Crispi Attiva BP GTX

Wstęp

Polska to wciąż kraj na dorobku. Często konsumenci szukają uniwersalnych rozwiązań do wielu różnych zastosowań. Takie właśnie są buty Attiva BP GTX od marki Crispi. To wyjątkowo uniwersalne buty, na łatwe ścieżki i trudne szalki, na lato i zimę. Jeżeli szukacie jednej porządnej pary butów trekkingowych na których można polegać – ten test jest dla Was.

Wrażenia użytkowe i opis buta

Attiva znaczy po włosku tyle co „aktywny”. Nazwa jest bardzo dobrze dobrana do tego modelu butów. To są buty do aktywności, do różnych aktywności. Buty trekkingowe zazwyczaj są sztywne a stopy męczą się szybko szczególnie na twardym podłożu. Z kolei buty sportowe są miękkie i elastyczne ale nie zapewniają wsparcia kostki i stawu skokowego.

Attiva się uginają i mają wystarczający „flex” ale z drugiej strony są dosyć twarde, ale nie zbyt twarde. Na tyle amortyzujące żeby wędrować po bardzo twardym terenie nawet z ciężkim plecakiem ale nie na tyle mocno aby „sprężysta chmurka” pod stopą sprawiała że tracimy kontrolę nad butem w trudniejszym technicznie terenie.

W tych butach przetaczanie stopy po twardym terenie jak asfalt czy bita droga jest doskonałe, a but ugina się tyle co trzeba. Z drugiej jednak strony w trudniejszym terenie oferuje wsparcie kostki i kontrolę jak w technicznym bucie trekkingowym. Jak informuje producent za ten komfort odpowiada nowo opracowana podeszwa z ramką EFX (ElastoFlex). To ona odpowiada za uginanie (flex) i amortyzację.

Te buty w cudowny sposób oferują nam kompromis między sztywnością i amortyzacją i chyba na tym polega tajemnica tego modelu.

Sama podeszwa Vibram (w tym modelu Vibram Megagrip) jest bardziej miękka i lejąca, wręcz klei się do podłoża, co daje bardzo przyjemne odczucie przyczepności i kontroli. 

Butty Attiva lekko się wkłada i pasują od razu. Nie ma potrzeby aby je „rozchodzić”, one dostosowują się do kształtu stopy niemal od razu, a to dzięki systemom Instant Fit i Anatomic Fit.

Sznurowanie

Warto zwrócić uwagę na sznurowanie Fast Lock które z przodu stopy jest asymetryczne. Ale asymetryczne w ten sposób że bardzo fajnie układa się i zgina anatomicznie wraz ze stopą podczas chodu. To z pozoru nieistotne rozwiązanie, ale znacząco poprawia komfort chodzenia, szczególnie przy dłuższych wędrówkach. Sznurowanie przechodzi od czubka buta przez cztery pary oczek, następnie przez jedną parę metalowych oczek a u samej góry trzy pary metalowych haczyków. Nad parą oczek pierwsza para haczyków jest zamocowana do materiału cholewki, natomiast kolejna do elastycznej plastikowej obejmy która odpowiada za stabilizację buta w kostce i wsparcie stawu skokowego. Co ciekawe, obejma nie jest luźno odstającymi skrzydełkami, tylko na stałe przytwierdzona do cholewki i tworzy jej integralną część, co znacznie poprawia sztywność buta i stabilizację w kostce.

Język jest elastyczny i wszyty bardzo wysoko, tak że woda, śnieg ani rosa nie dostaną się łatwo do buta od góry.

Za wodoodporność i paroprzepuszczalność odpowiada membrana Gore-Tex Extended Comfort. Warto podkreślić, że cały but jest wyściełany Gore- texem, włącznie z fragmentem pod wkładką buta, co zasługuje na uznanie i jest obecnie stosowane jedynie w najdroższych butach. 

Dodatkowo amortyzację stopy i jej oddychanie wspiera mięsista wkładka Air Mesh Evo która świetnie pasuje do tego modelu butów i różnych aktywności.

