Fjallraven Abisko Shape 2 test

Fjallraven Abisko Shape 2 test

"Fjallraven Abisko Shape 2 test" table of contents

  1. Fjallraven Abisko Shape 2 test
  2. Zdjęcia namiotu Abisko Shape 2

Szwedzka marka premium Fjallraven produkuje namioty od 1964 roku, kiedy to wypuściła na rynek model Thermo. Namiot ten był nie tylko dwupowłokowy, ale jeszcze syntetyczny. Oba te wyróżniki na owe czasy były wielkimi innowacjami. Fjallraven zatem nie jest firmą, która produkuje odzież i zabrała się za namioty, namioty od zawsze były częścią ich oferty.  My przetestowaliśmy Abisko Shape 2.

Fjallraven Abisko Shape 2
TESTOWANY Fjallraven Abisko Shape 2:   hunt-fish.eu  fjallraven.pl

Opakowanie Abisko Shape

Namiot Abisko  Shape 2 znajduje się w zmyślnym worku, który ma dodatkowy kołnierz / komin. Dzięki temu kominowi łatwo go wcisnąć podczas gdy namiot jest mokry albo zalodzony. Na kołnierzu są też wytłoczone instrukcje dotyczące rozstawiania namiotu i inne pożyteczne rady. Wewnątrz worka wszyta jest na stałe kieszonka, w której znajduje się zestaw naprawczy. Worek ma ponadto dwie taśmy do ściągnięcia, dzięki którym można zmniejszyć obwód pakunku, oraz wszyty w denku uchwyt, za który łatwo go przenosić i wytrząsnąć na zewnątrz. Osobny woreczek jest przeznaczony na 21 śledzi, a kolejny na maszty i rurki zapasowe. Śledzie są długości 16 cm i idealnie wchodzą w poprzek worka – to dobry pomysł. Sam pokrowiec na maszty posiada klamerkę, którą można go spiąć razem z głównym workiem na namiot, ale dopinając go na zewnątrz. To pomysłowy patent, który z jednej strony pozwala mieć wszystko na wierzchu, a z drugiej strony zapobiega przed zgubieniem.

Waga namiotu

Producent użył najlepszych na rynku masztów DAC Featherlite NSL.

Namiot fimy Fjallraven waży łącznie 2700 g. Biorąc pod uwagę ilość linek i odciągów, 21 śledzi o długości 16 cm oraz 3 maszty i zestawy naprawcze zarówno do masztów jak i tkanin – to nie jest dużo. Waga śledzia 16 cm – 12 g. Śledzie (DAC V-Pegs Small) mają przekrój V i są wykonane przez DAC Featherlite ze znakomitego aluminium. Paczka 21 śledzi w woreczku waży 260 g. Maszty w worku wraz z zapasowymi rurkami (po jednej do każdego z masztów) ważą 535 g. Producent użył najlepszych na rynku masztów DAC Featherlite NSL. Tropik wraz z komorą i linkami odciągowymi oraz worek z reperaturką ważą 1900 g.

Wielkość NAMIOTU Abisko Shape 2

Fjallraven Abisko Shape 2Fjallraven Abisko Shape 2 jest namiotem dla dwóch osób, który posiada ogromny przedsionek. Kształt to ukochany przez Skandynawów tunel – nazywany czasami “beczką”. Namiot rozstawia się na 3 masztach, każdy innej długości. Sypialnia ma długość 220 cm i szerokość od wejścia 130 cm, a przy końcu 100 cm. Wysokość sypialni to 95 cm u wejścia i 75 cm pod drugim masztem. Osoba o wzroście 180 cm jest w stanie siedzieć bez garbienia się do połowy odległości między masztami, czyli mniej więcej do 1/3 długości sypialni. Przedsionek ma aż 170 cm długości i szerokość od 90 do 150 cm. Można w nim bezpiecznie gotować i zmieścić cały bagaż nawet podczas zimowej wyprawy, gdy odzieży i sprzętu jest więcej. Sama komora mogłaby być jednak chociaż kilka centymetrów szersza.

Wentylacja Namiotu


Fjallraven Abisko Shape 2Fjallraven Abisko Shape 2 posiada 3 duże otwory wentylacyjne umieszczone w górnej części namiotu.
 Dwa z nich po zewnętrznych stronach skrajnych masztów niejako “na przestrzał” i trzeci umieszczony z boku nad wejściem za pomocą sprytnego okapnika, który otwiera się tym samym zamkiem, który służy do wentylacji podczas gotowania w przedsionku. Dwa wentylatory na przestrzał posiadają półokrągłe zamknięcia w kształcie leżącej brzuchem do góry litery D, które można zamknąć lub otworzyć za pomocą zamków błyskawicznych i w ten sposób regulować przepływ powietrza. Oba te wentylatory posiadają ponadto wszytą na stałe warstwę gęstej siatki (20D No-see-um mesh 100% Polyester), dzięki którym powietrze swobodnie dostaje się do środka, ale wszystkie robaki i śnieg nie będą przenikać do wnętrza. Sypialnia namiotu posiada dodatkowy zamek, który pozwala z drzwi wejściowych zrobić otwór wentylacyjny z takiej samej siatki, jaka jest wykorzystana w pozostałych otworach wentylacyjnych. Wewnątrz sypialni, pod masztem, pod którym zaczyna się skos, znajduje się odpinana na zamek klapka, dzięki której mamy dostęp do dużego wentylatora w tropiku i możliwość zamykania go i otwierania.

