeznaczenie śpiwora Oberon – test śpiwora

Ten śpiwór jest przeznaczony do użytku w okresie od później jesieni, przez zimę do wczesnej wiosny. Mrozy i wyjazdy zimowe oraz biwaki w śniegu to idealne zastosowanie dla Oberona. Producent bardzo mądrze przyznał temu śpiworowi komfort do -10C dla kobiet i -18C dla mężczyzn. Granica komfortu oznaczona – 18C sprawia, że dla większości zimowych użytkowników w Europie ten śpiwór jest w zupełności wystarczający.

Rozmiary śpiwora

Oberon występuje w 3 rozmiarach S/R/L czyli small, regular i large odpowiednio na osoby o wzroście do 168 cm, 183 cm, 198 cm. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ każdy może sobie kupić akurat taki śpiwór jakiego potrzebuje na swój wzrost i nie musi być skazany na „topienie” się w zbyt wielkim śpiworze który na dodatek trzeba nosić.

Waga i objętość

Śpiwór wraz z worem do przechowywania  i workiem kompresyjnym w rozmiarze R waży dokładnie 1200 gram. Worek o średnicy 25 cm i długości 43 cm maks, można jeszcze dodatkowo ścisnąć za pomocą pasków kompresyjnych, tak że zmieści się dosłownie do każdego plecaka.

Zawartość zestawu

Oprócz samego śpiwora i woreczka kompresyjnego znajdziemy w zestawie dwa pasy/gumy do mocowania maty lub materaca (SynergyLink Connectors) oraz duży worek do długotrwałego przechowywania.

Zamek

W Oberonie zamek jest długości 3/4. Nie sięga aż do denka śpiwora tylko kończy się gdzieś w połowie łydki śpiącego. To dobre rozwiązanie, ponieważ każdy dodatkowy centymetr zamka to dodatkowa waga, a stopy marzną nam najbardziej i nie ma sensu ich wentylować i narażać na straty ciepła. Zamek jest bardzo dobrze izolowany za pomocą puchowej listwy która dobrze się układa przy zapinaniu i tworzy realną barierę dla ciepła uciekającego przez zamek. Listwa ta pozostaje na swoim miejscu nawet gdy śpiący zmienia swoją pozycję w śpiworze co jest bardzo pożądaną cechą. Zamek ma sztywnik zapobiegający wcinaniu się wózka w listwę która naprawdę działa. Zamek jest umieszczony z lewej strony śpiwora, tak aby osoba praworęczna mogła wygodnie odpinać go i zapinać. Długość 3/4 ma jeszcze jedną zaletę – osoba leżąca jest w stanie rozpiąć sobie dolny, bardziej oddalony suwak nie wychodząc ze śpiwora, zaledwie wystawiając rękę i lekko podkurczając nogi. To bardzo wygodne, i pozwala na dostęp do suwaga w stopach bez konieczności otwarcia i wychłodzenia całego śpiwora.

Komfort termiczny

Komfort tego śpiwora jest określony jako -10C/ -18C. Dlaczego podane są dwa parametry? Wynika to z różnego odczuwania komfortu cieplnego między kobietami i mężczyznami. Z naukowych badań wynika, że kobiety odczuwają komfort termiczny mniejszy o 6 do 8 stopni Celsiusza. Zatem każdy kto kupuje Oberona może być pewien, że kobieta albo mężczyzna zmarźlak będzie komfortowo spał bez obawy wybudzenia w temperaturze -10C, a odporne na zimno kobiety i większość mężczyzn będzie komfortowo spała w temperaturze do -18 C. Trzeba przyznać, że Thermarest podaje komfort swoich śpiworów bardzo uczciwie i nie naciąga parametrów do potrzeb marketingu. Można spokojnie założyć, że jeżeli komfort podany jest do -10C, to nawet największe zmarźlaki będą w tej temperaturze komfortowo spały. 

