Nie tak dawno temu firma AKU zbudowała bardzo lekki i ocieplony model na zimowe górskie warunki AKU Serai. Te buty były strzałem w dziesiątkę. Idąc za ciosem, AKU postanowiło zbudować podobną konstrukcję, ale na mniejsze wysokości i na „mniejszą” zimę. Takim młodszym, odchudzonym z ociepliny bratem AKU Serai są nowe buty AKU Tengu.
Warunki testu
Używałem i testowałem AKU Tengu w temperaturach od + 30C do -5C w górach Rodopach w Bułgarii i w Tatrach. Buty służyły zarówno do górskiego trekkingu z 20 kg plecakiem jak i wspinaczek skalnych oraz wędrówek po zaśnieżonych szlakach.
Pierwsze wrażenie TESTOWANEGO AKU TENGU GTX
Od razu czuje się, że te buty robił człowiek, a nie bezduszna taśma w fabryce. Widać to nie tylko po indywidualnie wszytych na językach numerach seryjnych butów, ale również po przeszyciach i i wygładzeniach gumy na otoku buta, która ewidentnie jest zrobiona ręcznie. Tengu są sztywne i twarde. Biorąc je w dłonie dosyć ciężko jest ugiąć podeszwę.
Waga BUTA
Każdy z butów w rozmiarze 44 ( długość wkładki 28,5 cm) waży zaledwie 840 gramów. AKU potraktowało wagę jako priorytet zamykając w tej wadze w pełni wyposażony, wodoodporny, techniczny but nadający się nawet na długie i trudne trasy. Nic dziwnego, z każdym krokiem dźwigamy te gramy, które na tysiącach kroków robią istotną różnicę.
Konstrukcja buta i materiały
Tengu są przeznaczone na skały, śnieg i lód i są w całości wykonane z materiałów syntetycznych. I to bardzo dobrych materiałów syntetycznych. Brak skóry to w tym wypadku same plusy. Skóra naturalna wymaga konserwacji, pielęgnacji i bardzo źle znosi zamarzanie w niej wilgoci poniżej 0C. Buty ze skóry mogą nie przetrwać kilku biwaków w śniegu, bo wilgoć w nocy pozamarza i porozsadza skórę. W Tengu tego problemu nie ma. Tengu posiadają co prawda wstawki z zamszu, ale mają one jedynie ozdobne znaczenie. Nie musimy się też martwić, że porysujemy skórę o skały. Tengu posiadają bardzo wysoko poprowadzony otok z grubej gumy, która z przodu buta zachodzi aż na jego wierzch. To najlepsza gwarancja że nie uszkodzimy butów podczas wspinaczki czy na skalnych rumowiskach. Boki buta wykonano z pancernego i sztywnego nylonu balistycznego. Nieco miększy jest fragment z tyłu, aby mógł pracować staw skokowy i pięta. Tył buta wyposażony jest w języczek dla łatwiejszego wkłądania buta a wierzch cholewki z tyłu wywinięty w swoisty „dziubek”.
Język AKU TENGU GTX
Za to absolutnie odchudzony w tych butach i minimalistyczny jest język. Język nie ma fałd ani marszczeń, jest po prostu zredukowany tak aby nie ważył, tylko chronił nas przed wilgocią, błotem i śniegiem. Sam materiał języka jest znacznie drobniejszy i miększy niż nylon z którego wykonana jest cholewka, a do tego się rozciąga. Wierzch języka posiada ucho za które możemy wyciągnąć język do góry o ile za nisko nam się przesunie. Ucho daje się bez problemu złapać nawet w rękawiczkach.
