System EMESS – Emergency Message

System EMESS – Emergency Message

W Polsce ruszył system Emess – Emergency Message – czyli Elektroniczna Księga Wyjść. Teraz system sam wyśle wiadomość SMS lub maila do zdefiniowanych wcześniej odbiorców, jeśli nie wrócicie z wypadu w góry o zapowiadanej godzinie.

Emess to system mający doprowadzić do wzrostu bezpieczeństwa osób chodzących po górach i tych, które wybierają się w dalszą podróż. Umożliwia on automatyczne rozesłanie wiadomości (tekstowej lub maila) napisanej przez podróżnika. Sms dotrze do wybranych przez niego osób, gdy przydarzy się wypadek, znajdzie się on w ciężkiej sytuacji, albo po prostu po upływie określonego czasu.

Sposób działania systemu jest prosty. Przed wyjściem na wyprawę należy wysłać wiadomość tekstową na numer 71160 (1,23 zł.) lub zapisać ją na stronie internetowej www.emess.eu. W jej treści ustalamy godzinę, po upływie której wiadomość alarmowa zostanie rozesłana. W dalszej części tekstu umieszczamy cel naszej podróży, sposób dotarcia do niego, informacje o podróżujących z nami osobach lub o stroju w jaki jesteśmy ubrani dla łatwiejszej identyfikacji.

Inspiracją do powstania systemu miały być sytuacja, z jakimi każdego dnia spotykają się członkowie służb ratowniczych, przede wszystkim tych górskich. Jego twórcy wierzą w to, że Emess doprowadzi do wzrostu bezpieczeństwa osób chodzących po górach i tych, które planują dalsze wycieczki. Więcej na stronie systemu:
http://www.emess.eu