Konstrukcja

To co zadziwia, to konstrukcja. Ten 4 sezonowy śpiwór (czyli również na zimę) posiada szereg skomplikowanych i pracochłonnych rozwiązań które inne firmy stosują tylko w zaawansowanych zimowych modelach. To wielka zaleta która sprawia, że właśnie Thermarest oferuje więcej niż konkurencyjne śpiwory w tej samej klasie.

KieszeńTHERMAREST Oberon

Sporo śpiworów różnych firm posiada kieszeń na drobne przedmioty czy precjoza. Taką kieszeń posiada też Oberon, tylko że w przeciwieństwie do innych firm kieszeń znajduje się na zewnątrz, a nie wewnątrz śpiwora. Niby to bez sensu, ale tylko pozornie. Kieszeń znajduje się na piersi i rozpiąwszy nieco zamek śpiwora od góry osoba może sięgnąć ręką do kieszeni na zewnątrz, a świecąc latarką dokładnie widzi co wkłada albo co znajduje się w kieszeni. W ten sposób wychładzamy śpiwór mniej niż gmerając po ciemku w kieszeni umieszczonej wewnątrz śpiwora.

Stopy

Kolejną innowacją konstrukcyjną jest specjalny wałek z puch w którym możemy dodatkowo ukryć stopy. Jak wiadomo stopy marzną najbardziej, bo są gorzej ukrwione, znajdują się najdalej od serca a krew która do nich dociera nieco traci na swojej temperaturze. Ten wałek-kieszonka na stopy jest wszyta na stałe, ale możemy z niej korzystać lub nie, w zależności od tego jak komfort odczuwają nasze stopy. Aby skorzystać z dodatkowego ogrzewacza nie musimy rozpinać zamka. Intuicyjne czujemy gdzie on jest i łatwo nam do niego stopy włożyć jak i wyjąć. To bardzo fajnie, proste, i niezawodne rozwiązanie z którego możemy skorzystać kiedy mamy na to ochotę. Sam kształt dołu śpiwora to osobna sprawa. Część śpiwora w której znajdują się stopy jest odpowiednio wyższa, tak aby palce stóp nie wypychały ociepliny ale także podobnie jak stopy osoby śpiącej anatomicznie pochylone do przodu. Konstruktorzy zrobili kawał dobrej roboty zapewniając stopom anatomiczną komorę układającą puch tak jak układają się stopy, z drugiej strony dbając o to by nie była zbyt obszerna i nie hulał w niej wiatr.

Therma Capture

To technologia której nikt poza Thermarestem nie stosuje. To coś co dodaje komfort termiczny, ale zupełnie nie zwiększa wagi. Otóż materiał śpiwora od strony wewnętrznej posiada tę własność, że odbija promieniowanie podczerwone od ciała do …no właśnie – z powrotem do ciała. To taka trochę wszyta na stałe folia NRC czyli koc termiczny. Prosty i niezawodny sposób na odzyskanie nieco energii od ciała. Aby zobaczyć tkaninę odbijającą promieniowanie – wystarczy zajrzeć do kieszonki śpiwora. Kieszeń jest nią wyściełana.

Kaptur

W Oberonie kaptur jest anatomiczny, trójwymiarowy i pasujący do kształtu głowy. Tak skomplikowany kaptur zapewnia znakomitą izolację i gwarantuje, że w pustych przestrzeniach między głową a ramionami nie będzie hulał wiatr a zimne powietrze nie będzie nas wychładzać. Wykonanie tak trójwymiarowego kaptura jak w Oberonie jest bardzo pracochłonne i drogie. Izolacja głowy jest newralgiczna, ponieważ jest mocno ukrwiona. Dobrze ocieplona głowa, to duży komfort termiczny dla całego ciała bowiem nawet 50% całego ciepła jakie tracimy, tracimy przez głowę. Kaptur dobrze przylega, ma wygodną regulację ściągaczami które są łatwe do sięgnięcia i manipulacji dłonią z wnętrza śpiwora. Projektanci cały obwód dookoła twarzy wyściełali dodatkową ocieplaną listwą puchową. Listwa ta pełni dwie funkcje: zabezpiecza twarz przed uciekaniem ciepła przez szczeliny oraz chroni przed uciskiem twarzy ściągaczami. Mistrzostwo!