Materiały i wykończenie

Attiva BP GTX jeżeli chodzi o zastosowane technologie i materiały oferuje nam wszystko co najlepsze. Gore-Tex, Vibram i kilka własnych technologii Crispi. Cały but jest syntetyczno – skórzaną hybrydą. Gumowa podeszwa obleka także czubek buta, i zabezpiecza go przed urazami. Dodatkowo dookoła cholewki mamy ochronę z wysokiego nylonowego otoku który chroni przed brudem i wilgocią. Język i cholewka są wygodne i elastyczne, natomiast kluczowe elementy cholewki tworzące także kolor buta są wykonane z doskonałej jakości skóry nubukowej. To jest piękny, tłusty, fantastycznej jakości skóra nubukowa o krótkim włosie która najlepiej świadczy o wysokiej klasie butów i dopełnia wrażenie „włoskiej roboty”, bo przecież te buty od początku do końca są produkowane we Włoszech.

Attiva BP GTX są nie tylko świetnie zrobione z najlepszych materiałów, te buty są także bardzo ładne.

Waga i rozmiarówka

Dla mnie buty 44 okazały się za duże. Rozmiar 43 ma wkładkę o długości 280 mm i okazał się dla mnie idealny. Para w rozmiarze 43 waży 1375 gramów, co oznacza że to dosyć lekkie buty (choć można znaleźć lżejsze z podobnym wyposażeniem). Co istotne, choć to włoskie buty, to jednak z przodu oferują dostatecznie dużo miejsca na palce, innymi słowy są dosyć szerokie, a nadmiar luzu daje się łatwo okiełznać sznurowaniem. Przy wadze buta poniżej 700 gramów Crispi Attiva oferują naprawdę sporo.

Termika

Attivy nie mają ekstra ociepliny, a termikę buta regulujemy sami przy pomocy skarpet. Przy ujemnych temperaturach w zbyt cienkich skarpetkach zaczyna się czuć zimno od strony palców. Gdy tylko założymy grubsze skarpety komfort termiczny powraca. To bardzo dobre rozwiązanie, bo żonglując letnimi i zimowymi skarpetami możemy używać tych butów zarówno latem jak i zimą.

Męskie i damskie 

Attiva BP GTX są produkowane zarówno w męskiej jak i damskiej wersji w szerokiej gamie rozmiarów i kilku kolorach.

Minusy

Te buty w zasadzie nie mają wad. Jedyne co może przeszkadzać to konserwacja, bo skóra nubukowa jest tak świetna że wypadałoby ją od czasu do czasu wyczyścić i zaimpregnować. Ze względu na ta piękną skórę tych butów po prostu byłoby mi szkoda na błoto Beskidów czy Bieszczadów. 

Ograniczenia

Choć Attiva BP GTX z gruba skarpetą nadaje się na zimę, jednak należy pamiętać, że nie jest to model do zimowej wspinaczki w rakach automatycznych. Z tak elastyczną podeszwą Attivy nadają się do używania z elastycznymi rakami koszykowymi lub paskowymi na zmrożony śnieg i łatwe pola lodowcowe. 

Podsumowanie

Crispi Attiva BP GTX to model zachwycający swoją wygodą i wszechstronnością. Zarówno na lato jaki i na zimę dobierając odpowiednie skarpety te buty sobie doskonale poradzą. Na długie trekkingi z plecakiem, Via Ferraty czy trudne tatrzańskie szlaki również. Wielkim atutem tego modelu jest jego uniwersalność. Te buty są wystarczająco techniczne i sztywne w wyższe góry, ale jednocześnie wyjątkowo wygodne i dobrze sprawdzające się na betonach, chodnikach i łatwych szlakach. Warto podkreślić, że w tym modelu da się wygodnie chodzić z ciężkim plecakiem nawet na długie dystanse, i nie grozi nam odbicie pięty ani inne tego typu urazy które przytrafiają się piechurom w butach bez amortyzacji. Stworzenie butów z tak zbalansowanymi możliwościami to prawdziwa sztuka. W zasadzie na polskie warunki te buty nadają się wszędzie i przez cały rok, również na zimę do miasta. Choć ze względu na piękną nubukową skórę na błoto byłoby mi ich po prostu szkoda.

Link do sklepu

https://goodsport.pl/

https://www.tuttu.pl/

https://trekmondo.pl/

Galeria

Rafał Król

luty 2023

Rafał Król
Rafał Królhttp://rafalkrol.pl
Eksplorator światów i ikonoklasta.