Porady

1.Podróż autostopem

Samochody zazwyczaj nie zabierają autostopowiczów. Jedynym wyjątkiem jest trasa z Paratunki pod wulkan Mutnowski gdzie można się zabrać samochodami ciężarowymi jadącymi na plac budowy elektrowni geotermalnej pod wulkanem Mutnowskim.

2.Różnica czasu

Różnica czasu między Polską a Kamczatką wynosi 11 godzin. Z naszego punktu widzenia wschody i zachody słońca następują później. Np. w sierpniu słońce wschodzi na Kamczatce około godz. 7.00 a ciemno robi się znacznie po 22.00

3. Wymiana pieniędzy i sprawy walutowe

Chcąc wymienić waluty należy iść do kantoru z paszportem. Spisywanie paszportu jest normalną procedurą i dotyczy w takim samym stopniu Rosjan co cudzoziemców. Walutą najłatwiej wymienialną jest dolar amerykański. Z innymi, nawet z Euro mogą być problemy. Jadąc do Rosji powinniśmy zabierać jak najnowsze banknoty ponieważ kantory mogą odmówić wymiany starszych, na których jest mniej zabezpieczeń przed sfałszowaniem. Niektóre kantory pobierają prowizję za wymianę pieniędzy (szczególnie te przy bankach) w wysokości około 5% wymienianej kwoty.

4. Swoboda poruszania

Po przylocie do Pietropawłowska Kamczatskiego nie możemy się poruszać dowolnie. Nie wolno nam pojechać do Kluchi, Ust – Kamczatska i Wiluczyńska. Miejscowości te są strefami zamkniętymi dla turystów. Można się ubiegać o wydanie specjalnego pozwolenia na przebywanie w tych miejscach w Administracji Kamczatskiej Obłasti lub poprzez jakąś agencję turystyczną. Oczywiście nikt nam nie zabroni pojechać sobie np. do Kluchi. Bilet kupimy bez problemu. Ale firmy przewozowej nie interesuje czy mamy pozwolenie czy nie. Przekroczenie granicy strefy zakazanej skończy się dla nas w najlepszym wypadku karą pieniężną i długim przesłuchaniem.

5. Obowiązek meldunkowy

Poruszając się po Kamczatce należy meldować się w każdym miejscu pobytu na posterunkach milicji. W wypadku kontroli paszportu fakt że jesteśmy gdzieś zameldowani na pewno nam nie zaszkodzi.

6. Niedźwiedzie

Niedźwiedzie są na Kamczatce realnym zagrożeniem którego nie można bagatelizować. Strefy gdzie możemy natknąć się na niedźwiedzie to lasy i łąki, szczególnie te na których rosną jagody a przede wszystkim pobliża potoków i rzek. Nie spotkamy niedźwiedzi tam gdzie nie mają one nic do jedzenia czyli wysoko w górach itp.

W pełni lata niedźwiedzie nie mają problemu ze zdobyciem pokarmu, dlatego też wtedy (jak twierdzą miejscowi myśliwi) ludzie są najbezpieczniejsi. Wiedząc że będziemy szli przez okolicę gdzie występują misie, należy pamiętać że ich okres aktywności to głównie świt i zmierzch. Podróżując w pełni dnia lub nocą jesteśmy więc nieco bezpieczniejsi. W razie spotkania z niedźwiedziem nie należy uciekać. Jeżeli zaczniemy biec, zwierzę zaatakuje nas odruchowo. Warto też być głośno. Można mieć przy sobie np. hałaśliwy gwizdek.

7. Pogoda

Pogoda na wybrzeżu jest inna niż w głębi półwyspu. Na wybrzeżach latem temperatura dnia to około 12 -15 °C.

W nocy spada zaś do 8 – 10 °C. Jest to spowodowane częstym zjawiskiem mgieł, które powstają gdy zimne powietrze znad morza napływa nad obszar lądu, co ma najczęściej miejsce rankami i wieczorami. Jeżeli nie występują mgły, słońce może mocno przypiekać a temperatura może sięgnąć 30 °C.