Otwory wentylacyjne zapewniają ogromny przepływ powietrza pozwalający na bezpieczne gotowanie w przedsionku namiotu. Jednak w produkcie tej klasy dziwi brak jakiegokolwiek otworu wentylacyjnego u dołu konstrukcji, co sprawia, że transport wilgoci na zewnątrz nie jest tak efektywny jak mógłby być. Fjallraven Abisko Shape 2 posiada dodatkowo niezwykły system, którego nie oferują jeszcze namioty tunelowe konkurencji. Mianowicie z obu stron można podwinąć materiał zewnętrzny aż do masztów, dzięki czemu możemy szybko przewietrzyć i wysuszyć sypialnię. To szczególnie ważne podczas słonecznych dni i upałów, bowiem nylonowa tkanina przepuszcza bardzo dużo światła słonecznego i namiot może się nagrzać wewnątrz do temperatury nawet ponad 50 C.

Fjallraven Abisko Shape 2

Fjallraven Abisko Shape 2 posiada 3 maszty każdy innej długości i w innym kolorze (srebrny, żółty i czerwony). Maszty osadza się w zewnętrznych tunelach oznaczonych kolorową taśmą odpowiadającą kolorom masztów, co bardzo ułatwia montaż. Maszty wpycha się “do końca”, bo na końcu tunel jest zaszyty, a od strony gdzie wkładamy maszt do tunelu osadzamy końcówkę masztu w specjalnym “kubku” wykonanym z bardzo mocnego plastiku. Kubek ten posiada również dziurkę na drugi maszt, który należy osadzić w razie bardzo silnego wiatru. Po osadzeniu masztu w kubku zaciąga się taśmę, która napina maszt i nadaje konstrukcji kształt. Całość da się rozstawić nawet w rękawicach z jednym palcem co ma ogromne znaczenie podczas biwaków zimą i w złych warunkach. W tym namiocie sypialnia jest podpięta do tropiku na stałe (choć można ją zdemontować), więc w momencie kiedy włożymy maszty do tuneli i napniemy mamy już stojącą konstrukcję z suchą sypialnią, co bardzo ułatwia życie podczas rozstawiania w deszczu.

Odciągi i śledzie

Fjallraven Abisko Shape 2 posiada 21 śledzi. Konstrukcję tunelową trzeba dobrze odciągnąć, w przeciwieństwie do samonośnych namiotów kopułowych, w tym namiocie jest dostateczna ilość punktów odciągowych. Pozwala to w pełni odciągnąć wszystkie linki. Producent użył linki z dynemy (włókno nylonowe twardsze od stali) o średnicy 2 mm nie tylko do odciągów, ale również tam gdzie standardowo mocowało się taśmy, np. od spodu namiotu, przy wygiętych końcach masztów. Regulatory napięcia linek w odciągach to malutkie kilkugramowe trójkąciki z czarnego plastiku, które jednak dobrze się sprawują. To sprytny patent, bo linkę łatwo samemu naprawić lub zastąpić inną, a taśma byłaby wszyta “na zawsze”. Odciągi napinają konstrukcję namiotu za pomocą taśm wszytych w tunele, w których znajdują się maszty. Użyto bardzo porządnej taśmy z wszytą nicią odblaskową, jednak zastrzeżenie budzi sam sposób przyszycia taśmy do tunelu masztu. Podczas wiatru napięcie taśmy przenosi się na zaledwie jedno przeszycie, a nie na całą konstrukcję, co może prowadzić do uszkodzenia podczas bardzo silnego wiatru.

Bajery, odblaski, ułatwienia

Fjallraven Abisko Shape 2

W tym namiocie wszystko działa jak trzeba. Nie zacinają się zamki, nie ma problemów z rozstawianiem namiotu. Producent użył najwyższej jakości materiałów i akcesoriów. W przedsionku pod sufitem znajdziemy długą linkę, na której możemy suszyć ubrania, w sypialni tak samo. Pod sufitem sypialni jest kilak pętelek aby samodzielnie dowiesić sobie więcej sznurków w razie potrzeby. Sypialnia posiada ponadto po obu bokach po dwie kieszonki na lekkie przedmioty. Sypialnia jest podpięta do tropiku na stałe przy pomocy prostych, niezniszczalnych i lekkich plastikowych kołeczków. Namiot posiada mnóstwo elementów odblaskowych i nawet przy niewielkim źródle światła jak np. poświata księżyca, wszystko można nocą łatwo znaleźć.

