AKU Alterra GTX test butów

AKU Alterra GTX test butów

Recenzaj AKU Alterra GTX. AKU to specjalista od butów syntetycznych z membraną Gore-tex. Po niezwykle udanych modelach dla górskich profesjonalistów ( Serai i Tengu) AKU zaskoczyło rynek modelem który nie jest dla ekspertów tylko dla każdego i niemal na każdy teren. To właśnie Alterra GTX.

Alterra but na każdy teren

Alterra oznacza mniej więcej tyle co na każdy teren. Projektanci zrobili naprawdę niezłe konstrukcyjne wygibasy żeby stworzyć but na wędrówki który niemal nie ma języka. W Alterze język to taki trochę rozciągnięty mankiet cholewki, miękki, elastyczny i świetnie się układający, ale jednak minimalny. Nie jest to typowy mięsisty gruby język butów trekkingowych który stabilizuje stopę i przejmuje nacisk sznurowadeł. Ku zaskoczeniu podczas chodzenia stopa jest mocno osadzona w bucie i trzyma się dobrze. Szewcy z AKU uzyskali stabilizację poprzez dosyć sztywne zabudowanie ścian bocznych buta, oraz wsadzenie z przodu buta płytki Liba® Smart. Chroni ona palce i nie pozwala im się przemieszczać w bucie. 

Dodatkowo Alterra nie jest sztywna. Wręcz przeciwnie, to w miarę miękki i uginający się but w przeciwieństwie do butów w wyższe góry i do technicznej wspinaczki. Alterra świetnie sobie radzi na skałach ale także na pagórkach i w lasach.  Buty nawet na nachylonych zejściach dobrze trzymają stopę i nawet kiedy stajemy na nachylonych przeszkodach dobrze trzymają się gruntu. Zadałem sobie sporo trudu żeby spróbować pochodzić w Alterrach w różnym terenie. Zarówno na wzgórzach, w stromych bukowych lasach jak i w górach te buty radzą sobie świetnie.

AKU Alterra GTX – ogromna ruchomość stawu skokowego dzięki unikalnej konstrukcji języka.

Komfort użytkowania

Alterry są wygodniejsze niż większość trekkingowych butów w góry. Posiadają kombinację kilku cech które razem tworzą idealny but dla początkującego górskiego turysty lub dla kogoś kto nie chce mieć sztywnych butów o zacięciu wspinaczkowym. Przede wszystkim Alterry to najszersze włoskie buty jakie miałem okazję nosić od lat. To bardzo ważne, bo badania pokazują, że aż 80 % Polaków ma szerokie stopy, i w wąskich butach po prostu będą się męczyć. Boki cholewki są wykonane z wysokiej jakości skóry zamszowej pod którą jest materiał syntetyczny. Alterry są po prostu bardzo szerokie i bardzo wygodne. Stopa układa się w nich rewelacyjnie.

Kolejnym przyczynkiem do komfortu jest brak języka. W wielu butach język jest sztywny a but zabudowany wysoko. Podchodząc pod stromszą górę nie jesteśmy w stanie pochylić nisko piszczeli i kolan bo blokuje to język. W Alterze ten problem nie występuje. Ten but jest niższy i kończy się tuż ponad kostką, a brak języka pozwala nam pochylić się na tyle na ile pozwala nam ruchomość stawu. Oczywiście wpływa to na sztywność buta jako całości. Alterra nie chroni tak bardzo jak zabudowane buty przed skręceniem kostki, ale to przemyślany kompromis. Wygodne chodzenie mamy zawsze,  a ewentualny uraz kostki czeka nas na trudnych górskich szlakach, ale Alterry nie są do tego.

AKU Alterra GTX – buty na każdy teren.

Technologie w pakiecie

AKU korzysta z najwyższej jakości komponentów i tak też jest w butach Alterra. Bieżnik Vibram® to najlepsze trzymanie przyczepności na skałach, w błocie czy na korzeniach. Za wodoodporność i  oddychanie odpowiadam membrana Gore-Tex®. Technologia Aku Elica rozkłada ciężar równomiernie na całej powierzchni podeszwy a IMS® Internal Midsole System. Podeszwa środkowa wykonana z mikroporowatego materiału zapewnia prawidłowe ułożenie stopy oraz poprawia amortyzację buta. Jak już wspominałem przód buta pokryty dodatkowo materiałem Liba® Smart dla zapewnienia  większej ochrony palców.

AKU Alterra GTX – technologia Elica to jedna z wielu które znajdziemy w tych butach.

Jakość wykonania

Tak jak wszystkie buty AKU także Alterra GTX jest bardzo dobrze wykonana. Każda para posiada swój indywidualny numer wybity na skórzanym znaczku umieszczonym od wewnętrznej strony języka. Wszystkie użyte materiały są najwyższej jakości a robocizna jest bez zarzutu.

AKU Alterra GTX – indywidualny numer na każdej parze.

Sznurowanie

Alterry mają system szybkiego sznurowania oparty o trzy pary przelotek rolkowych z lotniczego aluminium po których sznurowadło ślizga się niemal bez oporów. Ponad nimi znajduje się odciąg z taśmy nylonowej dla stabilizacji butów w kostce, a wyżej dwie pary haczyków również z aluminium. To sprawny do wiązania i bardzo dobrze przenoszący naprężenia system co ma szczególne znaczenie przy tak minimalistycznym języku.

AKU Alterra GTX – super lekkie przelotki z aluminium. Sznurowadła przesuwają się po rolkach.

Waga

Para w rozmiarze 44 i długości wkładki 285 mm waży 1560 gram. To dosyć sporo jak na but który kończy się tuż nad kostką.

Dla kogo Alterry

Alterry to idealne buty dla tych wszystkich którzy stają przed kupnem pierwszych butów na wędrówkę. Nie tylko w góry, ale właśnie na wędrówkę.  Jeżeli potrzebujecie trekkingowych, bardzo wygodnych butów na podróż tak w kraju jaki za granicami. Na deszcze, do wędrówki krajoznawcze i w góry, to te buty będą idealne.  Jeżeli macie szerokie stopy, a buty często was obcierają lub męczą Alterra GTX mogą być świetnym wyborem. Miękkie, bardzo wygodne, w pełni wodoodporne, odprowadzające wilgoć  i na bezpiecznych podeszwach.

Alterry sprawdzą się też idealnie w górach skalnych takich jak Tatry i na Via Ferratach. Na najtrudniejsze łańcuchowe szlaki warto poszukać już czegoś sztywniejszego i bardziej zabudowanego.  Alterry  nadają się również doskonale jako buty na zimę do miasta. Jeżeli macie pieniądze tylko na jedną parę butów, a nie wybieracie się na trudne górskie szlaki Alterra GTX jest świetną propozycją. Trudno będzie znaleźć coś równie uniwersalnego.

AKU Alterra GTX – na korzenie, wertepy i góry.

Cena

899 zł

Strona producenta

https://www.aku.it/en/product/catalogo_en/trekking/alterra-gtx_en.html

Galeria zdjęć butów