Aku Slope GTX
Wstęp
Aku Slope GTX nie należą do butów pięknych. Nie mają żadnych zbędnych bajerów, zadziornych kształtów ani przyciągających wzrok kolorów. Są zaopatrzone tylko w to co niezbędne. To wyjątkowo lekkie buty trekkingowe dla każdego początkującego wędrowca. Bez wątpienia największym atutem Aku Slope GTX jest to, że są to buty uniwersalne które można w ciemno polecić tym którzy chcą kupić swoje pierwsze buty do wędrówki. Warto dodać, że model Slope GTX jest produkowany od 25 lat i wciąż znajdują na rynku nowych nabywców.
Test
Test był wykonany w Norwegii w maju w górach w okolicach Stavanger. W ulewnym deszczu, na śniegu i w błocie w temperaturach od +2C do 15C i wilgotności 100%.
Podeszwa Vibram® Erica Everest
To jest bardzo dobrze sprawdzająca się podeszwa zarówno na mokrych skałach jak i na śniegu i błocie. Same buty są stosunkowo miękkie, dzięki czemu nadają się dla osób słabszych, starszych i początkujących. Sama podeszwa ma ma 3 strefy bieżnika: palce, stopa ( śródstopie) i pięta które zaopatrzono w różnej wielkości profil bieżnika jak i różną twardość. A do tego przód i tył są sprytnie „ścięte”. Taki zabieg pozwala na odciążenie napięcia stopy oraz zaoszczędzenie energii przy dłuższych marszach.
Oddychalność AKU AIR 8000®
Firma Aku rozwinęła własną tkaninę specjalnie do wykorzystania jej z membraną Gore – Tex. Efektem jest bardzo mocny nylon który wraz z membraną Gore- tex tworzy świetnie oddychającą i zarazem wodoodporny duet. Jeżeli ktoś obawia się butów z membraną z powodu łatwo pocących się stóp czy niewielkiego oddychania powinien sięgnąć po produkt z AKU AIR 8000®.
Wodoodporność
Dzięki membranie Gore – tex AKU Slope GTX są w pełni wodoodporne.
Materiały
Dane techniczne podane przez producenta:
- Cholewka: skóra zamszowa 1,6 mm / AIR 8000®
- Membrana: GORE-TEX® Footwear
- Wyściółka: syntetyczna GORE-TEX®
- Podeszwa: Vibram Erica Everest
- Rozmiary: 3 – 13 UK
- Waga: 525 g (566 g – jeden but w rozm. 7,5 UK)
- Konstrukcja: Cemented – Microporosa midsole / Rubber sole
- Śródpodeszwa: 4 – 2 mm texon + thermoplastic PU
Wygląd
Te buty nie porażają urodą. Są klasyką trekkingowego buta do wędrówki. Buty sięgają za kostki i mają prostą, minimalistyczną wręcz konstrukcję. Tylko to co niezbędne, bez żadnych dodatków.
Jakość wykonania
Buty są znakomicie wykonane. Każdy szczegół i szew jest dopracowany. Nic się nie pruje , nic nie odstaje. Znakomita Włoska robota, nawet jeżeli nasz para wykonana została w drugiej fabryce AKU w Rumunii.
Sznurowanie i język
Aku Slope GTX zaopatrzone są w 5 par przelotek stalowych o kształcie D a u szczytu buta w dwie pary haczyków. To bardzo prosty system sznurowania, ale niezawodny nawet w błocie i piachu. Język jest wszyty od samego dołu, a sznurowanie zaczyna się tuż nad palcami stóp. To pozwala na precyzyjne sznurowanie i stabilne osadzenie stopy w bucie. Sam język jest wszyty do samej góry, co oznacza że woda nie dostanie się do środka przy przechodzenie przez kałuże czy potoki, chyba że górą cholewki.
Wkładka
Aku zadbało o bardzo wygodne wkładki które dobrze przenoszą obciążenia i zapewniają cyrkulację powietrza. Nawet chodząc z ciężkim plecakiem nie odparzymy sobie stóp.
Waga
Moja para o rozmiarze 44 i długości wkładki 28,5 cm waży zaledwie 1240 g!
Wygoda
Aku Slope GTX to szerokie buty idealne na polskie szerokie słowiańskie stopy. Ponieważ cały język jest luźny buty te będą pasowały osobom z wysokim i bardzo wysokim podbiciem. A do tego AKU Slope GTX oferują pełną swobodę sznurowania.
Konserwacja
Ty buty łatwo się brudzi ale i bardzo łatwo je wyczyścić. Mimo zamszu, bez problemu można pozbyć się z nich błota i innych zanieczyszczeń. Buty bardzo szybko schną, można je sprawnie przemyć wodą i szybko wysuszyć.
Dla kogo AKU Slope GTX?
Na pewno dla początkujących turystów i dla tych którzy potrzebują wygodnego i uniwersalnego buta, nie tylko w góry ale na wędrówki w zróżnicowanym terenie. Ze względu na lekkości i łatwość sznurowania należy polecić te buty seniorom i osobom które muszą chodzić a mają problemy ze stopami ( krążenie, urazy, rehabilitacja). To są buty na wiosnę, lato, jesień. Raczej na suche skały ( Tatry, Sudety) i żwir niż na błoto ( Beskidy, Bieszczady).
Największe plusy
Niska waga, łatwość zakładania i sznurowania, wygoda i bardzo dobre odprowadzanie wilgoci.
Minusy
Brak stabilizacji kostki.