Kryza wTHERMAREST Oberon

Kryza, czyli kołnierz dookoła karku. Dobrze wykonany kołnierz poprawia komfort cieplny bo sprawia, że podczas zmiany pozycji śpiącego ciepłe, wygrzane powietrze z wnętrza śpiwora nie wydostaje się na zewnątrz, a zimne powietrze z zewnątrz nie przedostaje się do środka. W Oberonie kryza jest puchowa, maksymalnie prosta i układa się odpowiednio sama z siebie. Nie trzeba przy niej nic robić, zapinać ani regulować. Działa, jak tylko zapinamy śpiwór.

Listwa ocieplająca zamek

Kryza wokół szyi i karku wypełniona puchem jest jednocześnie listwą ocieplającą zamek, tak aby nie uciekało ciepło. Takie zrobienie z dwóch jednego pozwala maksymalnie zmniejszyć wagę i zminimalizować regulację użytkownika. Listwa jest wypełniona puchem, gruba, świetnie izoluje, a producent zadbał o to żeby nie wcinała się w zasuwany zamek, co często jest zmorą tańszych śpiworów.

Szerokość

Oberon jest szerokim, obszernym śpiworem. Nawet spore osoby, o szerokich barkach czy masywnej budowie docenią, że ten śpiwór jest szeroki, komfortowy i łatwo się w nim ułożyć albo zmienić pozycję. Obwód wewnętrzny śpiwora w rozmiarze R w ramionach to 157 cm, w biodrach 145 cm a w stopach 117 cm. Oberon jest po prostu bardzo wygodny.

Różnicowość

Różnicowość śpiwora w największym skrócie to uszycie dużo większego obwodu zewnętrznego śpiwora niż obwód wewnętrzny. Taki krój stosowany jest zazwyczaj w drogich ekspedycyjnych śpiworach, tymczasem i to rozwiązanie zastosował Thermarest w modelu Oberon. Różnicowość daje większy komfort śpiącego, lepsze wykorzystanie termiki puchu a więc i większy komfort termiczny w porównaniu z podobnym śpiworem o takiej samej ilości puchu. W śpiworze różnicowym gdy wypchniemy łokciami boki tkaniny to dalej na zewnątrz będzie izolująca nas warstwa puchu. Nie wypchniemy jej łokciami. Dzieje się tak dlatego, że obwód zewnętrzny śpiwora jest sporo większy niż wewnętrzny. Gdy położymy się w Oberonie cały wierzch śpiwora przykrywa nas i wręcz „rozlewa się” na boki otulając nas z każdej strony. To bardzo świadome i optymalne rozwiązanie maksymalnie wykorzystujące termikę puchu. Spód śpiwora jest nico węższy niż wierzch, tak że dobrze współgra z matą czy materacem.

60/40

W Oberonie 60 % puchu znajduje się w części wierzchniej, a 40% od spodu. To bardzo dobra proporcja bo całych puch nad nami zatrzymuje ciepło i jest rozprężony, a puch pod nami jest zgniatany przez ciężar ciała. Poza tym od spodu i tak izoluje nas materac lub mata. Ilość puchu w śpiworze o rozmiarze R to 790 gram.

SynergyLink Connectors

Śpiwory Thermaresta wyposażone są w specjalne paski/gumy zakładane na maty. SynergyLink Connectors służą do tego aby śpiwór nie ślizgał się i nie zjeżdżał z maty podczas snu. Ale to tylko jeden powód. Drugi jest znacznie ważniejszy. Chodzi mianowicie o to, aby osoba śpiąca nie przewracała się na boki razem ze śpiworem tylko żeby przewracała się wewnątrz śpiwora. To bardzo ważne dla komfortu cieplnego śpiącego, bo gdy śpiący przewróci się na bok wraz ze śpiworem to może odczuwać chłód, a to dlatego że nagle część śpiwora w której było najmniej puchu ( te 40% ze spodu) znajdzie się z boku, na wolnym powietrzu a nie od spodu między śpiącym a materacem.

