Ferrino Atrax 2 – test świetnego namiotu

Ferrino Atrax 2 – test świetnego namiotu

Ferrino Atrax 2 to konstrukcja w którą włożono dużo inżynieryjnej inwencji i wszystko co najlepsze na rynku outdoorowym. Efektem jest bardzo lekki a zarazem mocny namiot. Ferino Atrax 2 to bardzo wygodna konstrukcja dla dwóch osób lub wygodnickiego solisty, która oferuje najlepsze technologie i materiały za dużo mniej pieniędzy niż największe marki na rynku.

Waga i rozmiar Ferrino Atrax 2

Waga namiotu Ferrino
Waga namiotu Ferrino

Namiot Ferrino Atrax 2 z masztem i szpilkami oraz zestawem naprawczym waży 1,85 kg. Worek namiotu jest wielkości bochenka chleba i ma długość 43 cm i średnicę 16 cm. Komora ma 210 cm długości i szerokość 130 cm od strony głowy do 110 cm od strony stóp. Namiot jest bardzo obszerny i wygodny, bo maszty idą pionowa do góry a nie są pochyłe. Cała przestrzeń w rogach namiotu jest łatwa do wykorzystania. Nawet bardzo wysokie osoby wygodnie się w tym namiocie wyśpią i mogą wygodni bez garbienia się siedzieć. Komora namiotu ma aż 110 cm wysokości! Po założeniu tropiku mamy dwa osobne wejścia przez przedsionki odstające od brzegu komory namiotu na 60 cm.

Łatwość rozstawiania i konstrukcja namiotu

Namiot Ferrino Atrax 2
Rozstawianie Atrax 2

Zacznę od końca. Ten namiot jest tak dobrze zaprojektowany i stabilny że ma tylko dwie linki odciągowe i to wystarcza w zupełności żeby ustabilizowaćgo na wietrze. W ogóle wszystkich szpilek jest 9. Jedna jest zapasowa a 8 wystarcza na rozstawienie namiotu wraz z linkami odciągowymi. Ponieważ to miał być lekki namiot to ma tylko jeden maszt z aluminium od firmy DAC Featherlite. To najlepsze lotnicze aluminium i pięknie wygina się w strzelisty łuk. Cały maszt ma kształt litery Y gdzie górne ramiona rozpierają szerszą część namiotu (130 cm) a nóżka Y wypada na środku podłogi przeciwległej strony podłogi. Tu trzeba dodatkowo rozciągnąć podłogę w przeciwne strony od masztu i wbić dwa śledzie. To one rozciągają komorę do szerokości 110 cm w stopach. Dodatkowo Y masztu ma zamocowaną w samym środku czyli w najwyższym punkcie namiotu poprzeczkę która rozpiera tkaninę komory dając nam dużo miejsca wewnątrz. Na tej poprzeczce dopina się tropik i to od porzeczki rozpościerają się oba przedsionki. Błyskawicznie do stojącej komory podpina się tropik za pomocą tasiemek do szpilek i za pomocą taśmy z oczkiem tam gdzie są maszty. Cały namiot tworzy zgrabny, odporny na wiatr z każdej strony sześciokąt który można rozstawić na kawałku ziemi o kształcie kwadratu 230 x 230 cm. Ten namiot jest kompaktowy i nie potrzebuje dużo miejsca żeby go rozbić.

Materiały i wykonanie namiotu Ferrino Atrax 2

Materiał wykonania namiotu Ferrino Atrax 2
Materiał wykonania namiotu Ferrino Atrax 2

