Ważne informacje

Angielski jest powszechnie rozumianym językiem w którym mozna załatwić wszelkie sprawy i dobrze się dogadać.

Bardzo rozpowszechnione jest płacenie kartami kredytowymi, i nawet na największym odludziu można za pomoca przenośnego terminalu podłączonego do sieci telefonii komórkowej zapłacić bezgotówkowo.

Finowie sa niezwykle powsciągliwi w okazywaniu uczuć i emocji, rozmawiając z kimś możemy odnieść mylne wrażenie, że nas nie lubi. Ale to nie prawda, w Skandynawii ludzie po prostu nie są wylewni.

Ubezpieczenie turystyczne jest konieczne. Podobnie jak środki przeciwko komarom, moskitiery i kapelusze. Występuja pająki i meszki, ale dla kleszczy jest już za zimno i przynajmniej ci krwiopijcy nie wystepują tak daleko na północy. Za zimno jest również dla gadów i płazów.

Prawo wolnego dostepu do ziemi pozwala na jedną noc rozbic namiot wszędzie, nawet na prywatnej posesji . Warto jednak iść do gospodarza i poprosić go o pozwolenie.

Chodzenie nawet po znakowanych szlakach jest dużo wiekszym wysiłkiem niż trekking na naszych szerokościach geograficznych. Warto o tym pamiętać planując wyprawę do Laponii.

Fotografowanie jest bardzo trudne. Nawet zaawansowane aparaty nie potrafią sobie poradzić ze światłem. W Arktyce latem słońce świeci intensywnie ale nisko, w związku z tym niebo “rozpala się” do białości, razi w oczy i dlatego sporo zdjęć z galeriach jest prześwietlonych lub nieostrych.

"Lemmenjoki 2008 Finlandia" table of contents

  1. Lemmenjoki 2008 Finlandia
  2. Relacja z ekspedycji
  3. Inne atrakcje
  4. Sprzęt
  5. Podziękowania
  6. Mapy i linki
  7. Sponsorzy
  8. Ważne informacje
  9. Galeria