Puch

W Thermareście Oberon znajduje się wysokiej jakości puch z szarych gęsi o sprężystości 800 cuin posiadający apreturę wodoodporną marki Nikwax. Puch jest znakomity i w niczym nie ustępuje najlepszym produktom marek rodzimych które wykorzystują puch z polskich i węgierskich hodowli. Dodatkowo Thermarest zapewnia, że stosuje puch z humanitarnych hodowli (czyli tzw. Responsible Down Standard Certified)

Komory

Oberon posiada tak zwane ciepłe szwy czyli nie ma zimnych mostów, a puch jest pozamykany w prostych komorach typu H, które zapewniają optymalną izolację termiczną do wagi śpiwora.

Wodoodporość puchu

Różnica w ilości wilgoci jaką wchłania od ciała śpiwór Oberon w porównaniu ze śpiworem z puchem nie wodoodpornym jest znaczna. Apretura wodoodporna sprawia również, że czas wysuszenia śpiwora jest krótszy niż przy użyciu standardowego puchu. Wykończenie Nikwax nie powoduje że w tym śpiworze można spać na deszczu czy zalać go wodą w postaci kropli, ale sprawia, że woda w postaci pary mniej wiąże się z puchem i łatwiej go wysuszyć. Nie mamy danych czy to wodoodporne wykończenie wytrzyma pranie śpiwora, ale różnica jest odczuwalna. Zalety wodoodpornego puchu w Oberonie doceni każdy kto nocuje w terenie wiele noclegów gdzie wilgoć kumuluje się w śpiworze z każdą następną nocą.

Wykonanie i komponenty

Śpiwór jest wykonany bardzo starannie przy użyciu najlepszych komponentów. Zamki, nici, stopery, taśmy, to wszystko jest najwyższej jakości obliczone na wiele lat użytkowania. Od zewnątrz Oberon pokryty jest bardzo drobną tkaniną poliestrową o gęstości 20D i strukturze ripstopu z wykończeniem wodoodpornym DWR, a od wewnątrz taffetą poliestrową o gęstości 20D (to właśnie ta warstwa z technologią Therma Capture). Śpiwór jest wykonany w Chinach ale jakość wykonania jest bardzo wysoka i nie budzi najmniejszych nawet zastrzeżeń.

Dodatki

Oberon posiada w denku „uszy” za które można go powiesić z boku szafy a także sporo wewnętrznych pętelek do zamocowania wewnętrznego prześcieradła czy poszewki. Te pierwsze bardzo pomocne do długotrwałego przechowywania a te drugie pozwolą bardzo długo zachować śpiwór czysty.

Podsumowanie

Oberon to  niezwykle wygodny i komfortowy śpiwór dla zimowego wędrowca. Oberon jest mały i ciepły. Spokojnie mieści się do plecaka i zostanie nam jeszcze mnóstwo miejsca na odzież, jedzenie i sprzęt biwakowy. Trudno będzie znaleźć na rynku śpiwór który jest tak ciepły a jednocześnie tak lekki i niewielki po spakowaniu jak Oberon. Synergiczne działanie świetnego puchu, różnicowej konstrukcji i technologii Therma Capture sprawiły, że z niespełna 800 g puchu dało się uzyskać w pełni zimowy śpiwór z doskonałym komfortem cieplnym. To sprawia, że Oberon jest najlepszym na rynku śpiworem czterosezonowym w relacji waga -komfort termiczny. Oberon kosztuje więcej niż inne śpiwory z taką ilością puchu, ale jest od nich wyraźnie cieplejszy. Jeżeli szukasz śpiwora na wiele, wiele lat użytkowania który cię nie zawiedzie, polecam właśnie ten. Oberon oferuje dużo więcej i właśnie za te „dużo więcej” warto zapłacić.

Galeria zdjęć testowanego śpiwora Oberon

Strona producenta

https://paker.pl/spiwor-puchowy-thermarest-oberon-0

Rafał Król
Kwiecień 2019