Berghaus Gore Active Shell – Velum

Berghaus Velum Jacket

W kurtce Velum Jacket dokonałem przejścia przez Haiti w porze deszczowej w kwietniu/maju 2011  ( + 30 C i wilgotność do 80%) oraz korzystałem z niej w Polsce w październiku 2011 r  podczas obozu Wędrownego w Bieszczadach. ( + 3 C i wilgotność 90 %).

Krój

Absolutna prostota i minimalizm. Ta kurtka ma to co potrzeba i żadnych zbędnych bajerów.  Bardzo wygodne rękawy gdzie bez problemu można działać z rękami w górze, absolutnie nie krępujące ruchów. Idealnie skrojony kaptur z pełną trójwymiarową regulacją objętości i głębokości. Dwie proste obszerne kieszenie, jedne długi zamek. Wszystkie zamki „splashproof” czyli po naszemu bryzgoszczelne. Faktycznie dzięki zastosowaniu tych zamków można było zrezygnować z wszelkich patek i osłon. Krój jest bardzo techniczny , kurtka jest bardzo „ do ciała”. Ponieważ jest przeznaczona do bardzo intensywnej aktywności fizycznej należy ją ubierać i mierzyć na samą bieliznę termo aktywną lub też z bardzo cienkim polarem. Przedłużony tył i zminimalizowany system ściągaczy dodatkowo zmniejsza wagę i podkreśla wyjątkową funkcjonalność.

Waga

Waga zaledwie około 400 g czyli porównywalna z najlżejszymi pacliteami. Mimo tego kurtka jest od paclite dużo mocniejsza.

Objętość po spakowaniu

Kurtka jest malutka i idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju sytuacji awaryjnych. Po spakowaniu i złożeniu w kostkę ma wielkość zaledwie średniej wielkości jabłka. Można więc ją nosić w mieście jak i na wycieczkach jak i na ekspedycjach gdzie każdy  gram się liczy. Bez problemu zmieścimy Veluma do małego plecaczka czy miejskiej torby.

Oddychalność

Gore Tex Active Shell to naprawdę spora i odczuwalna różnica w komforcie i oddychalności , nawet w porównaniu z najszybciej do tej pory oddychającymi membranami. Kurtka odprowadza wilgoć tak sprawnie, że zwyczajowe wywietrzniki pod pachami okazują się w Velumie zbędne. Zresztą zamki pod pachami zwiększyłyby wagę niemalże o …..połowę. Dawała sobie sprawnie radę zarówno na Haiti jak i naszych rodzimych Bieszczadach.

Wiatroszczelność

Niezwykłe jest uczucie wędrowania czy wspinaczki podczas silnego wiatru. Na ciele jedynie bielizna i Velum i… to wystarcza. Żadnych cienkich polarów czy windstopperów.

Tkanina

Na uwagę zasługuje też sama tkanina. Gore Active Shell jest bardzo miękki i „lejący”. Jest dużo bardziej miękki i elastyczny  niż proshell i tak cienki jak paclite, ale z drugiej strony jest od paclitea o niebo bardziej wytrzymały mechanicznie. Najbardziej newralgiczne miejsce we wszystkich kurtkach – barki- są w Velumie wykonane z gęstszego materiału, co sprawia że nawet nosząc na ramionach najcięższy plecak nie uszkodzimy membrany.

Dla kogo Velum

Dla wszystkich tych którzy uprawiają bardzo aerobowe, wysiłkowe sporty w różnych warunkach pogodowych, od biegów górskich i przełajowych po ambitne żagle i narty biegowe zimą. Velum będzie również kurtką z wyboru dla wszystkich „ fast & light” którzy chcą zminimalizować wagę i rozmiary swojego sprzętu. Również Ci którzy lubią superlekkie kurtki z pac lita, ale potrzebują czegoś mechanicznie mocniejszego powinni zdecydować się na Velum jacket.

Podsumowanie

Niezwykła kurtka oferująca wytrzymałość najsolidniejszych kurtek ekspedycyjnych przy wadze i objętości najlżejszych pac litów, a to wszystko przy minimalistycznym, sportowym designie i wybitnej oddychalności.

Rafał Król

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.