Marmot to już światowy gracz wagi ciężkiej na rynku śpiworów. Warto więc przyjrzeć się choćby jednemu śpiworowi tej marki na próbę. Padło na model Trestles 30 Elite.
Wrażenia użytkowe
Śpiwór bardzo szybko się wygrzewa. To znaczy, że w przeciwieństwie do tanich ocieplin starego typu bardzo szybko robi się w tym śpiworze ciepło. Marmot stosuje własne włókna poliestrowe o nazwie HL-ElixR. Choć trudno o nich znaleźć jakieś informacje, to sądząc po odczuciach użytkownika ta ocieplina to technologiczna górna półka. Stąd zapewne przydomek Elite w nazwie śpiwora. Ocieplina HL-ElixR nie jest sztywnym kocem, ale bardzo miękką, puszystą i szybko nagrzewającą się izolacją. Jak wszystkie włókna poliestrowe ten śpiwór grzeje nawet gdy jest przepocony lub doszczętnie mokry, co sprawia że będzie idealnym produktem dla lubiących spać pod chmurką bez namiotu czy służb mundurowych działających w terenie.
Krój, kształt, wygoda
Śpiwór jest bardzo dobrze zaprojektowany i wygodny. Oferuje sporo miejsca i nawet w odcinku ramiona- łokcie nie jest w nim ciasno. Doskonale skrojony jest kaptur który pozwala dobrze objąć twarz i nie tracić ciepłego powietrza podczas obracania się z boku na bok. Fantastycznie wykonana jest część śpiwora odpowiadająca za tę część ciała która marznie nam najbardziej, czyli za stopy. Dno śpiwora i miejsce na stopy są specjalnie powiększone i anatomicznie pochylone, tak jak układają się stopy podczas snu. Mało tego, miejsce gdzie wystają nam palce stóp jest specjalnie podniesione i uwypuklone. Chociażby ten fragment pokazuje ile włożono pracy w tę konstrukcję. Poza kapturem i stopami warto zwrócić uwagę, że Trestles 30 Elite posiada kołnierz ocieplający wokół szyi, ale nie jest to żadna gruba kryza którą trudno jest ułożyć a po prostu sprytnie układający się wałek o który w ogóle nie musimy dbać.
Śpiwór ma dużo innych praktycznych udogodnień które bardzo ułatwiają biwakowanie. Przede wszystkim drugi, krótki zamek który znajduje się po przeciwnej stronie zamka który służy nam do otwierania śpiwora. Dzięki temu możemy do śpiwora wygodnie wsuwać się od strony głowy, a nie tylko wchodzić od boku. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla osób które śpią w ciasnych namiotach lub norach biwakowych, albo muszą czuwać na wpół siedząc i mieć odsłonięte ramiona. Główny zamek ma pancerny, specjalny wózek uniemożliwiający wcinanie się zamka oraz dobrze izolującą listwę ocieplającą. Nawet sznurki ściągaczy przemyślał Marmot do końca,gdyż po ciemku odróżnimy sznurek okrągły od płaskiego i szybko nauczymy się który odpowiada za ściągnięcie interesującej nas części kaptura.
Waga i rozmiar Marmot Trestles 30 Elite
Śpiwór w rozmiarze R (regular) jest odpowiedni dla osób o wzroście do 183 cm. Śpiwór wraz z workiem kompresyjnym w którym się mieści waży zaledwie 1020 g. Kolejne 100 g waży duży worek do przechowywania śpiwora kiedy go nie używamy.
Zakres temperatur
Komfort dla tego śpiwora podany jest na +3C. To bezpieczna i zgodna z prawdą temperatura. Tolerancja to -2C. Faktycznie, przy grubszym niż sama bielizna ubraniu, w temperaturze – 2C da się jeszcze spać nie budząc się z zimna. Producent określa temperaturę ekstremalną na – 18C. Warto dodać, że w tak niskiej temperaturze śpiwór chroni nas jedynie przed odmrożeniami, natomiast na pewno będziemy odczuwać zimno.
Relacja waga/wielkość/ temperatura
Trzeba doprawdy elitarnej ociepliny żeby zrobić tak kompaktowy śpiwór o wadze zaledwie 1 kg który ma tak duży komfort termiczny. Są oczywiście śpiwory syntetyczne sporo tańsze, ale są one o wiele cięższe i znacznie większe po spakowaniu. Trestles 30 Elite to doskonała proporcja wagi i objętości do możliwości które oferuje.
Na jakie warunki Marmot Trestles 30?
To jest śpiwór na Polskie warunki od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeżeli nie biwakujemy zimą, to ten śpiwór będzie doskonałym rozwiązaniem.
Dla kogo Trestles 30 Elite
Ten śpiwór to idealna propozycja dla osób które noszą bagaż na plecach i zależy im na małej wadze i niewielkiej objętości, ale z różnych powodów nie sięgają po śpiwór puchowy. Trestles 30 Elite nie boi się deszczu ani wilgoci. Nadaje się do improwizowanych biwaków w terenie i w naturalny sposób należy go polecić survivalowcom, preppersom, bushcraftowcom i harcerzom, a także speleologom śpiącym w jaskiniach i żeglarzom którym zdarza się spać na łódkach.
Cena detaliczna
Około 650 zł ( 2018 r)