Rękawice Ziener Gaminus

Rękawice Ziener Gaminus

Na samym początku pisania testu zacząłem się zastanawiać czy użyć słowa rękawiczki czy rękawice. Bo choć Gaminusy wyglądają jak standardowe softshellowe rękawiczki oferują komfort i ochronę jak solidne alpinistyczne rękawice.

Gaminus marki Ziener to solidna niemiecka robota i bardzo dobrze przemyślany produkt. Choć z daleka wyglądają niepozornie, wystarczy przyjrzeć im się z bliska żeby zobaczyć że to bardzo skomplikowane, nowoczesne rękawice z najwyższej jakości materiałów wyposażone w kilka chroniących dłonie technologii.

Gaminusy to świetne rękawice do zimowej roboty

Gaminusy przeznaczone są do wszelkiego rodzaju aktywności zimowych gdzie użytkownik potrzebuje wykonywać różne precyzyjne czynności na mrozie. W Gaminusach zarówno obsługa szpeju wspinaczkowego, czynności związane z zimową turystyką jak zamykanie zamków, otwieranie klamer plecaka i inne tym podobne, jak tez obsługa wiązań skiturowych, kijów i zakładanie/ zdejmowanie fok są łatwe. Cała rękawica jest wykonana z elastycznych materiałów które poddają się wraz z ruchem palców. Kształt rękawicy jest anatomiczny a palce są uszyte tak, aby maksymalnie przypominały anatomiczną pozycję dłoni w spoczynku. 

Te rękawice chronią w 100% przed wiatrem i wodą a to za sprawą użycia membrany Aquashield. Na mrozie tempo schnięcia przepoconej rękawiczki jest imponujące, a sama membrana jest rozciągliwa i “pracuje” wraz z elastycznym materiałem tworzącym rękawicę. Niektóre wielowarstwowe rękawice schną długo, co sprawia że nie nadają się na wielodniowe wyprawy z noclegami pod namiotem czy w ścianie. Gaminusy schną wyjątkowo szybko i nawet zostawione na noc w namiocie poniżej 0C nie kumulują wilgoci ani lodu, a po ponownym założeniu bardzo szybko się wygrzewają i “wypychają” na zewnątrz zamrożoną wilgoć. Ta własność sprawia że Gaminusy nadają się jako robocze rękawice na wielodniowe zimowe wyprawy. 

Rękawice są przyjazne użytkownikowi i proste w obsłudze. Łatwo się je zakłada, łatwo umieszcza pod rękawem kurtki, łatwo zapina rzep na mankiecie nadgarstka. Ba! Końcówka rzepa jest tak uszyta że łatwo ją złapać nawet w (drugiej) rękawiczce.  Poza rzepem na nadgarstku Gaminusy nie mają żadnej regulacji. Nie ma tu żadnych ściągaczy, stopperów, regulacji. Rękawice są dopasowane od razu po założeniu. Ziener pomyślał o wszystkim i nawet rzep na nadgarstku jest taki, że nie zahaczy o bieliznę termoaktywną czy bluzę z polaru. 

Jeżeli miałbym coś napisać o poszczególnych warstwach tych rękawic, to wygląda to tak: – całe wnętrze dłoni oraz cały kciuk i wszystkie palce do pierwszej kości paliczka są wyściełane skórą. I to nie byle jaką, tylko legendarnej jakości skórą brytyjskiej marki Pittards. Ta skóra jest mocna, lekka, elastyczna i dobrze chroni dłoń i palce przed urazami mechanicznymi. Pod skórą jest właściwa elastyczna rękawica z rozciągającego się materiału, pod nią membrana Aquashield a jeszcze pod nią warstwa ociepliny Primaloft Gold. Ociepliny jest mniej od strony wnętrza dłoni, za to więcej od wierzchu. To bardzo mądre rozwiązanie, bo gdy trzymamy dłonie na kijkach czy czekanie wiatr i mróz dokuczają głównie wierzchowi dłoni. 

Gaminusy mają też kilka małych, niepozornych udogodnień które bardzo ułatwiają zimowe funkcjonowanie. Trzeci i czwarty palec są wyposażone nad pierwszym paliczkiem w gumki dzięki którym łatwo jest rękawice ściągnąć, a wierzch kciuka jest wyściełany materiałem którym sprawnie przetrzemy gogle czy okulary ze śniegu. Gaminusy posiadają też elastyczne “bransoletki” z szerokiej gumy dzięki którym nawet gdy zdejmiemy rękawice i upuścimy, nie upadną one na śnieg tylko będą wisiały na gumkach przytwierdzonych do naszych nadgarstków.

Rękawice Ziener Gaminus

Ziener jako firma produkująca rękawice od dekad wie, że co za dużo to niezdrowo. Gaminusy są pod tym względem idealne. Nie ma w nich żadnego nadmiaru, nie ma za dużo ociepliny, wszystkiego jest w sam raz. Równowaga między operatywnością, wagą a termiką jest świetnie zachowana. Para w rozmiarze 9 (L) waży 160 gramów. Razem z rękawiczkami jest porządny aluminiowy karabińczyk do spięcia rękawic razem.

Gaminusy to świetne rękawice do zimowej roboty. Przy niewielkiej nawet aktywności powinny zapewnić dobrą termikę do – 20 C, nawet przy silnym wietrze.  Serdecznie polecam zimowym wędrowcom, skiturowcom, myśliwym i wspinaczom.

Link do produktu

https://ziener.com/en/winter/gloves/skitouring-freeride-gloves/31974/GAMINUS-AS-R–PR-glove-mountaineering_801411

Zdjęcia produktu

Rafał Król

Styczeń 2022 r