Tatonka Yukon LT 60+10

Yukon 60 LT to wygodny turystyczny plecak o dużej pojemności na wielodniowe wycieczki. Tatonka nie robi tym modelem żadnych rewolucji, po prostu dostarcza klasyczny, wygodny plecak w nowej, lżejszej odsłonie.

Jak określa sam producent ten plecak pozwala na wygodne noszenie ładunków do 25 kg. Ja osobiście nosiłem w nim w górach do 22 kg zimą i potwierdzam, że obciążenia tego rzędu nosi się w Yukonie dobrze.

Yukon 60 to plecak dla osób które lubią proste rozwiązania i dla których mniej znaczy więcej. Ten plecak nie ma skomplikowanych regulacji ani wielu kieszeni. Nie ma też anatomicznych trójwymiarowych udziwnień ani fikuśnych udogodnień. Jest po prostu minimalistyczny.

Tatonka Yukon
Tatonka Yukon LT 60+10 to duży plecak na poważne wyrypy.

Czapka plecaka ma jeden zamek wodoszczelny i jedną przestronną kieszeń. Co bardzo ważne, całą czapkę można podnosić i opuszczać w zależności od tego jak bardzo wypakowany jest wierzch plecaka. Plecak ma jedną komorę do której mamy dostęp z góry oraz przez dwa zamki od strony frontu (przeciwnej do pleców) w kształcie położonego C. Jeden zamek daje szybki dostęp do zawartości na dole, drugi do zawartości u góry. Wierzch plecaka ma komin który zwiększa objętość o 10 litrów zaciągany sznurkiem ze stoperem. Plecak ma też dwa długie troki boczne wszyte zygzakiem, co pozwala na ściągniecie i zmniejszenie objętości plecaka, oraz na sprawne zamocowanie przedmiotów takich jak mata, czy kijki trekkingowe. Z boku plecaka mamy dwie obszerne, głębokie kieszenie, wykonane z tego samego materiału ripstopowego ( czyli w pancerną kratkę) co cały plecak. Materiały użyte do konstrukcji plecaka to uznane T-DIA Rip oraz Textamid 1.0.

System nośny V2 Light pozwala na regulację długości pleców poprzez przesunięcie rzepów na drabince taśm. To prosty, niezawodny system który pozwala na regulację długości pleców dla osób o wzroście 165 cm jak i tych ze wzrostem 195 cm. I daje gwarancję, ze po ustawieniu żądanej długości nic nie będzie się zmieniać czy samodzielnie rozregulowywać.  O ile wysokość pasów ramiennych jest regulowana, o tyle pas biodrowy jest umieszczony na stałe. Poduszki pasów ramion i bioder są grube, mięsiste i mocne oraz dobrze przenoszą ładunek. Pas biodrowy wspomagają dwa pałąki z włókna szklanego które wędrują wzdłuż pleców, ale co ciekawe pas biodrowy nie ma żadnych dodatkowych taśm stabilizujących ani odciągów. Tym niemniej jednak działa i działa dobrze.

Tatonka Yukon LT 60+10
Tatonka Yukon LT 60+10. System nośny jest prosty, ale niezawodny.

Yukon 60 + 10 LT ma też sporo taśm i uchwytów do przenoszenia. Dwie duże taśmy uchwyty od strony pleców i od frontu pozwalające przenieść cały plecak, taśmę z wieloma przelotami umieszczoną centralnie od frontu pozwalającą zamocować różne przedmioty, oraz 4 przeloty z taśmy na czapce które pozwalają zamontować tam zbędną kurtkę czy inny kawałek odzieży. U spodu od frontu znajdziemy dwie duże taśmy na czekany czy kijki.

Wewnątrz plecaka od strony pleców znajdziemy obszerną kieszeń na bukłak z płynem  do 3 litrów i dziurkę na wyprowadzenie rurki z piciem na zewnątrz.

Plecak jest wyposażony w bardzo nowoczesne klamerki co do których miałem obawy jak będą sprawdzały się na mrozie i w rękawiczkach. W praktyce okazało się że klamerki działają dobrze na mrozie i łatwo jest je obsłużyć nawet w rękawicach.

Tatonka Yukon LT 60+10. Kosmiczne klamerki sprawdzają się zaskakująco dobrze nawet w paskudnych warunkach.

Plecak ma także wszytą w czapkę płytkę Recco która przyspiesza lokalizację w razie zasypania w lawinie.

Minusy

Choć plecak nazywa się LT ( light czyli lekki) waży niemal 1,9 kg. Widać tutaj sporą niekonsekwencję. Konstruktorzy zadali sobie sporo trudu do użycia lekkich materiałów, taśm, zamków i klamerek, po czym bardzo lekki worek o pojemności 70 litrów zespoli z wygodnym ale ciężkim systemem nośnym pleców żywcem wziętym z tradycyjnego, ciężkiego plecaka. Gdyby Tatonka zadała sobie trud i odchudziła system nośny, wyszedłby plecak 70 litrów o wadze około 1,5 kg, a tak mamy 1,9 kg. To niezły wynik, ale bez szału który zasługiwałby na miano Light. Druga sprawa – kieszenie boczne. Są one wykonane z tego samego materiału co sam plecak. Gdy komora plecaka jest mocno wypakowana bagażem, nie sposób do kieszeni zmieścić jakieś przedmioty o większej objętości ( butelka z piciem, kanapka). Te kieszenie powinny być z elastycznej, rozciągliwej siatki, a nie ze sztywnego materiału. Pas biodrowy jest mocny i pancerny, ale gdyby miał odciągi w postaci taśm połączonych z bryłą plecaka sam ładunek byłby stabilniejszy, szczególnie podczas zejść i wędrówki w trudnym terenie.

Podsumowanie

Yukon LT 60 + 10 to prosty, łatwy w obsłudze i wygodny plecak trekkingowy na wielodniowe wyjazdy.

Szczególnie polecany tym którzy cenią proste, przejrzyste konstrukcje bez udziwnień i zbędnych regulacji. Takie w których nie ma co zepsuć.

Strona dystrybutora:

Zdjęcia produktu

Rafał Król

Styczeń 2022

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.