Keen Gorgeous – test butów

Keen Gorgeous – test butów

Keen Gorgeous

Wstęp
Keen znany jest jako producent sandałów które oferują ochronę palca i nadają się do rekreacji i turystyki w pobliżu wody. Sandały które nie boją się błota, w których można chodzić po kałużach i mokrej trawie to produkty które znamy. Jednak model Gorgeous to zupełnie inny produkt. To pierwszy but Keena przeznaczony „na głęboką wodę”.

Opis buta KEEN GORGEOUS

Gorgeous składa się z tych wszystkich wypróbowanych elementów które znamy z innych produktów Keena.
Przód buta jest zagięty do góry i tworzy pełną ochronę wielkiego palca stopy. A do tego jest elastyczny i bez problemu zgina się pod naciskiem palców. To co w zwykłych Keenach jest pustą przestrzenią, w Gorgeousie jest zabudowane neoprenem. But ma maksymalnie prostą regulację opartą na JEDNYM pasku i JEDNEJ plastikowej klamerce. Taśma regulacyjne jest jednak bardzo pomysłowo poprowadzona tak, że w zupełności wystarcza do ustabilizowania stopy. Gorgeous jest wysokim butem sięgającym ponad kostkę. To bardzo dobry pomysł, bo w sportach ekstremalnych niższe buty mogą po prostu spaść ze stóp podczas wykonywania różnych ewolucji. Dla swobodnego zakładania i zdejmowania Gorgeousa wyposażono w zamek, niczym wizytowe buty sztyblety. Zamek jest elastyczny, sprężynowy i znajduje się po wewnętrznej stronie buta. Aby nie urażał stopy pod zamkiem znajduje się pomysłowa patka. Dzięki niej stopa nigdy nie ma kontaktu z zamkiem. Po włożeniu stopy okazuje się, że buty jest wygodny i posiada amortyzację pięty. Daje się w nim wygodnie chodzić, nawet po bardzo twardych betonowych drogach czy kamieniach. W bucie mamy wyciąganą grubą, mięsistą wkładkę z pianki Eva ( Contour Arch). Po jej wyciągnięciu widzimy szew biegnący dookoła buta i spajający neoprenową cholewkę z podeszwą. Pod wkładką jest jeszcze cienka włókninowa wyściółka pod którą zaczyna się gruba na ponad 2 cm podeszwa z evazotu. (Pianka Eva jest znacznie lżejsza i bardziej sprężynuje od powszechnie znanej pianki poliuretanowej). Do niej od spodu jest wprasowana gumowa podeszwa która pewnie trzyma się na podwodnych powierzchniach. Gorgeous jest dosyć masywny.

Waga
Para w rozmiarze 45 ( 29 cm) waży 690 gram, czyli 345 gram na but.

Cena
500 zł.

Wrażenia użytkowe Keen Gorgeous 
Gorgeous jest wygodny i daje spory komfort w różnych warunkach termicznych. Bez problemu funkcjonuje się w nim w zarówno w pełnym słońcu przy temperaturach 30C jak i podczas chłodnych wieczorów. Wszystkie elementy są starannie wykonane i precyzyjnie wykończone. Neoprenowa „obudowa” składa się zaledwie z czterech części dobrze połączonych za pomocą płaskich szwów. Zamek jest kryty patką i gołej stopy nic nie będzie urażać ani ocierać. Jedna klamerka z regulacją ściąga but na szerokość stopy w śródstopiu a następnie oplata piętę nad ścięgnem Achillesa. To prosta, minimalistyczna regulacja która w zupełności wystarcza. Dodatkowo dla lepszego rozłożenia sił, taśma regulująca jest przełożona przez gumowe elementy wszyte w boki buta. Taśma regulująca jest żółta i doskonale widać ją pod wodą na tle czarnego buta. Do tego kiedy wykonujemy różne prace stojąc w wodzie może się zdarzyć że stopa ślizga się na mokrej wkładce wewnątrz buta. W Gorgeousie wkładka w bucie ma chropowatą powierzchnię i pewnie trzyma się na stopie. Neopren dobrze chroni przed słońcem i chłodem. Stopy nie marzną nawet od dłuższego przebywania w zimnej wodzie. Neopren jednak dosyć długo schnie o czym warto pamiętać. But jest w pełni pływalny i ma sporą wyporność. Postawiony na wodzie pływa na jej powierzchni. Daje się w nim wygodnie chodzić, zatem może być jednymi butami jakie zabierzemy np. na kilkudniowy spływ kajakowy.

Dla kogo Keen Gorgeous?
Na pewno warto polecić te buty do wszelkich aktywnych sportów wodnych. Raczej nie na spokojny jacht ale na regaty gdzie woda zalewa pokład już tak. To model na deskę surfingową, kite, do kajakarstwa gdzie co chwila trzeba wychodzić do wody i przeciągać sprzęt przez przeszkody. Jest to również świetny but dla tych którym marzną stopy i szkoda że nie ma dostępnego damskiego modelu. Gorgeous doskonale będzie pasował do aktywności w piankach. Gorgeous oznacza po angielsku wspaniały. Moim zdaniem ten model w pełni zasługuje na swpoją nazwę.

Zobacz buty Keen Gorgeus na stronie producenta
Keen Gorgeous był testowany podczas wyprawy „Operacja Bug” w temperaturach od 15C do 30C. Pełna relacja z tej wyprawy w miesięczniku LOGO z lipca 2015 r