W głębi lądu klimat zmienia się w typowo kontynentalny. Upalne dni z temperaturą do 35 °C i bardzo chłodne noce, nawet z przymrozkami.

8.Owady

Z owadów uciążliwych należy wymienić komary i meszki. W budynkach mieszkalnych nierzadko spotyka się pchły i karaluchy. Szczególnie należy jednak przestrzec przez ukąszeniami pająków których na Kamczatce jest bardzo dużo. Środki przeciw ukąszeniom komarów produkcji rosyjskiej mogą wywoływać stany uczuleniowe, dlatego dobrze jest kupić coś jeszcze w kraju.

9.Jedzenie

Na Kamczatce można kupić wszelkiego rodzaju produkty spożywcze. Żywność jest importowana z USA, Kanady, Korei i Japonii a jej ceny są takie jak w Polsce lub wyższe. Nie dotyczy to oczywiście ceny miejscowych specjałów czyli szlachetnych ryb i kawioru które są znacznie tańsze niż gdzie indziej na świecie.

10.Bezpieczeństwo

Na Kamczatce jest bezpiecznie. W moim odczuciu, znacznie bezpieczniej niż w Polsce. Nikt obcy nas nie zaczepiał, na ulicach dużo jest patroli milicji. Oczywiście nie oznacza to że możemy zostawiać cenne rzeczy bez opieki.

11. Rosyjska goŚcinnoŚć

Rosjanie są bardzo gościnni i życzliwi. I to tym bardziej im dalej jesteśmy od cywilizacji i miasta.

12.Telefony

Mimo iż nasi krajowi operatorzy sieci komórkowych szczycą się roamingiem sięgającym Kamczatki to nie jest to prawda. Nasze telefony milczały jak zaklęte a przedstawiciele miejscowych sieci komórkowych o roamingu z Polskimi operatorami nie słyszeli. Dzwonienie z telefonów stacjonarnych nie jest rzeczą łatwą. Numery telefonów ulegają zmianie w zależności od tego z jakiego miejsca chcemy się dodzwonić a jakość połączeń jest bardzo kiepska.

13. Transport

Transport na Kamczatce działa bardzo sprawnie. Do najdalszych miejscowości docierają autobusy codziennie lub prawie codziennie. Bilety można kupić z wyprzedzeniem, miejsca są numerowane i mają coś w rodzaju miejscówek. Jeżeli nie ma biletów zawsze można dogadać się z kierowcą który coś dla nas wymyśli. Na mniejszych trasach kursują prywatne minibusy .

14. Vizy

Kamczatka jest rejonem o specjalnym znaczeniu strategicznym. Żeby pojechać na Kamczatkę legalnie niezbędne jest posiadanie wizy. Wizę można uzyskać w Konsulatach lub Ambasadzie Federacji Rosyjskiej po przedstawieniu zaproszenia. Zaproszenie musimy mieć od firmy bądź instytucji znajdującej się na terenie Kamczatki. Najprostszym sposobem jest wykupienie wycieczki u jakiegoś polskiego tur operatora który zajmuje się organizacją ruchu turystycznego na Kamczatce. Można też nawiązać bezpośredni kontakt z jakąś Kamczatską firmą turystyczną która to nas zaprosi i dopełni reszty formalności.

Można próbować przekroczyć granicę na podstawie vouchera turstycznego ale nawet jeśli uda nam się dolecieć na miejsce to przy pierwszej lepszej kontroli dokumentów zaczniemy żałować że nie mamy wizy.

Rafał Król

"Kamczatka 2002 Rosja" table of contents

  1. Kamczatka 2002 Rosja
  2. Relacja z wyprawy
  3. Porady
  4. Sprzęt
  5. Zdjęcia
  6. Wulkanizm