MSR Pocket Rocket Deluxe

Pocket Rocket to popularny i znany od lat kieszonkowy palnik na kartusze gazowe od amerykańskiego MSR.  Obecnie pojawił się na rynku w odmianie Deluxe, i właśnie go przetestowaliśmy. Deluxe oznacza tyle co luksusowy, zbytkowny czyli jak to się teraz mówi „wypasiony”. Pocket Rocket Deluxe jest droższy od standardowego Pocket Rocketa dwukrotnie. Czy warto wydać na składany palnik na kartusze gazowe 350 – 400 zł?

Pierwsze wrażenia

Nie trzeba być ekspertem żeby poczuć to „coś” gdy tylko weźmie się ten palnik do ręki. Pocket Rocket Deluxe jest wyjątkowo starannie i pięknie wykonany. Cały palnik jest zbudowany z nierdzewnej stali i ma wbudowany zapalnik piezoelektryczny. Nóżki palnika chowają się na bok a po rozłożeniu  mają potężny udźwig. Nawet spory garnek z wodą na tym palniku będzie stał pewnie i mocno. Deluxe nie ma żadnych części plastikowych które mogłyby się stopić, nagrzać, zniszczyć. W tym palniku nie ma się co zgiąć czy złamać.

Wymiary i parametry Pocket Rocket Deluxe

Największym elementem palnika jest dysza z wieloma dziurkami przez które wydostaje się gaz. Dysza ma średnicę niecałych 5 cm. Cały palnik po złożeniu ma wysokość 9 cm i tę maksymalną dla dyszy średnicę około 5 cm. W komplecie do palnika jest załączony solidny woreczek z cordury. Palnik w woreczku waży równo 100 gram. Deluxe ma moc 3200 Watt czyli 11000 BTU. To trochę za dużo mocy moim zdaniem, ale konstruktorzy zrobili to celowo, ponieważ Deluxe ma również dobrze działać na dużych wysokościach, gdzie jest mniej tlenu.

Duża moc to gwarancja, że gotowanie nie będzie trwać zbyt długo na dużych mrozach ani w warunkach obniżonej ilości tlenu i niższego ciśnienia. Na kartuszu 230 ml gazu ( czyli takim średnim) można ugotować minimum 17 litrów wody, a czas gotowania litra wrzątku wynosi około 3 minuty i 20 sekund. Oczywiście wszystko zależy od wielu innych parametrów takich jak wysokość, temperatura, wiatr, garnek, przykrywka itp.  Ale te średnie dane pozwalają oszacować możliwości palnika.

Zapalnik piezzo

O ile we wszystkich innych palnikach zapalnik piezoelektryczny to źródło problemów, o tyle w tym palniku to zapalnik jest integralną , stalową i niezniszczalną częścią całości. Sama igła po której przeskakuje iskra jest bardzo mała i umieszczona na samej górze palnika w samym środku. Daje płomień niezawodnie za każdym razem. Igła jest malutka i płasko przylega do dyszy. Nie sposób jej uszkodzić ani zniszczyć. Nawet wyzwalacz iskry jest metalowy i bardzo solidny. Z drugiej strony mimo, że cała konstrukcja jest metalowa to nie ma możliwości aby w momencie wyzwalania iskry poraził nas prąd.

Dysza MSR Pocket Rocket Deluxe

Dysza ma okrągły kształt ale w przeciwieństwie do większości konstrukcji na rynku nie jest wypukłym elementem przypominającym kapelusz grzyba, ale wręcz przeciwnie wklęsłym elementem z metalowym, wysoką na około 0,5 cm krawędzią. Ta krawędź oraz wgłębienie dyszy sprawia, że Pocket Rocket Deluxe sam z siebie bez żadnych dodatkowych osłon jest palnikiem w sporym stopniu odpornym na wiatr. Płomień dyszy jest symetryczny i regularnie rozprowadza płomień i ciepło nawet na dużych garnkach.

Regulacja

Pocket Rocket Deluxe posiada pełną i płynną regulację za pomocą dużego, łatwego do złapania nawet w rękawiczce pokrętła z drutu. Z łatwością można ustawić płomień od takiego ledwo ledwo do duszenia na wolnym ogniu, do bardzo dużego płomienia zapewniającego jak najszybsze uzyskanie wrzątku.

Wrażenia użytkowe MSR Pocket Rocket Deluxe

Pocket Rocket Deluxe jest palnikiem pracującym bardzo cicho i pozwalającym na pełną i płynną regulację płomienia. Gotowane na nim i rozpalanie go to czysta, bezproblemowa przyjemność. Łatwo nim operować zarówno gdy jest bardzo ciepło jak i w tedy gdy jest zimno i musimy działać w rękawiczkach.

MSR Pocket Rocket Deluxe – świetna konstrukcja współpracująca z różnymi osłonami i garnkami.

Magiczny zawór

Pocket Rocket Deluxe posiada zawór regulujący ciśnienie gazu podawanego z butli do palnika. W standardowym palniku im mniej jest gazu w butli tym płomień palnika jest słabszy i bardziej mizerny.

W Pocket Rocket Deluxe jest specjalny zawór, który podaje z butli tyle gazu ile trzeba aby płomień był zawsze tak samo mocny. To bardzo poprawia komfort użytkowania, szczególnie w górskich warunkach, niskich temperaturach oraz gdy w kartuszu jest mało gazu. Dzięki temu zaworowi oszczędzamy naprawdę sporo czasu i nerwów. Z drugiej strony ten zawór sprawia, że palnik zda egzamin również w ekstremalnych warunkach.

Podsumowanie


MSR Pocket Rocket Deluxe – 100 gram wagi i potężna moc 3200 Watt.

Pocket Rocket Deluxe to wielki popis inżynierów marki MSR. Świetna konstrukcja, najlepsze materiały i niezawodna praca. Jeżeli miałbym wybrać jeden składany palnik gazowy który ma być niezawodny i świetnie działać w każdych warunkach to wybrałbym właśnie ten. Jest sporo droższy od innych propozycji na rynku, ale w tym palniku nie ma się co zepsuć i będzie niezawodnie służyć przez długie lata. To taki sprzęt który lubi się od pierwszego użycia. Jeżeli podróżujesz w różnych warunkach i sporo gotujesz a dodatkowo cenisz sobie małe rozmiary sprzętu i jego niezawodność to jest to palnik dla Ciebie. Za jego cenę kupujesz sobie luksus niezawodnego gotowania i świętego spokoju.

Galeria zdjęć produktu – MSR Pocket Rocket Deluxe

Strona produktu

https://paker.pl/kuchenka-msr-pocketrocket-deluxe-z-piezo

Rafał Król
Maj 2019

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.