Komora namiotu ma to dwa osobne wejścia dla każdego z mieszkańców. Podłoga jest podciągnięta wysoko, dookoła namiotu i w pełni wodoszczelna i zalaminowana na szwach. Nawet na wilgotnym gruncie, lub w kałuży Atrax 2 zaoferuje nam absolutnie suchą w środku komorę. Ściany boczne są wykonane z bardzo gęstej nylonowej siatki o niezwykle małych oczkach. Ta siatka zapewnia znakomity transport wilgoci na zewnątrz ale jednocześnie gwarancję że żadne nawet najdrobniejsze robaki czy meszki nie dostaną się do wnętrza namiotu. Podobnie gęste są zamki wejściowe. W tym namiocie nie oblezą nas mrówki ani żadne inne robactwo. Sufit komory dzięki poprzecznemu prętowi namiotu tworzy wyciągnięty romb oferujący nam płaski dach o wysokości 110 cm! Rogi tego rombu są specjalnie wzmocnione. Na środku sufitu znajduje się praktyczny haczyk do powieszenia latarki, a ściany boczne komory oferują praktyczne kieszenie na akcesoria co bardzo ułatwia organizację życia w namiocie. Wszystkie rogi komory gdzie działają siły posiadają wszyte i zalaminowane taśmy nośne. Taśmy te są pancernie wszyte i aż potrójnie wzmocnione. Tak starannych wzmocnień nie oferują inni producenci namiotów. Sama podłoga jest cienka i wykonana z Nylonu 40D. Warto pod nią położyć jakąś płachtę żeby nie uszkodzić jej na ostrym korzeniu czy szkle. To bardzo dobra kombinacja bo zawsze namiot z lekką podłogą plus płachta biwakowa oferuje niższą wagę i objętość niż namiot z ciężką podłogą. No i mamy brudną tylko płachtę, a namiot jest zawsze czysty.

Najlepsze firmy na rynku tworzą namioty z tropikami z nylonu. Nylon jest lżejszy niż zazwyczaj stosowany poliester, wielokrotnie mocniejszy i dużo mniejszy po spakowaniu. Ferrino zastosowało ultra lekki nylon o parametrach 20Denier i w dodatku powleczony silikonem. To bardzo lekka i cienka tkanina, patrząc od środka namiotu przepuszczająca dużo słońca która jest prawie przeźroczysta. Ferrino wykonało tropik po mistrzowsku a wszystkie miejsca narażone na rozciąganie i działanie dużych sił mają wstawki z grubszego nylonu o wielokrotnie większej odporności na rozdarcie czy rozciąganie. Wszystkie te mocniejsze wkładki są znakomicie zespolone z lekkim materiałem tropiku i dodatkowo zalaminowane. Razem tworzą bardzo lekki ale niezwykle mocny mechanicznie tropik który sięga do wysokości około 10 cm nad ziemię.

Wentylacja

Wentylacja Ferrino Atrax 2
Wentylacja Ferrino Atrax 2

Wentylacja w tym namiocie jest bardzo wydajna. Świeże powietrze dostaje się za pomocą szczeliny między gruntem a brzegiem tropiku. Wilgoć z komory z łatwością wydostaje się przez siatkę tworzącą ściany a następnie wychodzi na zewnątrz przez dwa otwory wentylacyjne umieszczone nad wejściami u góry tropiku. Otwory te mają sztywne patyczki łączone rzepem które można zamknąć lub otworzyć na stałe, tak że żadne deszcz ani wiatr nie zamkną dostępu tlenu.

Dla kogo Ferrino Atrax 2

Ferrino Atrax 2 w terenie
Ferrino Atrax 2 w terenie

Atrax 2 to doskonały namiot dla zaawansowanych wędrowców dla których każdy gram się liczy i którzy wędrują z całym dobytkiem na plecach. Ten namiot sprawdzi się również w turystyce rowerowej. Namiot oferuje możliwość rozłożenia i spania w upalne dni w samej tylko komorze, bez tropiku. Natomiast fakt że tropik przepuszcza bardzo dużo światła to ogromny atut dla wędrujących zimą i w chłodnych oraz wilgotnych okresach roku. Wystarczy choć trochę słońca aby w tym namiocie zrobiło się ciepło. Dzięki temu łatwo wysuszyć śpiwór i wilgotną odzież podczas dłuższych wyjazdów. Namiot mimo iż tropik nie sięga ziemi jest stabilny na wietrze i dobrze sprawdzi się przez cały rok. Nie nadaje się jedynie na warunki ekspedycyjne. Atrax 2 w kolorze ciemnej zieleni to znakomita propozycja dla survivalowców, preppersów, samotników oraz par które lubią nosić jak najmniej. Ten namiot lubi się od pierwszej przespanej w nim nocy.

Zdjęcia namiotu

Cena Ferrino Atrax 2

1600 zł

Strona producenta

https://www.ferrino.it/

Rafał Król
Lipiec 2018