Sznurowanie TESTOWANEGO BUTA
Konstruktorzy zrobili w Tengu znakomite i precyzyjne sznurowanie. Niby wygląda normalnie, ale wystarczy te buty zawiązać żeby poczuć różnicę. Dobrze zasznurowany but znakomicie trzyma stopę, ale jej nie uciska. Dzieje się tak dlatego, że system sznurowania zwęża ściany buta ku sobie, ale jest poprowadzony bardzo wysoko, na wierzchu buta. Napięcie sznurowadeł nie wędruje więc na naszą stopę, ale na ściany buta. Od czubka buta sznurowadła przechodzą przez cztery pary przelotek z płasko wszytej nylonowej taśmy. Maksimum funkcjonalności i minimum wagi. Nad nimi jedna para haczyków z lekkiego kutego aluminum, potem jedna para przelotek z pancernej taśmy nylonowej która to para stabilizuje but w stawie skokowym i zapobiega skręceniom. Nad tymi przelotkami znajdują się jeszcze dwa haczyki z kutego aluminium. W komplecie mamy dwie pary mocnych sznurowadeł o okrągłym przekroju w dwóch kolorach.
Trzymanie stopy i komfort
Po dobrym zasznurowaniu AKU Tengu mamy poczucie dużej precyzji i komfortu. But idealnie trzyma się stopy. Łatwo osadza się go na występach skalnych, dobrze trzyma się przy stromszych zejściach. Tengu oferują przyjemne poczucie kontroli a podeszwa Vibram jak i gumowy otok doskonale trzymają się gruntu.
Śródpodeszwa, wkładka i Exosceleton
Aku Tengu są wyposażone w śródpodeszwę Exosceleton. Marketingowe opisy są dosyć enigmatyczne, ale użytkowo wiemy jak to działa już po jednym dniu w górach. Otóż AKU wymyśliło taki odlew podeszwy z poliuretanu o różnej gęstości, który jednocześnie amortyzuje drgania, i zapobiega odbiciu pięt, a dodatkowo zapobiega skręcaniu się stopy na boki, czyli dodatkowo oprócz samego sznurowania w kostce chroni nam stopę przed skręceniem w kostce. Do takiej solidnie amortyzującej podeszwy dochodzi jeszcze wygodna i mięsista wkładka, od spodu wyposażona w folę aluminiową która podwyższa komfort termiczny kiedy robi się zimno.
Podeszwa, raki
Podeszwa to Vibram Curcuma czyli górna półka tego co producenci mogą przykleić na spody swoich butów. Curcuma oferuje dobrą przyczepność nawet na mokrych skałach i kamieniach. AKU Tengu posiadają tył podeszwy umożliwiający zakładanie raków pół- automatycznych, ale w tej kwestii zalecałbym ostrożność. Kiedy założycie ciężki plecak to nawet tak sztywne buty jak AKU Tengu mogą się zacząć uginać pod ciężarem a raki półautomatyczne mogą się wypinać. Tak czy siak, pół- automaty to opcja, możemy też założyć raki klasyczne czy koszykowe.
Termika i oddychanie AKU TENGU GTX
Za wodoodporność odpowiada membrana Gore tex Performance Comfort w wersji full wypas. Czyli membrana Gore otacza całą stopę, również od spodu. W tańszych butach spód nie jest wyściełany Gore texem, zastępuje go po prostu plastikowa podeszwa. w Aku Tengu jest to zrobione na bogato. Buty poprawnie odprowadzają wilgoć i co warto dodać, szybko schną. Jeżeli chodzi o termikę to AKU Tengu są cieplejsze niż sądziłem. Na wędrówki powyżej 10C zalecam bardzo przewiewne skarpety bez izolacji termicznej ( coolmax). Oczywiście mimo deszczów, wędrówek przez potoki i brodzenie w śniegu buty nie przemokły ani razu. Sądzę, że granica komfortu termicznego to około -10C.
Dla kogo AKU Tengu GTX?
To są buty dla zaawansowanych turystów górskich. Na długie trasy, na trudne szlaki z elementami wspinaczki. Dla ludzi którzy potrzebują wsparcia kostki i stawu skokowego, dla tych którzy lubią sztywniejsze buty i cenią sobie kontrolę podczas każdego kroku w trudnym terenie. AKU Tengu nadają się w Tatry przez cały rok, na Via Ferraty, w Alpy, na lodowce typu alpejskiego od wiosny do jesieni. To buty dla profesjonalistów i tych dla których każdy gram ma znaczenie.
Cena
Na rok 2017 AKU Tengu kosztują 275 Euro. W Polsce około 1100 zł