Pogoda
W sierpniu wschody słońca około 7.00 a zachody około 19.00
W Kapadocji (wysokość nie mniejsza niż 1100 m n.p.m.) pod wulkanem Erciyes temperatury sięgały w dzień do 35°C cieniu, w nocy spadały poniżej 15°C. Bardzo mała wilgotność powietrza nigdy nie przekraczała 10%. Suchość powietrza bardzo wpływa na trudności w oddychaniu, wysychanie nabłonka w nosie itp. W okresie letnim bardzo dużo dni słonecznych, bez zachmurzenia i opadów.
We wschodniej Turcji pod Araratem (wysokość nie mniejsza niż 1600m n.p.m.) temperatury do około 30°C w cieniu a w nocy poniżej 15°C. Trochę większa wilgotność niż w Kapadocji do 20%. Na samym Araracie temperatury na wysokości 3300m n.p.m. w dzień około 20°C w nocy poniżej 10°C, na wysokości 4200 m n.p.m. w dzień poniżej 15°C w nocy około 0°C. Jednak przez silne promieniowanie słońca w dzień niższa temperatura nie jest odczuwalna. Na szczycie poniżej 0°C. Możliwy silny wiatr z ustalonego kierunku.
Wschodnie wybrzeże morza Czarnego przy granicy z Gruzją temperatury do 40C w cieniu, wilgotność powietrza do 100%. Wilgoć dosłownie „wisi” w powietrzu. Temperatury w nocy nieznacznie niższe ale nie spadają poniżej 27°C. Możliwe częste gwałtowne burze i ulewy. W takiej temperaturze pięknie rosną krzewy herbaciane.
Środkowa Turcja wybrzeże morza Czarnego (Synopa) dużo słonecznych dni, wilgotność 50-60 % temperatury w dzień do około 30°C w nocy około 20°C , zdecydowanie najprzyjemniejsze warunki jakie nas spotkały podczas wyprawy, klimat gdzie naprawdę można odpocząć, porównywalny z Lazurowym Wybrzeżem w Europie.