Komfort cieplny – Europejska Norma

Co to jest komfort cieplny Według EU Standard EN 13537?

Jest to norma, która pozwoliła ujednolicić i wprowadziła standard odczuwania komfortu cieplnego użytkowników śpiworów. Dotychczas każdy producent śpiworów mógł zwodzić klientów mówieniem, że jedni marzną bardziej niż inni, a przez to bardzo subiektywnie oznaczać parametry swoich śpiworów. Kupujący nie mogli być pewni czy dany śpiwór jest wystarczający dla nich. Wprowadzenie normy definitywnie to zmieniło.

komfort cieplnyNorma jest skonstruowana przy użyciu termalnego manekina (wytwarza on tyle ciepła co ludzkie ciało), który jest ubrany w bieliznę termiczną z długim rękawem oraz skarpety zakrywające kostki. Manekin jest wyposażony w sensory temperatury na całym swoim „ciele”, z których dane pozwalają na odczyty temperatury wewnątrz śpiwora.

Zanim przejdziemy do testów – jedna bardzo ważna informacja. Komfort termiczny kobiet i mężczyzn jest różny. Średnio o 7°C. Oznacza to, że kobiety potrzebują średnio 7°C więcej niż mężczyźni żeby czuć się komfortowo. Ta właściwość jest wykorzystana do konstruowania normy. Dzięki temu bardziej marznące kobiety też mają podany zakres temperatury, który zapewni im komfort.

Norma określa różne wartości:

  • T-comfort (temperatura komfortu) – Jest to dolna granica temperatury, przy której zwykła kobieta może spać komfortowo. Dodatkową informacją jest to, że kobieta ma wyprostowane nogi.
  • T-lim (temperatura limitu, temperatura graniczna) – Jest to dolna granica temperatury, przy której zwykły mężczyzna może spać komfortowo. Dodatkową informacją jest to, że mężczyzna ma podkurczone nogi, jest skulony.
  • T-ext (temperatura graniczna, temperatura ekstremalna) – Jest to taka temperatura, przy której możliwe jest wystąpienie hipotermii u zwykłej kobiety po 6 godzinach snu. Kobieta ma podkurczone nogi.

Informacje jak wygląda zwykła kobieta i mężczyzna będą nam potrzebne do dalszych rozważań.

Norma definiuje kobietę jako to dziewczynę: 25 lat, 60 kg, 160 cm wzrostu.

 

Norma definiuje mężczyznę jako chłopaka: 25 lat, 70 kg, 173 cm wzrostu.

 

Wdrożenie tej normy spowodowało, że producenci śpiworów obniżyli deklarowane przez siebie wartości temperatur dla swoich produktów. I choć wszystko stało się mniej ciepłe, to jednak zaczęło być bardziej bezpieczne.

Omówienie normy komfortU cieplnEGO.

W temperaturze T-comfort MUSI być ciepło każdemu, temperatura ta jest wyliczona dla kobiety, a więc twórcy normy pomyśleli specjalnie o zmarzlakach. Kierując się tą temperaturą na metkach możemy być pewni, że kupowany przez nas śpiwór w tej temperaturze NA PEWNO zapewni nam ciepło, bez względu na płeć.

W temperaturze T-lim zdrowy mężczyzna będzie się wysypiał, ale kobiecie będzie już chłodno. Ten próg temperatur jest wskazówką dla aktywnych ludzi, takich jak turyści i wspinacze w jakiej temperaturze jeszcze da się smacznie spać. Będzie tu występowała różnica 7°C miedzy kobietami a mężczyznami o której wspomniałem powyżej.

W temperaturze T-ext nasz śpiwór gwarantuje nam tylko przeżycie, choć po 6 godzinach snu możemy być już porządnie wychłodzeni i wpadać w hipotermię. Ta granica temperatur jest wykalkulowana na kobietę, a więc na zmarzlaka, co daje nam pewien margines bezpieczeństwa, ale tylko pewien. Tę temperaturę musimy traktować nadzwyczaj poważnie, poniżej niej istnieje spore zagrożenie dla naszego zdrowia i życia.

Uwagi do NOrmy komfortu cieplnego EN 13537

Ze względu na użyte manekiny zalecam szczególną uwagę osobom które są bardzo wysokie, bo wtedy dystrybucja ciepła w śpiworze jest trudniejsza. Ktoś kto ma 195 cm wzrostu ma większe problemy z ukrwieniem ciepłą krwią dalej od serca położonych części ciała niż osoba mniejsza. Uważam też, że osoby starsze powinny brać poprawkę na to, że ludzie starsi mają gorsze krążenie niż młodzi a w związku z tym produkują mniej ciepła i jest im subiektywnie zimniej niż młodym.

Tyle testy obiektywne.

A od czego subiektywnie zależy czy nam się dobrze śpi?

Komfortowy sen zależy również od:

  • odpowiedniego dobrze izolującego materaca, podłoża, karimaty
  • tego czy jesteśmy zdrowi
  • jak się czujemy danego dnia (np. ze względu na wysokość)
  • tego czy jesteśmy najedzeni i susi
  • tego czy mamy odpowiednią odzież (ciepłą bieliznę z długim rękawem, skarpety i czapkę)
  • tego czy śpiwór jest osłonięty od wiatru
  • tego jaka jest wilgotność powietrza i wentylacja w namiocie

Rafał Król

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.