Dlaczego WYPRAWA DO EtiopiI?
Warto wybrać się na wyprawę do Etiopii: Ponieważ jest to jedyny kraj w Afryce, który nigdy nie utracił niepodległości, a jego historia sięga trzech tysięcy lat wstecz. Ponieważ zachował kulturę, obyczaje, religię jakiej nie można zobaczyć nigdzie indziej.
Ponieważ ma absolutnie niepowtarzalną przyrodę: niezwykłe góry, tylko tutaj spotykane zwierzęta i ptaki. Bodaj 70% tutejszej fauny nie występuje już nigdzie indziej.
Warto wybrać się na wyprawę do Etiopii: Ponieważ wokół tego kraju narosło wiele stereotypów, w tym wiele nieprawdziwych – trudno rozłączyć pojęcie „głód” i „Etiopia”, gdyż tak bardzo media spowodowały ich zrośnięcie. Chociaż trudno zaprzeczyć temu, że jest to jeden z najbiedniejszych krajów świata i występuje tutaj głód to przecież nie jest to najważniejsza cecha charakterystyczna tego kraju.
Warto wybrać się na wyprawę do Etiopii: Ponieważ Kapuściński napisał jedną z najlepszych swoich książek („Cesarz”) właśnie o Etiopii. Ponieważ Umberto Eco kazał bohaterom swojej książki („Baudolino”) szukać legendarnego kraju księdza Jana – a ty możesz tam pojechać. Ponieważ kraj ten jeszcze jest nieskażony masową turystyką.
Wystarczy? A jeśli nie:
– Czy wiesz, że język amharski należy do grupy języków semickich (jak arabski czy hebrajski)?
– Czy wiesz, że używany w Etiopii alfabet jest właściwy tylko dla tego kraju?
– Czy wiesz, że jeśli przyjedziesz do Etiopii staniesz się 7 lat młodszy, bo według kalendarza etiopskiego taki właśnie będzie rok?
– Czy wiesz, że choć stosują ten sam zegar co my to jednak inaczej oznaczają godziny?
– Czy wiesz, że Etiopia była drugim na świecie, który przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową?
– Czy chcesz wiedzieć dokąd pojechać by znaleźć miejsce przechowywania Arki Przymierza?
– Czy wiesz, że tutaj znaleziono szczątki Lucy, najstarszego hominida?
– Czy wiesz, że podstawowym zbożem jest tef, roślina nie uprawiana w żadnym innym kraju?
– Czy wiesz, że słowo „kawa” pochodzi od etiopskiej prowincji Keffa?
– I wreszcie z zupełnie innej beczki: skąd się wzięli rastafarianie?
Jeśli jesteś ciekaw takich rzeczy – Etiopia czeka na ciebie!
Miejsce i czas wyprawy do Etiopii
Zwiedzić całą Etiopię to wyzwanie. Kraj liczy ponad 1 200 tys km kw. (cztery razy Polska), mieszka w nim kilkadziesiąt różnych narodów i blisko 70 milionów osób. Można trafić na różne strefy klimatyczne i znaleźć różne krajobrazy, od depresji danakilskiej do wysokich na ponad 4 tys. metrów gór, od chrześcijańskiego Aksum, przez muzułmański Harer aż do plemion w dolinie Omo. W większości książek jako podstawowy „must see” jest wymieniony tzw. Szlak Królewski – i od niego należy zacząć.
Połowa września wydaje się być optymalnym terminem. Właśnie zakończyła się pora deszczowa, góry żółcą się kwiatami meskelu, a Etiopczycy obchodzą święto Nowego Roku. Na szlaku królewskim temperatury będą w granicach 20-kilku stopni i chociaż czasami może jeszcze zaskoczyć cię deszcz to ani nie będziesz się zanadto pocił, ani nie zmarzniesz.
Etiopia jest krajem, w którym wymaga się szczepień. Ale jeśli nie jedziesz nad jezioro Tana lub na południe, w dolinę Omo to prawdopodobieństwo złapania malarii czy febry jest znikome. Pamiętać jednak trzeba o zasadach higieny jak w krajach tropikalnych, jak również o tym, że jest to kraj bardzo zaatakowany przez AIDS.