AKU Superalp Nbk Ltr – test butów

AKU Superalp Nbk Ltr – test butów

AKU to rozpoznawalny w Polsce włoski producent butów którego modele śmiało łączą nowoczesne syntetyczne materiały z membraną Gore-tex. AKU Superalp Nbk Ltr to but niezwykły, który znacznie różni się od skórzanych „klasyków” innych firm.  To bardzo nowocześnie zaprojektowany but wykonany w bardzo tradycyjny sposób z naturalnych materiałów. Drugiego tak technicznego buta trekkingowego wykonanego w całości ze skóry na rynku nie ma. Model Superalp NBK LTR to but którego dobór materiałów i wykonanie świadczy o mistrzowskim poziome sztuki szewskiej firmy AKU.

Materiały i technologie w butach AKU Superalp Nbk Ltr

AKU Superalp Nbk Ltr
AKU Superalp Nbk Ltr

Na zewnątrz buta znajduje się wysokiej jakości skóra nubukowa zapewniająca znakomite odprowadzanie wilgoci od stopy. Od wewnątrz cały but jest wyściełany wysokiej jakości skórą licową. W przeciwieństwie do innych butów wyściełanych wewnątrz skórą Superalp nawet pod wkładka jest wyściełany skórą. To ekstrawagancja i luksus niespotykany w butach trekkingowych. Cała ta tradycyjnie wykonana misterna konstrukcja jest od wewnątrz połączona za pomocą absolutnie płaskich szwów a but jest idealnie gładki. Tyle jeżeli chodzi o tradycję, bo dalej jest już ultra nowocześnie.

But posiada specjalnie  zagęszczany poliuretan zawarty w podeszwie IMS3, zapewnia wysoki poziom wygody oraz absorpcję wstrząsów, która sprawdzi się nawet na najtrudniejszych szlakach. Superalpy są wyposażone w śródpodeszwę Exosceleton. Marketingowe opisy są dosyć enigmatyczne, ale użytkowo wiemy jak to działa już po jednym dniu w górach. Otóż AKU wymyśliło taki odlew podeszwy z poliuretanu o różnej gęstości, który jednocześnie amortyzuje drgania, i zapobiega odbiciu pięt, a dodatkowo zapobiega skręcaniu się stopy na boki, czyli dodatkowo oprócz samego sznurowania w kostce chroni nam stopę przed skręceniem w kostce. Cały but dookoła jest oblany wysokim gumowym otokiem który chroni skórę przed urazami podczas wspinaczki oraz dodaje dolnej części cholewki pożądanej sztywności.

Trzymanie stopy i sznurowanie

AKU Superalp Nbk Ltr
AKU Superalp Nbk Ltr Fantastycznie działające przelotki sznurowadeł.

Ten model posiada bardzo zaawansowany system sznurowania pozwalający na błyskawiczne zaciągnięcie buta newralgicznej części buta podczas wspinaczki czy stromego zejścia. Sznurowadła przechodzą na dole buta przez otwory utworzone ze skóry ale tuż nad nimi znajdują się trzy pary idealnie przenoszących siły łożysk/ rolek. Jedno pociągniecie pozwala idealnie zacisnąć całego buta na stopie i uzyskać maksymalną kontrolę eliminując wszelkie luzy. To bardzo praktyczny i wygodny patent z którego często się korzysta przed trudnymi fragmentami szlaku. Superalp zapewnia doskonałą kontrolę i bezpieczeństwo. But łatwo jest stabilnie obsadzić na małych stopniach skalnych a stopa jest dobrze opięta przez but.

AKU Superalp Nbk Ltr – Sztywność i twardość

Jak na tak wysoko zabudowany gumą but Superalp nie jest bardzo twardy. Sztywność buta to idealny balans między tym czego potrzebuje piechur z ciężkim plecakiem a tym czego wymaga wspinacz na górskim trudnym szlaku. But jest stabilny i dobrze trzyma kostkę skutecznie chroniąc stopę przed skręceniami kostki.

Termika i odprowadzanie wilgoci BUTA AKU

AKU Superalp Nbk Ltr
AKU Superalp Nbk Ltr

Superalp bez membrany Gore-tex jest butem który zapewnia maksymalne odprowadzanie wilgoci. Futrówka z licowej skóry doskonale wchłania wilgoć i transportuje ją na zewnątrz. Można ją zupełnie przepocić i nie wpływa to na pogorszenie komfortu użytkowania, bo cała wilgoć jest z dala od stopy uwięziona w skórzanej strukturze buta. Superalp sprawdzi się wszędzie tam gdzie inne buty obetrą i odparzą nam stopy. To but wprost stworzony do dodatnich a nawet wysokich temperatur i wytężonego wysiłku. Warto dodać, że ten but schnie wolno i trzeba mu na to pozwolić. Po trasie należy rozluźnić język i wyjąć wkładkę a but ma powoli oddawać wilgoć. Nie można go ogrzewać ani stawiać na kaloryferach czy grzejnikach bo to zawsze się kończy przesuszeniem skóry i utratą elastyczności.

Komfort użytkowania AKU Superalp Nbk Ltr

AKU Superalp Nbk Ltr
AKU Superalp Nbk Ltr – cały but jest wewnątrz skórzany nawet pod wkładką. To niezwykła ekstrawagancja.

Superalp oferuje ogromny komfort użytkowania. Te buty lubi się od pierwszego założenia. Ponieważ cały but jest ze skóry, już po kilku dniach chodzenia but „pamięta” naszą stopę. Ten but daje pewność że unikniemy oparzeń i otarć. No i jeszcze jedna rzecz – buty w całości wykonane z naturalnych materiałów nie będą nieprzyjemnie pachnieć.

Waga

Para butów w rozmiarze 44 ( mondo point 28,5 cm) waży 1860 gram. Jak na buty w całości wykonane ze skóry i z tak zabudowanym gumowym otokiem to naprawdę bardzo niewielka waga.

Minusy BUTÓW AKU Superalp Nbk Ltr

Do Superalpów można przyczepić się jedynie o dwie rzeczy:

– okrągłe sznurowadła które łatwo się zaciąga na przelotach /kołowrotkach łatwo się rozwiązują i trzeba je mocno wiązać

– na trudnych szlakach język może nieco uciekać na boki.

Miejsce testu

Superaply były użytkowane w Tatrach na szlakach wszystkich stopni trudności od podejść do schronisk po trudne szlaki z łańcuchami i klamrami. Wędrówka odbywała się we wrześniu w temperaturach od 10C do 25 C z ciężkim plecakiem.

Dla kogo Superalp NBK LTR

To jest but do zaawansowanych górskich wędrówek i wspinaczki w dodatnich temperaturach. Transalp NBK LTR to but na duży wysiłek który doskonale radzi sobie z potem i wilgocią. Jak sama nazwa wskazuje można w nim przemierzyć całe Alpy. To nie jest but na deszcz i mokry śnieg, to jest but na suche skały i wyższe temperatury. Na Tatry, Alpy, Dolomity trudno będzie znaleźć coś lepszego. Na długie trekkingi, trudne szlaki turystyczne z elementami wspinaczki typu Orla Perć i na Via Ferraty. Warto dodać, że but ten istnieje również w wersji z membraną Gore -tex i ta wersja gorzej oddycha za to jest zupełnie wodoodporna.

Zdjęcia butów Superalp Nbk Ltr

Cena

Około 1200 zł

 Strona producenta

https://www.aku.it