Bukłak Source Durabag był testowany podczas ekspedycji w Andach w temperaturach -10C do +35C w trudnych pustynnych i wysokogórskich warunkach przez kilka tygodni.
Wytrzymałość i jakość materiałów W Durabag
Spośród różnych bukłaków z rurką Source Durabag to produkt szczególnie dobrze zaprojektowany i wykonany. W zasadzie to jeden z zaledwie kilku bukłaków na rynku które nadają się nie tylko do sporadycznego turystycznego użycia ale do ciężkiego „ciorania” na ekspedycji, na wojnie czy wielotygodniowym wyjeździe. W tym bukłaku wszystko jest solidne i porządnie wykonane. Materiały użyte w tym produkcie oferują najwyższą jakość i wieloletnią trwałość. Na Durabagu można usiąść czy stanąć i nic się nie łamie ani nie pęka. Zarówno wewnętrzny przeźroczysty zbiornik z polietylenu jaki i zewnętrzny „plecaczek” są wykonane z ogromną starannością. Zewnętrzny plecaczek ma kilka warstw. Od zewnątrz i wewnątrz jest nylon ( na zewnątrz gęstszy i wytrzymalszy). Między warstwami znajduje się cienka warstwa z pianki poliestrowej. Taka konstrukcja chroni właściwy bukłak przed przebiciem i uszkodzeniem ( a waży zaledwie 105 gram).
Łatwość obsługi
To co zachwyca od pierwszego użycia to łatwość obsługi. Nawet w najdrobniejszym pustynnym piachu ustnik się nie blokuje a zawór nie zapiaszcza. Przy Durabagu wszystko można zrobić w rękawiczkach co ma niebagatelne znaczenie w trudnych warunkach. Plastikowy uchwyt z oczkiem dookoła wlotu do napełniania bardzo ułatwia nabieranie wody z płytkich zbiorników i trzymanie bukłaka przy przelewaniu wody. Przez proste przekręcenie ustnika możemy zamknąć lub otworzyć zawór i zabezpieczyć ustnik przed wyciekiem płynu. Zarówno zakrętka jaki przykrywka ustnika do picia (Dirs Shield Valve Cover) są przytwierdzone do bukłaka na mocnej poliamidowej lince i nie sposób ich zgubić. Główny otwór do nalewania ma średnicę i gwint kompatybilny z wieloma filtrami do wody w tym z jednym z najbardziej popularnych na świecie filtrami firmy MSR. W rejonie gdzie woda jest skażona można nakręcić filtr bezpośrednio na Durabaga i pompować wodę wprost do bukłaka bez ryzyka skażenia brudną wodą. Bałem się trochę skomplikowanego, wieloczęściowego zaworu który otwiera/zamyka dostęp płynu do ustnika. Niesłusznie. Bez problemu można go rozmontować, wyczyścić i złożyć. Kilka prostych do montażu elementów i nierdzewna sprężyna. Sam ustnik z którego leci woda po „przygryzieniu” jest mocny i bardzo plastyczny. Nie zostają na nim ślady nacisku zębów ani resztki pokarmu. Rurka którą płyn wędruje z bukłaka do ust jest schowana w mocnej, gęsto plecionej koszulce z nylonu a łączenie z zaworem i ustnikiem zabezpieczone termokurczliwą owijką.
Higiena i mycie Durabag
Dzięki specjalnym technologiom o których napisałem niżej projektanci zrobili wszystko żeby wnętrze bukłaka zarówno rurki jak i samego pojemnik na wodę było jak najbardziej gładkie i śliskie. Im bardziej gładsza powierzchnia tym mniejsza szansa że przyczepi się tam jakieś organiczne resztki, glony czy bakterie które mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego. Dzięki temu Durabag używany przez wiele tygodni bez detergentów i mycia nie śmierdzi i jest bezpieczny dla zdrowia.
Po każdym wyjeździe bez problemu można rozłożyć Durabaga na części pierwsze. Plastikowy uchwyt z okiem do trzymania przy nalewaniu to również forma nakrętki która trzyma zmontowany bukłak. Wystarczy tę część odkręcić aby zdjąć zewnętrzny „plecaczek” i wyjąć z niego właściwy bukłak z rurką. To pozwala sprawnie wyczyścić, umyć i wysuszyć wszystkie części.
Obudowa i noszenie
Część bukłaków na rynku jest „gołych” i można je umieszczać tylko w plecakach posiadających specjalną kieszeń na bukłak. Durabag jest we własnym plecaczku z nylonu i pianki który chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. U góry ma ucho do przenoszenia i do podwieszania wewnątrz plecaków z kieszeniami na bukłak, oraz ma dodatkowo paski boczne oraz klamerki dzięki którym można go dosyć swobodnie mocować do różnego rodzaju plecaków i bagaży. Daje to sporą swobodę przenoszenia i gwarancję „kompatybilności” nawet z plecakami starej generacji i sprzętem wojskowym. Plecaczek pozwala na wyprowadzenie rurki do picia z obu stron z prawej i lewej co bardzo docenią osoby leworęczne.
Dane techniczne Durabag
Pojemność bukłaka: 3 litry
Waga: 280 g
Wysokość: 43 cm
Szerokość: 21 cm
Technologie użyte w Durabagu
– rurka powlekana materiałem, który chroni napój przed promieniami UV, pomaga w utrzymaniu czystości rurki
– technologia Glass Like to wielowarstwowa folia polietylenowa, jest ona 2000% gładsza niż w przypadku standardowych folii TPU, praktycznie nieodróżnialna od szkła
– system Taste Free daje smak czystej cieczy bez plastikowego smaku. Niezależne testy potwierdziły, że przechowywanie wody w bukłaku przez wiele dni, a nawet tygodni ma świeży smak
-technologia Grunge-Guard – zaaprobowana przez stowarzyszenie FDA technologia hamuje wzrost bakterii na powierzchni zbiornika i rurki
-łatwy w konserwacji i utrzymaniu czystości dzięki technologii Glass Like w połączeniu z Grunge-Guard reprezentuje nową generację bukłaków, w którym czyszczenie nie jest już problemem. Wystarczy napełnić oraz pić znowu i znowu bez specjalnej konserwacji i czyszczenia. Woda pozostaje świeża przez wiele dni, a nawet tygodni.
Helix Valve – zawór z wysokim przepływem, który nie kapie i nie przecieka. Delikatny nacisk na ustnik silikonowy otwiera zawór.
Dirt Shield Valve Cover – chroni zawór przed brudem, piaskiem, kurzem, błotem i innymi zanieczyszczeń na drodze.
Dlaczego 3 litry
Durabag występuje w objętościach 2 i 3 litry. Różnica w wadze między 2 a 3 litrami to zaledwie 40 gramów. Warto nosić te kilkadziesiąt gram więcej i mieć aż 1 litr pojemności więcej. Nie trzeba z niego korzystać, ale warto go mieć, szczególnie gdy do kolejnego źródła mamy kawał drogi.
Dla kogo Source Durabag 3 L?
Przede wszystkim dla tych którzy potrzebują niezawodnego sprzętu od którego może zależeć ich życie. Na ekspedycje, długie wyjazdy turystyczne z dala od cywilizacji i tam gdzie problemem będzie regularne mycie bukłaka. Dla wojska, survivalowców, bushcraftowców, dla rowerzystów, ratowników górskich i turystów.
Galeria Source Durabag
Cena Source Durabag 3L
194 zł
Strona producenta
Rafał Król
styczeń 2018