Materiały użyte przez Fjallraven

Fjallraven Abisko Shape 2

Również w wypadku tkanin na namioty Fjallraven opracował własne rozwiązania. Sypialnia jest wykonana z niezwykle drobno tkanego materiału 15D Ripstop DWR 100% Polyamide, natomiast tropik z tkanin o dwóch gramaturach: 40D TripleRip Sil/Sil 3000 mm 100% Polyamide, 20D TripleRip Sil/Sil 3000 mm 100% Polyamide. Materiał mocniejszy, ten 40D, to bardzo pomysłowe obszycie całej konstrukcji u dołu – tam, gdzie mechanicznie można go uszkodzić o korzenie, kamienie czy badyle. Cała tkanina wyżej to drobniejszy nylon 20D. Warto zwrócić uwagę na pomysłowy, autorski wzór ripstopu, który wplata po 3 grube włókna uniemożliwiające rozerwanie cieńszych włókien na większym odcinku. Końcówki masztów, tunele i wzmocnienia są obszyte grubym, gęsto tkanym nylonem, który mimo gramatury pozostaje miękki i elastyczny.

Kolory i światło

Warto nadmienić, że Fjallraven oferuje namioty w trzech kolorach (niebieskim, brązowym – khaki oraz typowo skandynawskim – ciemnozielonym). Kolory są przyjemne dla oczu i nie męczą wzroku. Od wnętrza wszystkie przepuszczają dużo światła, dzięki czemu namiot szybko się nagrzewa. To wada tylko podczas upałów, natomiast we wszystkich pozostałych sytuacjach można dzięki temu wysuszyć w namiocie odzież czy łatwo się ogrzać. Nawet jeżeli na zewnątrz będzie panowała minusowa temperatura, w słoneczny dzień w namiocie będzie ciepło.

Wiatr

Fjallraven Abisko Shape 2 to stabilna na wietrze konstrukcja, szczególnie gdy wiatr wieje wzdłuż długiej osi. Podczas wiatrów bocznych należy skorzystać z odciągów po bokach konstrukcji. Minusem jest hałas, jaki powstaje podczas silnego wiatru od łopotania na wietrze tuneli, w których osadzone są maszty.

Na jakie warunki

Bez wątpienia to namiot na 4 sezony włącznie z zimą, który wytrzyma nawet ciężkie warunki i załamania pogody. Tropik sięga do samej ziemi i nie zostawia miejsca dla szczeliny, przez którą wiatr podrywałby do góry konstrukcję. Dobra wentylacja i łatwe nagrzewanie bardzo zachęca do korzystania z namiotu Abisko Shape 2 w zimniejszym klimacie i w okresie roku poza gorącym latem.

Fjallraven Abisko Shape 2

Gotowanie i ekologia

Producent świadomie nie użył substancji opóźniających zajęcie się ogniem tkanin namiotu, ponieważ wszystkie tego typu apretury zawierają PVC (polichlorek vinulu) i substancje, które mogą być toksyczne dla człowieka i środowiska. Dlatego też nie może być sprzedawany w niektórych stanach w USA. Moim zdaniem przestrzeń i wentylacja są na tyle duże, że można w tym namiocie bezpiecznie gotować przy zastosowaniu standardowych środków ostrożności.

Dla kogo Fjallraven Abisko Shape 2

Ten namiot sprawdzi się  rowerzystom i tym, którzy wędrują z psem.

To namiot dla ludzi podróżujących w ciężkich warunkach, którzy potrzebują wygodnego przedsionka na dużo sprzętu, i tych którzy gotują w namiocie. Ten namiot sprawdzi się rowerzystom i tym, którzy wędrują z psem.

Cena

Na wrzesień 2016 cena wynosi 765 Euro, czyli około 3050 zł. Wysoka cena jest usprawiedliwiona zaawansowanymi materiałami (nylonowy tropik i sypialnia oraz najlepsze na rynku maszty i śledzie) oraz ogromną pracochłonnością stworzenia takiej konstrukcji.

To zakup dla kogoś, kto chce mieć bardzo wygodny namiot na wiele lat użytkowania.

Minusy

Jeżeli do czegoś można się przyczepić w tej konstrukcji, to brak dolnego wentylatora, głośne łopotanie tuneli masztów na silnym wietrze, niezbyt przemyślane wszycie taśm odciągowych oraz troszkę zbyt wąska sypialnia. Mimo tych zastrzeżeń Fjallraven Abisko Shape 2 pozostawia w tyle zdecydowaną większość namiotów dostępnych na polskim rynku.

Podsumowanie

Fjallraven Abisko Shape 2 to obszerny, perfekcyjnie wykonany namiot z najlepszych materiałów. Wszystko jest w nim przemyślane pod kątem bezproblemowego użytkowania. To produkt, który będzie służył nabywcy przez długie lata.

Odnośniki do sprzętu:

http://hunt-fish.eu

http://www.fjallraven.pl

"Fjallraven Abisko Shape 2 test" table of contents

  1. Fjallraven Abisko Shape 2 test
  2. Zdjęcia namiotu Abisko Shape 2